modry_potouch_kratochvilMiloš Kratochvíl napsal v roce 2010 báječnou knížku o Modrém Poťouchovi. Tedy, on napsal spoustu báječných knížek. Jak sleduji jeho spisovatelské aktivity, tak autorova bibliografie roste v posledních pěti letech řadou téměř geometrickou. A jsou to knížky, které zvoní a voní pohodou. Všechny do jedné!

Ale vraťme se k Modrému Poťouchovi. Tahle knížka se totiž zalíbila i odborné porotě literární části soutěže o Zlatou stuhu. A tak Miloš Kratochvíl odcházel 24. 5. 2011 se Zlatou stuhou 2010 za knížku pro začínající čtenáře.


Modrý Poťouch je knížka pro děti. Ale určitě by si ji měli přečíst i dospěláci.

Ona je totiž i trochu encyklopedická. Nevystupují v ní běžná strašidla, jaké známe z pohádek, ale Rozkmotřidla. A taková Rozkmotřidla mohou nadělat neplechu nejen mezi dětmi. Nejsou totiž vůbec vidět, a o to víc dovedou zlobit! To zjistila Zuzanka z Dolního Městečka, bydlící ve čtvrti Potměchy. Naštěstí ji poučil pan Jindáček o všech možných druzích takových nepěkných potvor, dokonce jí půjčil kouzelné brýle a baterku, důležité pomocníky při hledání různých Hádáků, Rozhádek, Záviděk a dalších škůdců. Zuzanka hned na začátku vyprávění chytila Poťoucha, donesla ho domů a nastala pohroma, dokonce v celém domě. Ten den se hádali naprosto všichni. Jen Poťouch se radoval. Pak její kamarádku lapila Záviďka – taky nepříjemná záležitost. I s tatínkem to bylo nahnuté, když ho téměř ovládl Jáják…

Když se pes rozběhne za kočkou, aby ji jen tak pro nic za nic chytil za ocas, nebo když ve škole zazvoní zvonek a všichni si myslí, že je konec hodiny, ale pak se ukáže, že to jen školník upravuje zvonek, může se stát, že se narodí Poťouch.
Poťouch bývá různě velký a různě barevný. Nejhorší je Poťouch fialový, velké patálie bývají i s Poťouchem žlutým. Každý Poťouch má trumpetkové našeptávadlo, dva z pěti prstů na ruce výrazně delší, těm se říká popichovadla, a zbylé tři prsty jako přísavky. Štětiny na šišaté hlavě se odborně nazývají svědidla. Co se svědidel týká, může být Poťouch blonďák, rezatec i černoštětináč. Nijak zvlášť na tom nezáleží, protože všichni Poťouchové jsou neviditelní! – Tohle je jediná knížka, kde je můžete vidět.

Jak vidíte, je to skvělé čtení, veselé, pohodové a hlavně moudré. Příběh jsem si s chutí přečetla a teď chodím po ulicích a rozhlížím se ostražitě kolem. Byla bych moc nerada, kdyby mne nějaké Rozkmotřidlo napadlo a já díky němu se rozhádala s kdekým. Určitě tuhle laskavou naučnou knížku doporučuji všem, kdo chtějí bojovat s potvůrkami v nás, jež nám někdy dokážou pěkně otrávit.

Knihu ilustracemi ho ozdobila Markéta Vydrová, která je dnes už dvorní ilustrátorkou Miloše Kratochvíla.

potouch_vydrova

Modrý Poťouch | Ilustrace: Markéta Vydrová | Nakladatelství: Triton, 2010