Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Rudolf Krautschneider, mořeplavec a spisovatel a vynikající vypravěč

krautschneider jachta pristav

Mořeplavec Rudolf Krautschneider pluje po mořích desítky let. Píše knihy o jednoduchých věcech, které už nevnímáme, o výjimečných lidech, které nikdo nezná. Především však pábí lidi na moře. Kdyby se ho někdo zeptal, proč to dělá, asi by odpověděl: Někdo na moři musí plout, protože bez jeho přítomnosti se nežije, ale jen přežívá.


Na moři je ale jen ten, kdo na něm chce být.

Rudolf Krautschneider se narodil ve Vídni v roce 1943 a po válce se s matkou přestěhoval do Znojma. V 16 letech poprvé uviděl moře, které se mu stalo osudným. Plavit se na cizích lodích jej však nebavilo. Lodě začal stavět sám a svérázně se zapsal do historie námořního jachtingu. S první lodí Vela doplul v roce 1976 na Shetlandy. O tři roky později s novou jachtou Polka na Špicberky a v létech 1981 - 1983 na Falklandy. Další lodí byla Polárka, na které absolvoval spolu se dvěma kamarády plavbu kolem Antarktidy. Zatím poslední a jeho největší lodí je replika Magalhaesovy  Victorie,  pevná dřevěná plachetnice typu „karaka“ z počátku 16.  století. Jednou již obeplula svět a jak Ruda říká, její plavba kolem světa nikdy neskončí!

Image“Lidé se mě často ptají, kde na to beru. Nepiju, nekouřím a to již samo o sobě umožní jednou za deset let cestu kolem světa. A řekněte sami, jíte, když máte hlad? V křesílku u televize, kdy se cpete tím, co lednička dala…?”

V životě vystřídal mnoho zaměstnání a profesí.
Živil se jako dřevorubec, pracoval v dolech. Vzdělaní ukončil v sedmé třídě, přesto napsal desítku knih a natočil několik filmů. Některá jeho díla byla přeložena do polštiny, němčiny a angličtiny. Od roku 1994 začal vozit na „suché“ plavby lidi, kteří chtěli odvyknout závislosti na drogách.
Zapojil se také do budování dětských domovů rodinného typu. Děti o prázdninách bere na plavby a jejich šťastný úsměv považuje za svůj největší životní úspěch.

Pochází ze země bez moře a přesto se stal mořeplaveckou legendou.

Knihy možno objednat: https://www.moreplavecruda.cz  zivot v kleci krautschneider Život v kleči aneb Za hory za doly NOVÁ KNIHA
        
Příběhy z Krakonoš a Karvinska. Osudy hrdinů této knihy jsou důkazem, že žádný režim nedokáže zcela zničit kvalitu života. V prosté soudržnosti a přátelství je dostatek svobody, aby mohl člověk kráčet vzpřímeně v kleče i v kleči. (148 stran)
more_soli_zeme Moře solí země

Obsah této knihy snad nejlépe představí motto v jejím úvodu: „Náš svět mi voní nejenom mořem a orchidejemi v džungli, ale i mrkví a salátem na záhonech českých zahrad. Zachycuji perem i svými filmy jeho obrazy, které mě neustále fascinují. Jsem rád, že mohu toto nekonečné moře příběhů vnímat a plout v něm ke stále novým a neznámým břehům.“
324 stran, součástí knihy je CD s fotografiemi z celého světa.
Co přinesly vlny a odvál vítr

Kniha vypráví o stavbě a části plavby české plachetnice Victoria, která se v roce 2004 vrátila z pětileté plavby kolem světa. Popsal jsem zde i plavby do polárních moří – například k Islandu, do Grónska či do Antarktidy. A nechybí ani příběhy o výjimečných lidech, bez ohledu na to, zda jsou spjati s mořem či nikoli.

Součástí knihy je i CD, které obsahuje na 500 barevných fotografií z plaveb všemi oceány, ale také stavby lodí, lidi a nádhernou přírodu všech klimatických pásem. Najdete zde i na 300 fotografií podmořského života, jak je zachytil Zdeněk Tobola.
Lidé a oceán

V této i následujících knihách je všude přítomné mé krédo: Věřím, že my lidé to dokážeme. Co? Nezničit sami sebe. Není to jistota, jen slabý paprsek víry.
(kniha je již rozebrána)
Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka

V knize jsem popsal plavbu kolem světa v pásmu Antarktis, přistání na pustých ostrovech, ale i barvitost Austrálie, Afriky, Jižní Ameriky a polárních stanic. Tuto tři a půl roku dlouhou plavbu absolvovali tři Češi na jachtě Polárka.

 
Dopisy z ostrova tučňáků

Tato neobvyklá kniha je složena z příběhů a pohádek, které jsem psal na svých plavbách oceánem. Knihu věnuji všem otcům, kteří trpí, protože nemohou z různých příčin žít vedle svých dětí.
(kniha je již rozebrána)
Legenda dobyvatelů

Příběhy dřevorubců a nádeníků, kteří se krumpáčem a sekerou probili ke zralosti. Jejich přátelství bylo tím nejryzejším projevem lidství a jeho poplatnost je stále mimořádně aktuální. Pro hrdiny Legendy dobyvatelů byla šedesátá a sedmdesátá léta těžká, ale oni tehdy nevěděli, že prožívají svá léta nejšťastnější.
Around the world for the feather of a penguin

Anglická verze knihy Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka doplněná příběhy z knihy Lidé a oceán.
Jak nelze zabít město

Vzpomínky na dětství jsem psal na moři. V této publikaci jsem zachytil svoje dětství z konce čtyřicátých a začátku padesátých let. Z povídek cítím stesk, ale je v nich i humor, který dokreslují ilustrace Jana Steklíka.
Ring volný třetí kolo – II. díl

Volné pokračování příběhů útlé knížky Jak nelze zabít město. Další vzpomínky na dětství z konce čtyřicátých a začátku padesátých let, které jsem doplnil vlastními ilustracemi.
Narodil se ve Vídni a po válce se s matkou přestěhoval do Znojma. V 16 letech poprvé uviděl moře, které
se mu stalo osudným. Plavit se na cizích lodích jej však nebavilo. Lodě začal stavět sám a svérázně se
zapsal do historie námořního jachtingu. S první lodí Vela doplul v roce 1976 na Shetlandy. O tři roky později
s novou jachtou Polka na Špicberky a v létech 1981 - 1983 na Falklandy. Další lodí byla Polárka, na které
absolvoval spolu se dvěma kamarády plavbu kolem Antarktidy. Zatím poslední a jeho největší lodí je replika Magalhaesovy  Victorie,  pevná dřevěná plachetnice typu „karaka“ z počátku 16.  století. Jednou již
obeplula svět a jak Ruda říká, její plavba kolem světa nikdy neskončí!

“Lidé se mě často ptají, kde na to beru. Nepiju, nekouřím a to již samo o sobě umožní jednou za deset let
cestu kolem světa. A řekněte sami, jíte, když máte hlad? V křesílku u televize, kdy se cpete tím, co lednička dala…?”

V životě vystřídal mnoho zaměstnání a profesí. Živil se jako dřevorubec, pracoval v dolech. Vzdělaní ukončil v
sedmé třídě, přesto napsal desítku knih a natočil několik filmů. Některá jeho díla byla přeložena do polštiny,
němčiny a angličtiny.
Od roku 1994 začal vozit na „suché“ plavby lidi, kteří chtěli odvyknout závislosti na drogách. Zapojil se také do budování dětských domovů rodinného typu. Děti o prázdninách bere na plavby a jejich šťastný úsměvpovažuje za svůj největší životní úspěch.

Pochází ze země bez moře a přesto se stal mořeplaveckou legendou.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Krautschneider Rudolf

Vaše názory  

# Paja
VOREM EURICA PŘES ATLANTIK
ve stopách dávných civilizací
První český oceánský vor Eurica – projekt Rudolfa Krautschneidera – vyplouvá koncem ledna 2015 z Portugalska přes Atlantik s českou posádkou.
www.moreplavecruda.cz/
| Quote
# JAn
3. července 2015 po dlouhých neúspěšných jednáních s kapitanátem přístavu Portimao v Portugalsku se posádka voru Eurica rozhodla z plavby rezignovat. Důvodem byla absolutní arogance moci přístavních úředníků. Neustálé obstrukce a bránění Eurice opustit přístav v Portimau trvaly od února. A to i přesto, že Eurica měla v pořádku všechny potřebné dokumenty, které ji opravňovaly k plavbě po moři včetně pojištění, byla vybavena předepsanými záchrannými prostředky, rádiem, GPS... Situace se stále opakovala. Jednání na úřadu kapitanátu probíhala i s tlumočníkem. Úředníci své podmínky neustále měnili a stupňovali.
více: www.moreplavecruda.cz/
| Quote
# Katka
Knihy pana Krautschneidera se velmi tezko shaneji. Proto se obratte primo na jeho webove stranky.
| Quote
# Lenka Koutná
Velmi milé překvapení. Díky moc za upozornění, jsem nadšena.
| Quote
# Josef HAVLÍK
Dobrý den, pane Martine, ten dopis jako bych psal já - já jsem taky dosud neslyšel jméno p.K.,a taky se tak trochu stydím - ale to je mi, na rozdíl od Vás už 81let a chci si jeho knihy , pokud možno, většinu přečíst.
| Quote
# Mirek
Napínavé a moudré vyprávění. Díky za skvělý tip!
| Quote
# Martin
Omlouvam se,ale jmeno Rudolf Krautschneider jsem dnes slysel poprve!!Nahodou jsem poslouchal jeho vypravěni v radiu v aute a samozřejmě to radi neustale chrčelo a talk jsem okamžitě zastavil,hned,jako to bylo možne.Poslouchal jsem to vypravěni jednim dechem a ted loudim po netuu a zjištuji co je to vlastne za člověka.Pan Rudolf je naprosto pohodovy a nadherny člověk.Sam moře miluju a ted zjištuji,že je to člověk,ketry naprosto v pohode stravil celkem 8 let čisteho času na moři.Pro mě nepochopitelne a timto pana Rudolfa mužu jen obdivovat.Hned zitra si zjistim kde se daji poridit jeho knihy a začnu si je okamžite čist,.jen mě mrzi,že je mi už 50let a tohoto člověka poznavam až ted.klobouk dolu pane Krautschneider.Sposta lidi Vam muze jen zavidet,mezi ni patrim i ja.Ale je to jen moje chyba,ze jsem ten svuj zivot nevyužil,jako Vy!Přeji Vam ještě hodne toulavych mil.
Martin
| Quote
# Jan Karovský
Ruda píše knihy, které ve své jednoduchosti mají obrovský přesah. Byl jsem velmi mile překvapený. Život v kleči, jedna z nejlepších knih, které jsem v posledních letech četl. Díky moc za upozornění.
| Quote
# Pavel Preis
Moc děkuji Rudovi za to, že jsem mohl s ním pracovat při stavbě jeho první lodě jménem Vela. Poučná byla i doprava Vely do Polska a její spuštění na vodu. Dále mu děkuji za první plavbu po Szczecinském zálivu. Rád bych se s ním opět setkal. Prosím proto jestli se mi ozve?

| Quote
# Kateřina
Rudovy knížky patří k těm nejmilejším a nejlidštějším, které jsem četla. Moc mu za to děkuji.
| Quote
# Radek
Ruda patří k nejlepším jachtařům u nás. Vlastně je zdaleka nejlepší, pro svou filosofii a nezdolnost. Klobouk dolů.
| Quote
# Milena
Rudovy knížky jsou o lidech, o jejich trápeních a radostech. jsou psány bez vzletných gest a jsou lidsky krásné. Něco tak krásného jsem málokdy četla. Vřele doporučuji.
| Quote
# Jožka
Je to výjimečný člověk a osobně si myslím, že jeho aktivity kolem dětských domovů málokdo zná. Přitom je to nejnormálnější, co by člověk měl ve svém životě dělat. za to mu patří velký dík.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit