Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Krýzovy jesličky, největší betlém na světě a další slavné české betlémy

betlem jindrichuv hradec

Krýzovy jesličky jsou největším pohyblivým betlémem na světě
Krýzovy jestličky jsou v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Thruba 17m dlouhý artefakt vyrobil za 60 let punčochářský mistr Tomáš Krýza. Celkem obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z toho 133 pohyblivých. Figurky jsou vysoké cca 16 cm a jsou z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus na ruční pohon byl nahrazen později elektromotorem.
https://www.mjh.cz/expozice-muzea/kryzovy-jeslicky

betlem trebechovice

Třebechovický betlém v Třebechovicích pod Orebem se stavěl 40 let
Jedná se o unikátní mechanický betlém, dílo lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána, na kterém pracovali 40 let. Autor mechanismu je Josefa Frimla. Dřevěný betlém má víc jak tři stovky vyřezaných postaviček na ploše 7×3×2 metry. Celkem ho tvoří asi dva tisíce dílů.
Jako jediný betlém je České republice vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1967 byl hlavním exponátem výstavy Expo v Montrealu.

betlem mohelnice

Mohelnický betlém
Velikou atrakcí Mohelnice je tradiční scéna s volkem, kývajícími ovcemi a zástupem darovníčků, nad níž pomalu mele mlýn. Tvůrce zdejšího betléma řezbář Josef Nedomlel se narodil v roce 1909.

betlem trest

Betlémáři v Třešti
V Třešti se dodnes zachovala tradice amatérských rodinných betlémářů, jež počala někdy v 18. století. O Vánocích můžete navštívit zhruba dvě desítky klasických dřevěných betlémů. Několik betlémů si můžete prohlédnout i v Schumpeterově domě v budově místního turistického centra.
http://muzeum.ji.cz/str.php?id=150&&parent_id=43&&lang=cz

betlem karlstejn

Karlštejnské muzeum betlémů
Muzeum betlémů v Karlštejně vlastní asi 50 padesáti betlémů. K viděni jsou zde betlémy z chleba, cínu, poerníku, cukru, vosku. Ale také betlémy ve skořápce kokosového, vlašského či dokonce lískového oříšku. Raritou je zde betlém představující obřízku Ježíška. Největší betlém se jmenuje Královský jehož kulisu tvoří hrad Karlštejn a podhradí. Ježíškovi nesou dárky nejen tři králové, ale také císař Karel IV., prezident Tomáš G. Masaryk nebo legionáři. Rozkládá se na 80 metrech čtverečních.
http://www.muzeumbetlemu.cz/

Betlémy a husa jsou v Kryštofově údolí
O Vánocích můžete vidět výstavu betlémů v prvním patře obecního hostince U Kryštofa. Zde je více než dvacet betlémů, z nichž nejstarší pochází z roku 1846. Najdete tu i betlémy v orientálním či tyrolském stylu.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... vánoce betlém

You have no rights to post comments

Co charakterizuje civilizaci? Výjimečný duch? Ne: každodenní život... Hm! Všimněme si přednostně duchovní oblasti. Vezměme nejprve umění a na prvním místě literaturu. Stojí literatura skutečně mimo schopnosti našich velkých vyšších opic, připustíme-li, že jsou schopny sestavovat slova? Z čeho sestává naše literatura? Z velkých klasických děl! Ale kdež! Jakmile někdo napíše originální knihu, a to se stane jednou dvakrát za století – ostatní literáti ho napodobují, to jest kopírují, takže vyjdou statisíce prací pojednávajících o přesně témž tématu, s trochu odlišnými tituly a s poněkud jinak kombinovanými větami. Opice, které jsou v podstatě imitátoři, musí být nutně schopny něčeho podobného, pod jedinou podmínkou, totiž že mohou používat jazyka.
Pierre Boulle, Planeta opic