Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Už se nebojím tmy namaloval ilustrátor plzeňských pohádek

ImagePlzeňský kreslíř a tvůrce komiksů Vhrsti si na české scéně vydobyl zvláštní pozici. Na rozdíl od Gruse, Kopřivy a dalších představitelů tzv. Generace 0, ale i od Rudiše se Švejdíkem nebo kolektivu Monstrkabaret Freda Brunolda pramálo usiluje o sofistikovanost či intelektuálnost projevu, vyhýbá se jakýmkoli trendům a razí si svou cestu. Jeho styl je průzračně jednoduchý, dominují mu zářivé barvy, nekomplikované tvary a veselá nálada.

V roce 2006 Vhrsti ilustroval knihu Dva tucty plzeňských pohádek a pověstí, nyní přichází s autorskou publikací Už se nebojím tmy – tu určil dětem. Na ploše padesáti celobarevných stran vypráví o malém Štěpánovi a jeho plyšovém medvídkovi Bartolomějovi, kteří se bojí noční tmy, jež z obyčejných věcí dělá děsivé přízraky.
Na užitých obrazovo-textově narativních postupech je znát nejen autorova zkušenost s komiksem, ale i s volnočasovými hříčkami, které produkuje pro tiskoviny. Neomezuje se totiž na prostou ilustraci novely, ale pohrává si i se vzájemnou dynamickou spoluprací obrazu nebo designu stránky s textem: např. první text, kde se malý hrdina svěřuje se svým strachem ze tmy, tone na černé dvojstránce. Koncepčně Vhrsti řeší i poměr jednotlivých stran k sobě navzájem: první strašidelný přízrak kostlivce na Štěpána sahá pazourou z protilehlé stránky.

tma400.jpg

Největším Vhrstiho fíglem je ale edukativní využití obrazové paměti čtenáře, když prvky užitými ke konci knihy odkazuje k spřízněným prvkům použitým v úvodu: všechny viditelné přízraky – kostlivec, chobotnice, upír z obrazu a stíny duchů se ukážou být obyčejnými věcmi stejných tvarů, konkrétně lampou, pokojovou kytkou, zátiším s vázou a hrou světel dopadajících na stěnu pokoje.

Malému hrdinovi toto tajemství odhalí sama tma ve svém království. Tam se Štěpán dostane na létající posteli, jako ve správné pohádce s prvky mýtu. Iniciační sdělení je pak takové, že tma na světě není proto, aby strašila malé děti, ale „aby se vám dobře usínalo, aby si vaše oči odpočinuly a aby se celý svět večer po celodenním shonu zklidnil“.

Vhrsti | UŽ SE NEBOJÍM TMY | Praha : Mladá  fronta, 2007 | 52 stran
Pohádkový příběh pro nejmenší s vynikajícími ilustracemi. Autor v této dětské knize předkládá aktuální a originálně zpracovanou variaci na téma strašidel a boje se strachem…
Příběh o malém Štěpánovi a jeho plyšovém medvídkovi Bartolomějovi, ale hlavně o tom, co se skrývá ve tmě a o tom, co z věcí všedních a obyčejných dělá děsivé a hrůzostrašné. O kostlivci, který Štěpánovi leze každou noc oknem do pokoje, o nebezpečné chobotnici, upírovi z obrazu nebo o tmě, která utíká ze skříně, kdykoliv ji otevřete, neznámo kam.

Za pozornost stojí i jeho internetové stránky   http://www.vhrsti.cz/

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Vhrsti

You have no rights to post comments

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Krtkův rok od jara do zimy. Leporela pro nejmenší
Písničkové uspávanky na dobrou noc + jedenáct současných ilustrátorů
Gaston, chlapeček, který se pořád ptal
A  jako aligátorka chvályhodný projekt pro první čtení
Hlemýźď Čilišnek. Bláznivé básničky Pavla Šruta s ilustracemi Jiřího Šalamouna
Dračí pohádky, kratičké ideální čtení před usnutím
Kluk a Měsíc, poetická knížka pro první čtení
Snoopy, primitivnější komiksový svět pro malé děti
Ema má Emu, Hry se slovy – krátké básničky pro první čtení
Bubáček a Myšošlap, další kniha pro první čtení od Daniely Krolupperové
Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková v novém baobabském kabátě
Hádanky a básničky Markéty Zinnerové pro kluky a holčičky
Říkej si a hrej – Historicky první kniha Albatrosu už v sedmém vydání
Dárek pro Sáru, velmi dobrá kniha  pro první čtení
Zákeřné keře, překvapivá pohádka pro nejmenší čtenáře
Nejznámější česká říkadla, pohádky a písničky
Pohádkový klásek. Knižní potěšení pro začínající čtenáře
V peřině myš je poutavé čtení pro děti od tří let