Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Snoopy, primitivnější komiksový svět pro malé děti

snoopy-ceskySnoopy je světový fenomén. Jeho autor Charles Schulz nám prostřednictvím několika jednoduchých čar a pár slov sahá do duše. Otevírá před námi otázky týkající se umění, literatury, teologie nebo třeba medicíny, ale ve své podstatě jako by v každém stripu hledal smysl života. Odpovědi si ale každý čtenář musí najít sám.

Komiks o hloubavém bíglovi a tak trochu zvláštních dětech už obletěl celý svět. V době své největší slávy byl vydáván v 26 jazycích v 75 zemích světa a komiksové stripy vycházely v 2 600 různých periodikách. Charles Schulz má vlastní muzeum, Snoopy se stal neoficiálním maskotem mise Apollo 10 na Měsíc, v USA se objevil na poštovní známce a měl i svou vlastní výstavu v pařížském Louvru.

Svět podle Snoopyho
je prvním českým výborem z komiksových stripů, které Charles Schulz denně kreslil pro americké noviny v letech 1970 – 1990. První strip Peanuts se objevil v novinách před neuvěřitelnými 60 lety. Hlavní hrdinové komiksu se prokousávají životem, zažívají křivdy, zklamání a často se propadají do pocitů zoufalství. A právě v tom snad tkví kouzlo Peanuts : každý z nás se v něm dokáže najít. Každý z nás se totiž někdy cítil osaměle, každý z nás si někdy připadal jako budižkničemu, kterého nikdo nemá rád a kterému se nic nedaří – a stejně tak každý z nás touží po lásce, pochopení a přátelství. Charlese Schulze dokázal vyjádřit tato velká témata a traumata našich životů komiksovým stripem s nadhledem, jež mu dává střecha psí boudy, a posunul je do civilní roviny. Peanuts jsou zrcadlem našich životů.

Láska podle Snoopyho
Ve Snoopyho světě je láska většinou zklamaná či nenaplněná a podobně jako v životě přináší hlavně hoře a problémy. Často se soudí, že Snoopyho dobrodružství jsou komiks pro děti – jenže tak tomu není: podobně jako třeba obtloustlý kocour Garfield potěší i Snoopy a jeho přátelé čtenáře všeho věku. Díky bravurnímu jazyku, laskavému i břitkému vidění světa, pronikavému humoru a geniálně jednoduchému výtvarnému pojetí se s dětskými postavami, které v knize řeší své existenciální krize a milostné problémy, ztotožníme všichni, ať už je nám deset, třicet, padesát či osmdesát.

Charles Schulz
má vlastní muzeum, Snoopy se stal neoficiálním maskotem mise Apollo 10 na Měsíc, v USA se objevil na poštovní známce a měl i svou vlastní výstavu v pařížském Louvru. S postavičkou Snoopyho se setkávají děti na penálech, tužkách nebo samolepkách, dospělí si zase mohou vybírat z celé škály oblečení, tašek nebo třeba balicích papírů. Snoopy se objevil též několikrát na filmovém plátně.

Knihu vydává nakladatelství Plus, Albatros media, 2010, 2011 | přeložil Petr Onufer

 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... první čtení Komiks pro děti Snoopy Schulz Charles

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Pohádkový kolotoč, na kterém se vozí Jiří Žáček básničky
Klasika nově! První čtení O kohoutkovi a slepičce
Koukej, kouzlo! – konečně knížka pro nečtenáře od Daniely Krolupperové a Andrey Tachezy
Ježeček pro malé čtenáře
 Bubáček. Veselý panáček pro první čtení
Kamarádi z abecedy Radka Malého pro malé čtenáře a do škol
Ilustrátorka Tereza Booth, Kája a Tajemná zahrada
Kozliatka – Kůzlátka od našich sousedů
 Dvanáct nejmenších pohádek Baobabu nejen na dobrou noc
Snoopy, primitivnější komiksový svět pro malé děti
Chyť si lelka, hravá knížka pro první čtení s ilustracemi Olgy Franzové
Neviditelná Zuzanka. Milá knížka Eduarda Petišky pro první čtení
Hovorníček. První čtení pro děti, které chtějí hezky mluvit
Pyžamo pro tygra od Jany Štroblové vychází poprvé a ještě k narozeninám
Pohádky na týden a hrátky každý den od Ljuby Štíplové
Legrační dům pro prvňáčka je dílem Jirky Kahouna
Jde sem lesem! Napínavé dobrodružství i další poučná knížka pro malé děti od Daniely Krolupperové
Básnička ti pomůže, učíme se s humorem i říkankou