Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Snoopy, primitivnější komiksový svět pro malé děti

snoopy-ceskySnoopy je světový fenomén. Jeho autor Charles Schulz nám prostřednictvím několika jednoduchých čar a pár slov sahá do duše. Otevírá před námi otázky týkající se umění, literatury, teologie nebo třeba medicíny, ale ve své podstatě jako by v každém stripu hledal smysl života. Odpovědi si ale každý čtenář musí najít sám.

Komiks o hloubavém bíglovi a tak trochu zvláštních dětech už obletěl celý svět. V době své největší slávy byl vydáván v 26 jazycích v 75 zemích světa a komiksové stripy vycházely v 2 600 různých periodikách. Charles Schulz má vlastní muzeum, Snoopy se stal neoficiálním maskotem mise Apollo 10 na Měsíc, v USA se objevil na poštovní známce a měl i svou vlastní výstavu v pařížském Louvru.

Svět podle Snoopyho
je prvním českým výborem z komiksových stripů, které Charles Schulz denně kreslil pro americké noviny v letech 1970 – 1990. První strip Peanuts se objevil v novinách před neuvěřitelnými 60 lety. Hlavní hrdinové komiksu se prokousávají životem, zažívají křivdy, zklamání a často se propadají do pocitů zoufalství. A právě v tom snad tkví kouzlo Peanuts : každý z nás se v něm dokáže najít. Každý z nás se totiž někdy cítil osaměle, každý z nás si někdy připadal jako budižkničemu, kterého nikdo nemá rád a kterému se nic nedaří – a stejně tak každý z nás touží po lásce, pochopení a přátelství. Charlese Schulze dokázal vyjádřit tato velká témata a traumata našich životů komiksovým stripem s nadhledem, jež mu dává střecha psí boudy, a posunul je do civilní roviny. Peanuts jsou zrcadlem našich životů.

Láska podle Snoopyho
Ve Snoopyho světě je láska většinou zklamaná či nenaplněná a podobně jako v životě přináší hlavně hoře a problémy. Často se soudí, že Snoopyho dobrodružství jsou komiks pro děti – jenže tak tomu není: podobně jako třeba obtloustlý kocour Garfield potěší i Snoopy a jeho přátelé čtenáře všeho věku. Díky bravurnímu jazyku, laskavému i břitkému vidění světa, pronikavému humoru a geniálně jednoduchému výtvarnému pojetí se s dětskými postavami, které v knize řeší své existenciální krize a milostné problémy, ztotožníme všichni, ať už je nám deset, třicet, padesát či osmdesát.

Charles Schulz
má vlastní muzeum, Snoopy se stal neoficiálním maskotem mise Apollo 10 na Měsíc, v USA se objevil na poštovní známce a měl i svou vlastní výstavu v pařížském Louvru. S postavičkou Snoopyho se setkávají děti na penálech, tužkách nebo samolepkách, dospělí si zase mohou vybírat z celé škály oblečení, tašek nebo třeba balicích papírů. Snoopy se objevil též několikrát na filmovém plátně.

Knihu vydává nakladatelství Plus, Albatros media, 2010, 2011 | přeložil Petr Onufer

 

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... první čtení Komiks pro děti Snoopy Schulz Charles

You have no rights to post comments

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Babi! Dědo! Kdy už budou... První čtení pro prvňáčky
Jak se máš Eliško? Povedená knížka pro první čtení
Básnička ti pomůže, učíme se s humorem i říkankou
Národní říkadla a písničky, kniha oblíbená po generace
Pošlem Anku pro hádanku. Říkanky a hádanky pro předkoláky od vynikající Věry Provazníkové
Hloupežníci Miloše Kratochvíla učí děti číst a myslet, aby pochopily, co je slušnost
Zákeřné keře, překvapivá pohádka pro nejmenší čtenáře
Dráček s červenýma očima. Málo známá knížka Astrid Lindgren
Daisy Mrázková. Chlapeček a dálka bez chaloupky není domov
Míšovo tajemství pro prvňáky od Eduarda Petišky
Legrační dům pro prvňáčka je dílem Jirky Kahouna
Tři moc povedené knížky pro děti od dvou do pěti let
Jde sem lesem! Napínavé dobrodružství i další poučná knížka pro malé děti od Daniely Krolupperové
 Dvanáct nejmenších pohádek Baobabu nejen na dobrou noc
Hurá za Zdendou. Povedená Sekorova knížka pro děti mateřských škol
Pes nám spadla, mimořádně hravé básničky Miloše Kratochvíla pro malé děti
Pohádkový klásek. Knižní potěšení pro začínající čtenáře
Hrací knížky pro předškoláky a rodiče