Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

A+ A A-

Zvířetník Pavla Peciny pro první čtení

nauc me poznavat zviratkaPavel Pecina je mimo jiné znám coby autor čtyřlístovského seriálu Příhody Alfína a Žužu, který dosáhl po čtyřech letech (od roku 2010) už více než šedesáti pokračování. Pro ještě menší děti napsal a nakreslil encyklopedii více než 180 zvířat, která předtím rozehnal na území jedenácti kapitol:
Moře, Póly, Savana, Prales, Poušť, Buš, Hory, Les, Louka, Voda a Venkov.

Jak už lze vydedukovat z názvů, nejvíc doma se děti ocitnou až díky posledním čtyřem kapitolám, takže svazek upřednostňuje exotiku a připomíná celkem báječného průvodce zoologickou zahradou, ačkoli zůstane u připomínání: živočichové jsou totiž zobrazeni vesměs na svobodě a navíc často stylizovaně.
Tato stylizace je možná někdy přehnaná (delfín s kytarou), ale děti se jí nepochybně baví a povětšinou má uměřený charakter (narval se třemi barevnými kroužky na narvalím rohu). Konečně je tu dlouhá řada ilustrací, které jsou stylizovány tak nápaditě, že na výhrady zapomene i ten nejpedantičtější „zpytec“.
Nemyslím si ale, že stačí tyto efekty vylíčit: tyto efekty je nutno rovnou vidět, a tak knihu doporučuji k pamalému prolistování i dospělým.
Prozradím pouze to, že vlastní encyklopedická část začíná velrybou a končí koněm: „Je silným a vytrvalým pomocníkem člověka. V minulosti pomáhal hlavně při přepravě nákladů i lidí, ale taká tahal pluh nebo vozil bojovníky do válek a na turnaje. I dnes se ještě zapřahá ke kočárům a vláčí klády z těžko přístupných míst v lese, jinak ale s lidmi hlavně sportuje, běhá v dostizích nebo vozí rekreační jezdce, Samici se říká klisna či kobyla a mláděti hříbě.“

Vedle obdobně koncipovaných hesel obsahuje každý oddíl ještě řadu otázek následujícího typu:
Kterému zvířeti se přezdívá koráb pouště? Poznáš, o kterých ze svých příbuzných z pralesa si čte orangutan v časopise? Kdo se schoval před tuleněm pod kámen? Který brouk si na písku zapomněl oběd? Tyto otázky jsou pak zodpovídány v klíči na předposlední a poslední stránce v rámci obsahu publikace, nicméně kniha přináší i mezifázi, jíž jsou nápovědi či prostě odpovědi „ukryté“ uvnitř té které kapitoly.

pecina zviretnik

Jestliže mluvíme o heslech, je však nutno zdůraznit, že se ilustrační doprovod neomezuje pouze na zvířata, ale častokrát zachycuje i vlastní jim prostředí a domovinu.
Mraveniště, tůň v rybníce i s typickým doutníkem (tady neprozradíme, čím připomene obrazy Kamila Lhotáka), kaktus, kru, ztrouchnivělý pařez plný hmyzu (teprve mezi ním najdeme probíranou světlušku), maják i se svým strážcem atd. Knížka je zakončena rejstříkem všech zvířat, který má výše zmiňovaných 180 položek, nicméně včetně shrnujících odkazů typu „mořští plži a mlži“, které se vztahují k více bytostem (zde k ostrance, homolici, slávce, perlotvorce, přílepce, plážovce a tzv. španělské tanečnici), takže ono je tady těch obrázků vlastně o dost víc.

Více Pavel Pecina: http://www.ilustrovani.cz/

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Pecina Pavel

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Čertice Dorka. Zábavná knížka pro malé děti s pracovními sešity
Marcel a Felix. Obrázková kniha Olgy Tesařové pro malé i velké
Martínkova čítanka pro prvňáky patří do zlatého fondu české literatury pro děti
Dráček s červenýma očima. Málo známá knížka Astrid Lindgren
Dášenka a Pumprlík. Slavná knížka pro začínající čtenáře i předčítání
Přes tři oceány. První čtení s legendami dětské knihy Jiřím Havlem a Karlem Frantou
Birlibán a Petiškův svět podivuhodných věcí pro první čtení
Pohádkový kolotoč, na kterém se vozí Jiří Žáček básničky
Hloupežníci Miloše Kratochvíla učí děti číst a myslet, aby pochopily, co je slušnost
Cvrček houslista naučí malé děti být malými čtenáři
Ježeček pro malé čtenáře
Klasika nově! První čtení O kohoutkovi a slepičce
Písmenkové pohádky pro malé čtenáře
Hurá za Zdendou. Povedená Sekorova knížka pro děti mateřských škol
Nejznámější česká říkadla, pohádky a písničky
Moje tužka ušatá poskakuje sem a tam
Legrační dům pro prvňáčka je dílem Jirky Kahouna
Říkají mu lotřík Petřík, ale všechno je jinak...