Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Modrý Poťouch, Rozkmotřídla, Hádkonoši, Lakomidlové a další strašidelná havěť

potousi kratochvilVyšel další díl oblíbených knih Miloše Kratochvíla. Ten první, Modrý Poťouch, dostal Zlatou stuhu za nejlepší knihu pro začínající čtenáře, ale hlavně si získal sdce mnoha dětí. Ptáte se čím? No přece strašidly. Mimo známého modrého Poťoucha se staly populární také Rozkmotřídla. A kdybyste četli knížku, dozvěděli byste se, že u vás doma jsou ještě další. Věřte. Strašidla Miloše Kratochvíla a Markéty Vydrové jsou opravdu všude, kde se čte

Proč napsal Miloš Kratochvíl knihy o modrém Poťouchu?
„Chci věřit tomu, že v jádru nejsme špatní. Třeba za to nemůžeme, že jsme někdy hádaví, závistiví, lhostejní nebo poťouchlí. Možná za to mohou rozkmotřila, která nám najednou skočí za krk, popíchnou nás nebo přidusí a my se pak zachováme jinak, než bychom měli. Není snadné se Poťouchům, Záviďkám, Hádkonošům, Chamtíkům, Lakomidlům, Urážům, Jájákům či Kliduvzalům vyhnout nebo se jich zbavit, protože jsou to rozkmotřila neviditelná a spatřit je můžeme jen přes kouzelné brýle a ve světle baterky starého profesora Jindáčka, který se objevuje v záhadné čtvrti Potměchy. S panem profesorem jsme tyto nebezpečné bytosti pouze odhalili, ale zatím jsme nepřišli na to, jak se s nimi vypořádat. Prosím vás, zamyslete se nad tím, třeba to napadne vás…“

vydrova_kratochvil

Knihy mají ještě jednu zvláštnost.
Jsou společným dílem klaunské autorské dvojice Miloš Kratochvíl, spisovatel a Markéta Vydrová, ilustrátorka. Takto vytvořené knihy poznáte podle speciálního loga.

modry_potouch_kratochvilModrý Poťouch – 1.díl
Poťouch bývá různě velký a různě barevný. Každý Poťouch má trumpetkové našeptávadlo, dva z pěti prstů na ruce výrazně delší, těm se říká popichovadla, a zbylé tři prsty jako přísavky. Štětiny na šišaté hlavě se odborně nazývají svědidla. Co se svědidel týká, může být Poťouch blonďák, rezatec i černoštětináč. Nijak zvlášť na tom nezáleží, protože všichni Poťouchové jsou neviditelní! – Tohle je jediná knížka, kde je můžete vidět.

Poťouši a zloděják – 1.díl
Jak víte z knihy Modrý Poťouch, profesor Jindáček objevil v Potměchách pomocí kouzelné baterky a speciálních brýlí rozkmotřidla. Jsou to pouhým okem neviditelné bytosti, které se usazují lidem za krkem a popichováním a našeptáváním je nutí chovat se tak, jak by se normální lidé nechovali. I když hodně potměšských obyvatel profesora Jindáčka velebí, marná sláva, nepodařilo se mu najít způsob, jak rozkmotřidla zničit. To není pomluva, to je fakt. Nabídl jsem mu pomoc, ale toho starého ješitu to tak naštvalo, že z Potměch zmizel. Nezbylo mi tedy nic jiného, než zvládnout tento nebezpečný úkol sám. Nebylo to lehké. Má cesta byla plná šarvátek s Jájáky, Poťouchy, Takňáky, Uráži či Zevlíky, s paní mohutnou jako bagr, v podzemí pak s Velkým pidimužem, Bezhlavým tulákem, sprostým Dvouhlavým psem – a navíc jsem při tom neustále zakopával o záhadný potměšský kámen Zloděják..

Další povídání o knihách:
Modrý Poťouch a Rozkmotřidla aneb jaká nová strašidla objevil Miloš Kratochvíl
Modrý Poťouch, originální encyklopedie strašidel Miloše Kratochvíla

You have no rights to post comments

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Žofinka Ofinka – báječné první čtení s Ivonou Březinovou a obrázky Heleny Zmatlíkové
Kluk a Měsíc, poetická knížka pro první čtení
Dášenka a Pumprlík. Slavná knížka pro začínající čtenáře i předčítání
Zmizelá škola, další skvělá knížka pro prvňáčka
Chumelení, předvánoční i vánoční příběhy Jiřího Kahouna
Čmelák Aninka – generacemi oblíbená knižka pro děti
Dva ve fraku na severním pólu. Veselá knížka Rudolfa Čechury
Listopadová pohádka, jedna z nejhezčích pro malé čtenáře
A  jako aligátorka chvályhodný projekt pro první čtení
Legendární příběhy o sluníčku a štěňátku napsala Iva Hercíková
Pohádky na týden a hrátky každý den od Ljuby Štíplové
Dárek pro Sáru, velmi dobrá kniha  pro první čtení
Josífkův pekelný týden. Další z úspěšné série Daniley Krolupperové pro malé děti
Vědí draci o legraci? Moderní pohádka Daniely Krolupperové pro děti, aby používaly zdravý selský rozum
Koukej, kouzlo! – konečně knížka pro nečtenáře od Daniely Krolupperové a Andrey Tachezy
Už se nebojím tmy namaloval ilustrátor plzeňských pohádek
V peřině myš je poutavé čtení pro děti od tří let
Pohádkový klásek. Knižní potěšení pro začínající čtenáře