Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Nanukova dobrodružství, dobrodružství pejska pro první čtení

nanukova dobrodruzstviTaké nakladatelství Portál se rozhodlo pro edici Prvního čtení a příběh malého malamuta určitě děti pobaví. Začínající čtenář se po jednotlivých kapitolách s prohlížením ilustrací Michaely Bergmannové nakonec se štěňátkem dobere šťastného konce, tak jak to u pohádkových příběhů má být.
Na rozdíl od mnohých současných příběhů pro děti je knížka psaná hezkým, jednoduchým jazykem a nepostrádá prvky citové výchovy. Nakladatelství se snaží dodržet naučnou formu svých knížek, doplňující otázky mně však připadají v tomto vyprávění poněkud rušivé.

"Malamutí štěně Nanuk se má brzy vypravit na návštěvu za svými psími prarodiči za polární kruh. Nanuk si při setkání s ježkem poraní tlapku, cesta se proto odkládá, ale štěně se v noci rozhodne vypravit se na sever samo. Při svém putování zažije úspěch i nezdar, pozná strach z neznámého světa, ale také si najde nového kamaráda. Když doputuje k cíli, setká se i se svou malou hodnou paní a její maminkou, které se vypravily ztracené štěně hledat a správně vytušily, kam ho stesk přivedl.
Knížka je členěna do krátkých kapitolek, je přizpůsobená začínajícím čtenářům, na konci každé kapitolky jsou zařazeny otázky motivující k porozumění náročnějším výrazům, rozvíjející nějaký uvedený motiv apod."

Nanukova dobrodružství | Alžběta Dvořáková | Portál, 2013 / Alžběta Dvořáková je bohemistka, překladatelka z angličtiny, spoluautorka knihy Cesta z mlčení (Portál, 2009)

Ukázka:

Zježily se mi všechny chlupy na těle! Spustil se prudký déšť a těžké kapky mi namáčí hustý kožich. Tolik bych se chtěl schovat pod stříšku, ale nemůžu. Blízko rezaté stříšky číhá v černém křoví šedá příšera!

Ležím na kraji nástupiště, hlavu sklopenou a po zádech mi proudí ledové potoky. Další rána. Ostrý blesk prořízl nízkou oblohu a znovu posvítil na celé nástupiště.

Co to? Kde je můj vlk? Kam se odplížil? Nechce mě snad přepadnout odněkud zezadu? Vždyť za keřem u přístřešku stojí jen vysoká tmavá popelnice! Ledaže by…

!
OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... první čtení Dvořáková Alžběta

You have no rights to post comments

První čtení – Už jste četli?

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Birlibán a Petiškův svět podivuhodných věcí pro první čtení
Ježeček pro malé čtenáře
Legrační dům pro prvňáčka je dílem Jirky Kahouna
Pohádkový kolotoč, na kterém se vozí Jiří Žáček básničky
Jak se máš Eliško? Povedená knížka pro první čtení
O chvástavém štěněti. Fryntova kniha pro děti s fotografiemi světového Lukase
Hurá za Zdendou. Povedená Sekorova knížka pro děti mateřských škol
Chyť si lelka, hravá knížka pro první čtení s ilustracemi Olgy Franzové
Krtkův rok od jara do zimy. Leporela pro nejmenší
Říkají mu lotřík Petřík, ale všechno je jinak...
Hovorníček. První čtení pro děti, které chtějí hezky mluvit
Snoopy, primitivnější komiksový svět pro malé děti
Jůlinka z jedlé i veselé zahrádky
Listopadová pohádka, jedna z nejhezčích pro malé čtenáře
Zmizelá škola, další skvělá knížka pro prvňáčka
Moje tužka ušatá poskakuje sem a tam
Všichni píšou o zvířátkách – kreativní první čtení
Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková v novém baobabském kabátě