Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Kouzelná fajfka Františka Skály staršího vyšla znovu až po 20 letech

František Skála starší byl mužem mnoha zájmů a talentů. Byl malířem, grafikem, ilustrátorem, ale i tvůrcem animovaných filmů, kresleného humoru, sběratelem, tanečníkem a spoluautorem interiérů historických hospod. Nechtěl nikdy být salonním umělcem pendlujícím mezi ateliérem a kavárnou, za přirozené považoval najít si takové zaměstnání, kde jeho práce osloví co nejvíce lidí. Proto dělal i skvělé knihy...

kouzelna_fajka


Vladislav Stanovský – František Skála: Kouzelná fajfka / Veselé havířské pohádky
Bezmála dvacet let se neústupně a hoden svého jména pokoušel prosadit vydání „havířských pohádek“ František Skála, doyen známého výtvarnického rodu společně s Vladislavem Stanovským, který se mezitím vydání nedožil. Je to pocta nejen rodnému kladenskému kraji, místním havířům a jejich pohádkám, které si upravovali, vymýšleli a vypravovali sami sobě v dolech. V. Stanovský sám byl za války totálně nasazen v dole a malířův děda býval důlní tesař. Knížka je vybavena doslovem, stužkou, slovníčkem, ve kterém jsou uvedena dialektická, slangová a argotická slova, zejména taková, jejichž význam je důležitý pro textové souvislosti.

kouzelna_fajka450
Vydala Tiskárna Daniel v roce 2010 a zaslouží si chválu.

Malá ukázka:

A tak si to domýšlejte a hluboce přemýšlejte, vy tajtrlíci a fabiáni, rošťáci a paviáni. Ale ne moc dlouho, musíte brzo do kanafasu fidlat basu. A tam si nechte ještě zdát o tom Šálistovi Varhulíkovi, ale nesmíte se moc ze spaní házet, abyste tu všecko nevyškrabali na zeď.
Purpura, tinktura, basta fidli!
OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Skála František st.

Vaše názory  

# Sequens
Přestože děti ví co je pohádka, často je učíme naprosté bláboly, které jejich fantazii příliš nerozvíjejí. Pokud jim říkáme třeba pohádku o čarodějnici, která kouzelnou hůlkou promění netopýra v motýla, může to být sice zábavné, ale jen do té míry, pokud dětí ví, že je to úplná blbost. Pokud tomu začnou věřit ( a v mnoha případech to tak je) pak je to opravdu smutné.
| Quote
# Radka
Prosím, kde je možné si tuto knihu objednat?
Děkuji
| Quote
# textextext_
Knížku prodáváme také v našem e-shopu: www.textextext.cz
| Quote
# S. Zábrodská
Knížku vydala Tiskárna Daniel http://www.tiskarnadaniel.cz/, zeptejte se prosín u nich.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit