Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Kouzelná lampa a další arabské pohádky

kouzelna_lampaDo exotického světa arabských pohádek, známých z vyprávění bájné Šeherezády, vás vtáhne spisovatelka Daniela Fischerová a výtvarníci Renáta Fučíková a Jindra Čapek. Můžete se tu setkat se slavnými pohádkovými postavami, jako jsou Aládín, Alí Baba nebo Sindibád, pobavit se vtípky lstivé Dalíly či šibala Alího a nechat se strhnout dobrodružstvími plnými zlých čarodějů, dobrých víl i odvážných a důvtipných lidských hrdinů.

Daniela Fischerová / Kouzelná lampa a další arabské pohádky / Ilustrace Renáta Fučíková a Jindra Čapek / Mladá fronta 2010

Ukázka z knihy:

Co našel Aládín na dně propasti

Aládínovi nezbylo nic jiného. Začal se opatrně spouštět dolů. Tma byla pořád hustší a lano se mu zdálo strašně dlouhé, ale konečně se dotkl nohou dna. V úzkostech vykřikl své jméno, jméno otce, jméno matky. Rázem ho zaplavil jas, až leknutím prudce zavřel oči. Když si je troufnul otevřít, nestačil se divit. Propast byla vystlaná měkkými koberci, nad hlavou zářily křišťálové lustry a truhly přetékaly diamanty, rubíny i safíry. Ve zlatých mísách byly dokonalé perly, měsíčně bílé, růžové i ty nejvzácnější černé. Látky pestré jako paví peří visely od stropu až k zemi. Hoch zapomněl na čas a v čirém úžasu se kochal pohledem.
„No tak kde jsi? Nelelkuj tam a běž pro tu lampu!“ slyšel z výšky rozzlobený hlas. Ale nemohl se nabažit těch podivuhodností a hrál si se zlatými šperky jako dítě s hračkami.
„Spěchej, ty malý mizero! Už nemáme moc času!“
Chlapec se vydal až na konec chodby. Doopravdy, úplně vzadu se v koutě válela obyčejná stará lampa, zaprášená, s rezavým držadlem. Aládín ji vzal a běžel zpátky. Cestou si nacpal za košili tolik drahokamů, kolik jenom unesl.
„Chvátej!“ křičel čaroděj nedočkavě. „Brzy bude svítat, kouzlo pomine!“
Aládín šplhal úzkým jícnem země. Čaroděj už chtivě natahoval ruku.
„Lampu! Lampu!“ povykoval. „Hned mi dej tu lampu!“
Aládínovi už docházely síly. Vztáhl volnou ruku vzhůru, aby mu čaroděj pomohl vylézt. Ale ten se sápal jenom po té zaprášené lampě. Vtom vyšlo slunce a zlaté ranní světlo zaplavilo kraj.
„Ty líný parchante, všechno jsi zkazil!“ zařval čaroděj. Potom zaklel a hodil do ohně nějaký páchnoucí prach. Plamen zhasl. Tenký sloup čpavého dýmu stoupal k nebi, trhlina propasti srostla a chudák Aládín se zřítil na nejhlubší dno.
Zklamaný čaroděj zuřil. Měl v úmyslu vyrvat chlapci lampu z ruky a srazit ho do propasti holí, aby se nad ním země navždy zavřela. Ta lampa pro něj měla nedozírnou cenu, ale on uměl číst ve hvězdách. Hvězdy mu daly nesmlouvavou věštbu, že lampu může z hlubin vyzvednout jen chlapec, jehož jméno bude Aládín.
„Nevděčný, hloupý, neschopný a drzý fracek!“ vztekal se čaroděj, když se sykotem letěl ranním nebem pryč. „Aspoň že jsem ho zahubil a mám ho z krku. Ať shnije v té jeskyni plné drahokamů, ať zdechne hlady jako zvíře uprostřed všeho toho bohatství!“
Zasmál se štiplavým zlým smíchem a zmizel za obzor.

Vaše názory  

# Veronika
Podepsaný Jindřich Čapek je skutečný hlavní tvůrce knihy. Jinak nic moc. Škoda, že si nevybírá... je naše špička ilustračního ledovce.
| Quote
# Lenka
Kouzelný svět pouště; Jiří Tomek, 1989 Albatros

10 + 1 arabská pohádka; Charif Bahbouh, 1992 Dar Ibn Rushd, Praha

Jasmínový náhrdelník; Svetozár Pantůček, 1992 edice EX ORIENTE, Orientální ústav ČSAV

Tajemství pěti bran; H. Bičovská, Ch. Bahbouh 1993 Dar Ibn Rushd, Praha

Kouzla studánkové víly; J. Tomek, 1994 Fragment

Dary krále džinů; Jiří Tomek, 1995 nakladatelství Victoria Publishing

Příběh Chalífy al-Háhima; Gérard de Nerval, 1996 Volvox Globator

Mořská víla a jiné arabské pohádky; Svetozár Pantůček, 1995 Delta

Příběhy tisíce a jedné noci. Arabské pohádky; 2001 nakladatelství Levné knihy Kma v Praze

Pohádky z tisíce a jedné noci; F. Hrubín, 1985 Albatros

Zakletý sultán, Arabské pohádky; překl. S. Pantůček, 1993 nakladatelství Najáda

Tisíc a jedna noc 1; Felix Tauer, 2001 Euromedia Group, k.s. – Ikar v Praze

Tisíc a jedna noc 2; Felix Tauer, 2001 Euromedia Group, k.s. – Ikar v Praze

Tisíc a jedna noc 3; Felix Tauer, 2001 Euromedia Group, k.s. – Ikar v Praze

Tisíc a jedna noc 4; Felix Tauer, 2002 Euromedia Group, k.s. – Ikar v Praze

Tisíc a jedna noc 5; Felix Tauer, 2002 Euromedia Group, k.s. – Ikar v Praze

Legendy Staré Arábie; Jiří Tomek, 2004 Euromedia Group,k.s.- Knižní klub v Praze
| Quote
# Josef
Pro mne jsou nejkrásnější arabské pohádky přeložené Kamilem Bednářem, velkým českým básníkem a vynikající překladatelem Jefferse. Ve vší úctě k paní Fischerové, tuto úroveň její kniha nemá.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit