Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Komiks pro děti: Otazníky detektiva Štiky

otazniky detektiva stikyPro pamětníky i současné děti! Komiks s hádankou o veselém obtloustlém detektivovi, který řeší zapeklité případy, vytvářel ilustrátor Jiří Kalousek patnáct let pro časopis Ohníček.

Detektiv Štika se v časopise Ohníček představil poprvé 1. září 1971.
Za inspiraci kriminálních případů s hádankou zpracovaných formou komiksu posloužil pravděpodobně detektiv Ludovic, později Ludo, který se proslavil v časopise Pif. Náměty pro Otazníky detektiva Štiky psal Jiří Lapáček (1924 – 2000), který však nebyl mezi autory uváděn. Jeho manželka Marie Lapáčková totiž tehdy byla šéfredaktorkou Ohníčku. Sám tehdy pracoval jako náměstek jednoho z ředitelů nakladatelství Albatros.

Ilustrátorem komiksů byl stálý spolupracovník redakce Ohníčku Jiří Kalousek (1925 – 1986),
nápaditý a originální výtvarník s nezapomenutelným rukopisem, který od roku 1971 také ilustroval seriál Obrázková kronika českých dějin v časopise Mateřídouška, později s úpravami souborně vydaný v knize Obrázky z českých dějin a pověstí (1980). Pro Jiřího Kalouska bylo kreslení detektiva Štiky vyloženým potěšením, ale ani on netušil, že neohrabaný detektiv v buřince bude tak oblíbený, že se stane jedním z nejdéle vydávaných komiksů u nás: Jiří Kalousek jej kreslil celých 15 let až do své smrti. Detektiv Štika prošel šestnácti ročníky Ohníčku a celkem vzniklo bezmála 380 příběhů.

Kniha, kterou nyní Albatros vydává,  představuje pouhou třetinu všech vydaných Otazníků detektiva Štiky. Výběr byl podřízen portfoliu originálů, které jsou dnes k dispozici a které laskavě zapůjčil syn malíře Jakub Kalousek.
(Z doslovu Ondřeje Müllera)

Otazníky detektiva Štiky | Jiří Kalousek | Vydává Albatros, 120 stran

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... komiks Kalousek Jiří

Vaše názory  

# Katka
"Detektiv Štika zaujal představitele nakladatelství Commentum Forlag na loňském veletrhu v Göteborgu. Překvapilo mě, že měl zájem i o první černobílé příběhy, nejen o ty barevné. Knížka zapadá do nynější retro módy, zaujme zřejmě právě tím, že je úplně jiná než standardní dětské knihy," říká Jana Cieslarová z Albatrosu.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit