tonik_jeskyne_snuKnížka plná tajemství a záhad. Na jedné straně se dětem otevírá úžasný a nepoznaný svět, kde se stírá co je reálné a co si Toník vymyslel. Na straně druhé má kniha své kouzlo i pro rodiče, na které promlouvá nejen snovými symboly, ale i neznámými příběhy z dávných časů.

Pražský kluk Toník se na prázdniny objeví v Paříži u svých velmi starých příbuzných tety Aurory a strýce Artura, kteří bydlí v tajuplném starém domě. Toník brzo objeví klíče od neznámých dveří. Ty ho přivedou do velké zahrady - parku, kde potká dívku Lauru. Ta Toníka provází zákoutími zahrady a vypráví mu neuvěřitelné příběhy míst i soch, které v zahradě vidí a pro Toníka tak neuvěřitelným způsobem ožívají staré mytologické příběhy.

 

Magdaléna Platzová, která svého času žila v Paříži,  častokrát prochodila zahrady ve Versailles a proto její vyprávění není jen pouhá smyšlenka, jak už to u mnoha autorů knih pro děti bývá, ale je naplněno živými vzpomínkami z té doby. A při čtení je to víc než cítit.Rozhodně je to jedna z nejlepších knih, které Meander vydal.

Toník a jeskyně snů | Magdaléna Platzová | ilustrovala Jarmila Marešová | Meander, 2010

Podobné články

Inspirující myšlenky...

Nikoli pro nic za nic starodávní moudří lidé zobrazovali a vyličovali Štěstěnu jako bytost slepou, nemající vůbec zraků. Vždyť zahrnuje svými poklady stále jen lidi špatné a nehodné, nikdy si nevybírá nikoho ze smrtelníků se soudnou rozvahou, naopak, pobývá nejraději u těch, kterým by se musela zdaleka vyhnout, kdyby viděla; a co je nadevše horší, daří nás rozličnými, ba přímo opačnými pověstmi, takže se člověk špatný pyšní pověstí dobrého muže a naopak, muže zcela bezúhonného stíhá pověst škodlivá.
Apuleius, Zlatý osel