o_line_babicceMoc ráda si čtu knížky pro „malé“ čtenáře, i když jsem velká. Na noční stolek mi teď přistálo přesně takové čtení pro mne – O líné babičce. Příběh vydala Mladá fronta a nese podtitul Vyprávění o babičce, která si vyhodila z kopýtka. Zajásala jsem, to bude to pravé – já totiž strašně ráda lenoším.

Jenže název téhle knížky je popravdě trošku zavádějící. Babička Aleny Kastnerové totiž není vůbec líná. Tedy je, ale jenom na něco. Jmenuje Milada (ta babička), sportuje, aby si udržela dobrou kondičku, sleduje, co se děje ve světě i doma, debatuje s kamarádkami…

Určitě vás napadlo, proč si o ní všichni mysli, že je líná. Ostatně, ona to o sobě tvrdí sama. Tak například se jí nechce hlídat vnoučata, když si vzpomenou její velké děti.
Hlídá, ale jen když se jí samotné chce a nemá zrovna nic na práci. Nerada gruntuje byt do sterilní podoby. Odmítá zařizovat různé záležitosti na úřadech, nakupovat pro celou rodinu, péct buchty a koláče – zkrátka nedělá ty obvyklé babičkovské činnosti. Což je pro její děti velké překvapení!
„Svým dětem jsem obětovala podstatnou část života,“ vysvětlovala babička, vždy, když se rozhovor stočil na hlídání vnoučat. „Zbytek svého žití bych chtěla obětovat sama sobě.“ A jedním dechem dodávala: „Mám ráda svoje vnoučata jako nic na světě, ale chcete-li je pohlídat, tak předem zavolejte. Já taky nemám porád čas!“

Chcete vědět, co vlastně babička Milada po celé dny podnikala?
Tak především dlouho spala, pak si přečetla noviny a potom si plnila některé ze svých celoživotních přání. Měla ve skříni škapulíř po své mnohokrátprababičce, do tohoto škapulíře si po celý svůj život ukládala tajné sny. Rozhodla se, že všechny se pokusí vyplnit právě v důchodu, když už nemusí do práce. Přestože to nebyla přání ledajaká, všechna si splnila. Jaká? To vám neprozradím – to si přečtěte.

Knížka Aleny Kastnerové je veselá až bláznivá a je určena nejen dětem, ale i nám, ženám s více lety na křížku.

Určitě by si ji měli přečíst i pánové, jistě také mají své sny, které by si rádi vyplnili. Babička Milada nám všem ukáže pěkně cestu. A když už si knížku, babičky, dědečkové, tetičky či strýčkové, budete číst, tak ji nečtěte sami, předčítejte ji pěkně svým vnoučků, neteřím, synovcům – prostě malým prckům. Skvěle se pobavíte. Všichni.
Vtipné vyprávění o rozpustilé babičce Miladě doplňují neotřelé ilustrace Jakuba Zicha.

O líné babičce. Vyprávění o babičce, která si vyhodila z kopýtka | Alena Kastnerová | Ilustrace: Jakub Zich | Mladá fronta, a. s., 2011

Inspirující myšlenky...

Barva je velice důležitá svým emocionálním sdělením. Jsem pro čistou jednoduchou formu a barvu, barevné hýření nevylučuji, je-li dáno barevným cítěním a kulturou a může být i nesmírně krásné. V umění, v životě a také v módě. Kontrast a harmonie jsou principy, kterými se řídím.
Květa Pacovská, ilustrátorka