Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Knihy pro děti – rozlišujte příšerný brak a kvalitu!

V záplavě různého braku, který pro nejmenší nečtenáře i čtenáře v současné době u nás vychází, je skutečně dobrý a vhodný text ojedinělou výjimkou. Následující uvedené knížky rozhodně do braku nepatří. Stále více se objevují autorské knížky výtvarníků, kteří zřejmě z nedostatku dobrých textů píšou sami a doprovázejí své jinak mnohdy velmi nápadité a výtvarně krásné knížky slabšími texty.

Jen hrstka výtvarníků to skutečně svede nebo svedla. Psát pro mrňousky není jen tak, jen si zkuste přečíst některé knížky určené nejmenším od Mileny Lukešové, Václava Čtvrtka nebo Hany Doskočilové. To je stále paráda! Máme ještě pár autorů, kteří také nejsou zaměřeni jen na nejmenší, ale zřejmě je nikdo neosloví, aby něco smysluplného, poetického a nenásilně zajímavého stvořili.
Zdá se, že přes veškeré potíže se stále více prosazuje tradice ilustrační školy a že v oblasti výtvarného doprovodu se přes nedostatek příležitostí výtvarníci prosadit dokážou, i když nakonec textově nejlépe jako celek většinou dopadají tituly překladové.

Uvedu příklad mladé nadějné ilustrátorky Alžběty Skálové, které v roce 2010 vyšly tři knížky a které patří k těm zdařilejším:

Jana Šrámková: Putování žabáka Filemona
(vyd. Labyrint),

kde se text jeví jako dost prvoplánový
Alžběta Skálová: Pampe a Šinka
(vyd. Arbor Vitae),

půvabná knížka, za kterou také byla výtvarnice právem oceněna, bohužel na textu by chtělo ještě dost pracovat.
pampe_a_sinka_skalova
Blaise Cendrars: Malé černé pohádky pro nebojácné děti
(vyd. Baobab)

u tohoto titulu je text nejlepší, jedná se ovšem o překlad, a ne původní tvorbu pro děti.
mali_cerne_pohadky


„Když píšu text pro nejmenší, je to jako vyšívání,“ říká Markéta Zinnerová. A já si myslím, že by to mohl být zároveň dobrý vzkaz pro ty, kteří si myslí, že to už umí.

Vaše názory  

# Jarda
Mně to připadá jako reklama pro knihy paní Skálové. Ale budiž. Nikdo nikoho přece nenutí, aby kupoval a kdo má zdravý rozum, nenechá se manipulovat reklamou. To je ale v dnešní době celkem běžný jev. A na straně druhé- pokud si reklamu neuděláte, těžko se o vás bude vědět a tudíž se neprosadíte. Chce to fakt používat zdravý rozum.
| Quote
# Honza
Vždyť se tam psalo, že tyto knížky jsou dobré a v celé škále braku výrazně vystupují. Text mohl být košatější a ještě víc na vypravování, to mají děti rády. Jinak všechny tři patří k těm velmi slušným knížkám.
| Quote
# Hana
Máme doma Pampe a Šinku. Děti jsou staré 5 a 7 let a strašně se u toho nasmály. Ilustrace krásné. Nevím, proč by se na textu této knížky mělo dále pracovat. Možná dejte jasný příklad vět, se kterými máte problém, protože toto je obecný nicneříkající výkřik. Vůbec celý tento článek působí bezvýznamně a kdyby nebyl vystaven na netu, tak se vůbec nic nestalo.
| Quote
# Jiří
Nazvat knížu Jany Šrámkové prvoplánovým počinem může opravdu jen někdo, kdo se podepíše pod tento nicneříkající a zavádějící článek. Počítal jsem s tím, že se v něm dozvím, jak rozlišit brak, ale jak to vypadá, zamyslet by se měla spíš autorka textu. Šrámková je kvalitní spisovatelka, její text za přečtení rozhodně stojí, baví jak malého, tak dospělého čtenáře. Právě ilustrace v knize bych označil za slabší, je to nejspíš individuálním vnímáním, ale s tímhle hodnocením, bez jakéhokoliv vysvětlení jděte třeba k šípku, drahá.
| Quote
# KarelN
A jeje, zase sem vlezli studenti "Literární akademie". Minulá knížka Šrámkové sice oceněna, ale k nečtení a tenhle žabák je hotový blábol. Navíc neprodejný. Rodiče zas nejsou tak hloupí a do knih nakukují, když je kupují. Naštěstí jsem vzal jen jednu.
| Quote
# Lucka
Nevím co je podle Vás kvalita, ale já dětem kupuji Krtka pana Milera a nemyslím, že bych jim dávala do rukou brak. Tajové knížky jsou sice pro umělce zajímavé, ale většina rodičů je nekoupí. Dnes jsem se dívala na celou škálu knih Baobabu a je mi líto, nevidím na nich nic zajímavého. Je mi 24 let a mám dvě děti.
| Quote
# Stáňa
že texty ke knížkám o krtkovi napsal Eduard Petiška, Hana Doskočilová, J. A. Novotný nebo Jiří žáček. Celá ta úvaha byla o textech pro nejmenší a i ty tři uvedené příklady rozhodně do braku přes výhrady k některým textům nepatří. O braku nepíšu vůbec.
| Quote
# Věra
Mohu se zeptat, co vám na první ze jmenovaných knih připadá prvoplánového? Překvapuje mě to, napadlo by mě hodně jiných přívlastků, ale tento opravdu ne.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit