Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Dobrodružné putování žabáka Filemona

putovani_zabaka_filomenaKdyž plyšový žabák Filemon jednoho dne objeví na svém těle přišitou cedulku se jménem továrny, kde ho vyrobili, netuší, jaké dobrodružství tím začíná. Spolu s kamarádkami, ovečkami Peřinkou a Bimbalkou, se vypraví Podkrkonoším na cestu plnou nástrah, na jejímž konci zjistí, že domov není tam, kde nás vyrobili, ale tam, kde nás má někdo rád.

Pohádková prvotina Jany Šrámkové, která v roce 2009 získala za svou psychologickou novelu Hruškadóttir Cenu Jiřího Ortena.

Putování žabáka Filomena / Jana Šrámková / ilustrace Alžběta Skálová
vydává Labyrint v edici RAKETA, 1. vydání 2010 / pro děti od 6-12 let

Ukázky z knihy / 8. kapitola, ve které padají místo trakařů šišky

Naštěstí byli naši cestovatelé tři, takže ať si vlak provádí, co chce, tři už je dost na to, aby nebylo nutné bát se zas nějak přehnaně moc. Sluníčko přece kvůli tomu, že přejeli správnou zastávku, svítit nepřestalo, na polích se pořád vlnila modrozelená pšenice a vítr dál proháněl záclonky České dráhy. A jen co se tím navzájem trochu utěšili, začalo to dokonce zpomalovat, až už bylo dočista jisté, že vlak opravdu brzdí. Pak se objevil nápis Červený Kostelec a zastavili úplně.

Pořádně to zasyčelo, dveře se otevřely a Filemon s ovečkami vyskočili ven na rozpálené nástupiště. Ještě počkali, než se dal vlak zase do pohybu, zamávali mu, jak se sluší a patří na černé pasažéry, a začali se rozhlížet, kde že se to vlastně octli.
Konečně jedno opravdu hezké nádraží! Škoda jen, že ne to pravé, kde měli vystoupit, jinak by mu k dokonalosti nechybělo nic.
„Tak, to by bylo,“ shrnula situaci Peřinka. Pak svraštila čelo a už zase důležitě dloubala prstem v mapě. „Inu, co nemáme v hlavě, musíme mít v nohách. Bude to pěkný kus cesty.“
Opravdu na žabáka a jeho průvodkyně čekal pořádný pochod, zvlášť když si představíte, jak mají krátké nožičky. Ale aspoň teď pro začátek, dokud byli ještě nasezení, uhoupaní a rozhrkaní z cestování, přišlo jim moc prima vesele si vykračovat ulicí mezi domky, občas odehnat mouchu a nakopnout kamínek.

Když přešli velkou silnici, uviděli teprve, co že je to doopravdy čeká za cestu. Kus před nimi začínal les, ale kdepak nějaký malý lesík nebo hájek sem tam strom. Opravdový veliký a hustý les, ve kterém běhá tolik zvířat, zpívá tolik ptáků, bublá tolik pramenů a šumí tolik stromů, až je tam úplné ticho, že slyšíte vlastní dech. A jak se do lesa po včerejším dešti opíralo slunce, stoupala z něj pára jako z čarodějného kotle nebo z maminčiny bramboračky.


skalova_zabak

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Šrámkova Sobotka Skálová Alžběta

Vaše názory  

# Johny
nějak mi to připomíná Svěráka a jeho Kuky se vrací :o)
# Adam
Kuky mě hodně zklamalo a film už byl totálně nanic. Snaha Svěráků po úspěchu má často opačný efekt.
# Honza
žabák byl dříve než Kuky a předtím Cílek F, Skály...
# Karolina
Ilustrace jsou opravdu dětsky přitažlivé, žabák je symapťák, ale kvůli textu bych pro malé dítě nekoupila. Protože ale autorka patří mezi tu partu oceňovaných, myslím, že ji nemine Magnésie a Stuha a kdoví jaká ještě další cena.
# Ludmila
Textově se příběh zdá být zajímavou knihou. Otázka ovšem je u ilustrací Skálové. Tam fakt nevím co je na nich tak výtvarného. Zpočátku jsem myslela, že jsou to kresby dětí z páté třídy. Je smutné, když se dává prostor ilustrátorkám takové odbyté práce.
# marta
tak teď jsem zmatená. ale předpokládám, že žabákovo jméno bude špatně v titulu článku, a ne na obálce knihy.
# Jitka
pro doplnění uvedené anotace - kniha je určena pro děti 6-12 let
# Rudolf
Komlikovaný text, není příliš vhodný pro malé děti. To je holt vliv te podivné školy, akademie Škvoreckého. Moc toho tam lidi nenaučí.
# Marie
To by me zajimalo, jak pan Rudolf (a jini diskuteri) zjistil, ze jde o komplikovany text a vubec knihu nevhodnou pro deti, dva dny pred tim, nez vysla...:-) Ale to je v Cechach tradici, podepsat a odsoudit, aniz bychom to znali, cetli, drzeli v ruce. Nastesti tomu žabákovi je to šumák.
# Jana
Ilustrace skvostné a vhodné pro malé děti. Ale na textu je vidět, že autorka ještě neumí psát a neumí se přizpůsobit věkové skupině pro kterou píše. Možná má i talent, ale tady se moc nepředvedla. osobně bych si knihu nekoupila právě kvůli textu.
# Zdenka
Skálová má zcela jistě talent a má ho po kom dědit. I v této knížce zvolila formu, která se bude líbit malým dětem. Není to poroto, že neumí ilustrovat, ale protože to byl záměr. A věřím, že se jí tak bude dařit dál.
# Karel
Mně se zase zdá být překombinovaný text. Kniha pro mrňata, musí být psána pěknou češtinou, malé děti nejsou pokusní literární králíci.
Obrázky směšné, ale prťatům se budou líbit.
# Honza
Mně se zas ty ilustrace líbí, jen tak dál Alžběto Skálová!

You have no rights to post comments