nejstarší čítárny jsou šestnáctileté

A+ A A-

Zpívánky – zpěvník oblíbených písniček


zpivanky.jpg Zpívánky, které jsou jedním z nejstarších a nejvděčnějších pořadů na obrazovce České televize, dostaly svou knižní podobu.

Zpívánky jsou nejstarším pořadem České televize a také jedním z nejpopulárnějšních

Děti si asi těžko pamatují na Zpívánky, na jeden z nejstarších a nejoblíbenějších pořadů na obrazovce České, tehdy ještě Československé televize, to spíš jejich babičky a dědové. Tradiční lidové písničky dobarvené českou „ladovskou“ dekorací, dětský sbor, populární zpěváci a herci... A úspěch přišel vlastně už tak trochu sám. Pořad ocenili odborníci z řad učitelů, národopisců, folkloristů a dalších.

Na tom pražským mostě, Když jsem já sloužil, Utíkej Káčo utíkej, Okolo Hradce, Plavala husička, Já jsem malý mysliveček, Šly panenky silnicí, Šla Nanynka do zelí, Tluče bubeníček...

Na třicet písniček se postupně vysílalo několik let, a každá měla desítky repríz. Úspěch si dokonce vynutil knižní podobu pořadu. Zkrátka, dobrý nápad. A na dobré nápady se nemá zapomínat.

Taky že nezapomíná! Už několik týdnů zpátky se ve studiích na Kavčích horách připravují zbrusu nové Zpívánky. Dramaturg Jan Kratochvíl obnovenou výrobu legendárního cyklu vysvětluje: „Láska či alespoň sympatie k lidovým či zlidovělým písničkám je vrozená snad všem generacím. Je jako podzemní řeka, která si tiše teče pod pestrými vodami nových kulturních výbojů a zážitků. Ale jako pramen vyrazí na povrch na nečekaných místech...“

Zpěvník tradičních lidových písniček připomíná stejnojmenný hudební pořad i svými veselými ilustracemi. Mezi notami a textem bude vám i dětem průvodcem vyfintěná, ale hodná kočička.

 

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit