masyryk kniha fucikova

Je to vůbec první kniha, která osobu T. G. Masaryka zpřístupní dětem a mládeži. Text knihy, který si psala sama ilustrátorka a byl odborně redigován, je živě propojen s ilustracemi, které mají blízko ke klasické ilustraci i ke komiksu. Rozevřená kniha svou pestrostí připomene dobové noviny. T. G. Masaryk a vznik Československa poprvé také pro děti.

Milí čtenáři milých Čítáren!
Znovu, téměř po roce, jsem byla požádána, abych se s Vámi podělila o své pocity, radosti a plány. A tak jsem si klikla na naše společné oblíbené stránky a pročetla si, co jsem tehdy vyprávěla. A užasla jsem!!

Vyjmenovávala jsem tehdy - bylo to někdy v březnu - jaká práce mě čeká, jaké knihy budu ilustrovat - a v podstatě téměř vše naplánované se podařilo dokončit. I nad tím by se dalo žasnout, mnohé projekty se často předčasně ruší, nebo se jindy práce zase vleče. Jenomže já užasla nad faktem, že ještě vloni v březnu 2006 jsem neměla tušení o tom, že 28. října vyjde má obrázková kniha o našem prvním prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi.

Teprve začátkem dubna padlo rozhodnutí včlenit právě jeho portrét do ediční řady Největší Češi, kterou vydává nakladatelství Práh.  Váhala jsem, zda mohu tak závažnou zakázku přijmout. Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím, protože to byla veliká výzva. Pustila jsem se do horečného pročítání Masarykových životopisů a pak vytvořila hrubou kostru knížky a její první maketu.
Byla schválena, a tak jsem mohla začít psát. Text byl stručný, chtěla jsem napsat srozumitelným jazykem živý příběh, který by byl vstřícný a dobře zapamatovatelný i pro mladší čtenáře, ale přitom jsem nechtěla poučovat a unavovat čísly a daty. A protože jsem především ilustrátorka, myslela jsem hlavně na obrazovou část knihy, která měla všechno propojit. Texty odborně zredigoval doktor Pokorný.

V polovině července jsem začala ilustrovat.
Knížka má připomínat rozevřený dvoulist novin se záhlavím a daty na horním okraji. Přemalovávala jsem události ze starých fotografií, ale tak, aby ilustrace nevypadaly jako fotografie. Tam, kde to bylo možné, jsem do obrázku umístila komiksovou bublinu, takže příběh našeho prvního prezidenta ožívá jako hraný dokument v televizi. Poslední ilustraci jsem namalovala 14. září, v den úmrtí T. G. Masaryka.

Jako doušku za příběhem jsem našla překrásný Masarykův citát, jeho promluvu k dětem, v níž jim vysvětluje podstatu demokratické republiky: každý z nás se může stát prezidentem. Tuhle myšlenku jsem vybrala záměrně, v učebnicích vlastivědy pro malé školáky je stále opomíjená.

Konec září probíhal ve znamení předtiskových příprav, kdy knihu definitivně graficky upravovala Bára Solperová, a v polovině října se kniha tiskla v Českém Těšíně. 28. října 2006 přijel NÁŠ Tomáš Garrigue Masaryk na pražské Hlavní nádraží  a odtud pak do knihkupectví po celé republice.

Věřím, milí přátelé Čítáren, že Vás setkání s naším prvním prezidentem potěší a snad i obohatí, tak jako obohacovalo mě po celou dobu mé práce.
Přeju Vám krásný a úspěšný rok 2007! | Renáta Fučíková

 

T.G.Masaryk | Renata Fučíková | Vydal Práh 2006 | 40 celobarevných stran velkého formátu B4, cca. 200 ilustrací, vázáno
KNIHA BYLA OCENĚNA ZLATOU STUHOU ZA ROK 2006

Naučné pro mládež – nové knihy

Ernst Gombrich. Opravdu vynikající stručné dějiny světa pro všechny

Ernst H. Gombrich, proslulý kunsthistorik, autor mj. Příběhu umění, je schopen velmi osobního pohledu na historické události, ...

Gerald Durrel a jeho nejčtenější kniha O mé rodině a jiné zvířeně

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) zakladatel přírodovědecké stanice na ostrove Jersey mezi Anglié a Francií je dn...

Petr Sís. Strom života o světě Charlese Darwina pro děti

Ilustrovaná kniha Strom života je neobvyklým pohledem Petra Síse do myšlení Charlese Darwina, člověka, který svými úvahami o...

Dinosauři od Pekelného potoka. Vynikající popularizující kniha Vladimíra Sochy

Překvapivé čtivá kniha o posledních dinosaurech, jejich náhlého zániku a neuvěřitelného zmrtvýchvstání v posledních stot...

Když se zvířata kamarádí aneb o neobyčejných vztazích zvířat a lidí

J. M. Masson, spisovatel, vědec a především milovník a ochránce zvířat, je znám svými knihami, ve kterých čtenářům na ce...

Inspirující myšlenky...

Občas mě napadá, že bych si přál žít před vynálezem násobilky a rozhodně před obdobím rozvinuté moderní fyziky a chemie, tedy ještě než jsme všechno věděli - chtěl bych zažít ČISTÝ; KOUZELNÝ SVĚT! Ale přesně tak před sebou vidím svět v tuto chvíli, kdy sedím před obrazovkou počítače a píšu ti tyto řádky. Sám jsem vědec a nestavím se k žádné vědě odmítavě, ale zároveň mám mytické, skoro animistické chápání světa. Nikdy jsem nedovolil Newtonovi nebo Darwinovi, aby setřeli pel z mystérií života.
Jostein Gaarder, Dívka s pomeranči