Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Atika – dobrodružný výlet do středu fantazie

V šeru pod trámy krovu odpočívá bizarní společenství odložených, zaprášených věcí, jejichž tajemná existence jako by zde stále pokračovala… Z této magičnosti půdy, oživené dětským sněním, vytěžil Garry Kilworth svůj příběh Atika.

O čem je kniha

Alex a jeho sestra Chloe si musejí zvyknout na nového otce a Jordy se seznamuje s nevlastní matkou. Všichni se stěhují do starobylého viktoriánského domu, který patří nevrlému staříkovi Granthamovi. A ten to všechno způsobí, ten stojí na počátku velkého dobrodružství. Pošle totiž trojici sourozenců na opuštěnou půdu starého domu pro zatoulané hodinky, jež dostal od své dávné lásky a které tam po prožitém zklamání odhodil.

Děti se těší na zajímavé dobrodružství – brzy se však ukáže, že na půdě platí jiné zákony času a prostoru, že je to nebezpečné území bez hranic, obydlené podivnými a zákeřnými bytostmi. Bludná pouť za ztracenými hodinkami se pro trojici stává skutečnou odyseou, podobnou oné dávné plavbě řeckých námořníků. Děti narážejí na osady reklamních figurín, svádějí boje s panenkami voodoo a inkoustovými skřítky, spřátelí se s harampádníkem a přijmou pomoc tuláckého prachšlapa, šplhají na skříňová pohoří, zbudují vor k plavbě přes požární nádrž a vznesou se na rogalu mezi trámoví…

Kilworth s nevyčerpatelnou fantazií odhaluje nová a nová zákoutí dokonale promyšleného půdního světa – a současně jakoby mimochodem řeší citové vztahy, neboť dobře ví, že půda je také symbolem lidského podvědomí, že je skrýší našich zavržených tužeb a přání.

Jediné, co bych této dobře napsané dětské fantasy vytknul, je příliš epizodická kompozice, kdy postupně vršené příhody nejsou propojeny průběžně stoupajícím napětím.

Převzato se souhlasem redakce z Pevnosti 4/2007.

atika130.jpg

Garry Kilworth ATIKA
Praha : Knižní klub, 2007
Přeložila Marcela Nejedlá
Obálka David Franklin
336 stran


Vaše názory  

# trojanowicz
gggooooooddd
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit