Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Napínavé detektivky z Antiky pro děti

lupici130.jpgHistorická detektivka dnes už nikoho nepřekvapí, vychází jich mnoho. Ale napínavý příběh z antiky o dětech a pro děti? Nápad Caroline Lawrence, autorky série, která se odehrává v antickém Římě, je dobrý, ale i trochu i zrádný. Po stopě zločinu se v knížkách totiž vydal nejeden dětský hrdina. A teď poznáváme ještě i jedenáctiletou Flavii Geminu a její tři kamarády, s nimiž se seznámila na začátku prázdnin roku 79 v římském přístavu Ostia.

V prvním díle série, který se jmenuje Lupiči z Ostie, se Flaviinu otci ztratí pečetidlo. Sice maličkost, ale dost důležitá, protože kapitán Marcus Flavius Geminus se chystá vyplout na moře a potřebuje mít všechny listiny v pořádku. Pozorná Flavia brzy zjistí, že zlodějem byla straka. Sleduje ji až k hnízdu na pohřebišti za městskými hradbami. Vylézt na vysoký strom není pro dívku nic těžkého. Zato dolů je to horší, protože strom obklíčili zdivočelí psi.

V nouzi Flavii pomůže jejich nový soused, židovský chlapec Jonatán. Ve stračím hnízdě byly kromě pečetidla i zlaté šperky; za ty si mladá Římanka koupí malou černošskou otrokyni Nubii, jež se stane její kamarádkou. A pak se Flavia ještě ujme němého žebráčka Lupuse - a celá čtveřice je pohromadě. Začne pátrat po člověku, který zabíjí psy v jejich ulici a uřezává jim hlavy, ale jak děti zjistí, ve skutečnosti je všechno trochu jinak…

UKÁZKA Z KNIHY
Nubii se rozbuško srdce. Uviděla tři obrovské muže, jak se k nim nenápadně blíží. Nubia je okamžitě poznala. Jejich obličeje se jí často vynořovaly ve zlých snech. Byli to Venaliciovy nadháněči z otrokářské lodě. Nubia se na místě zastavila a horečně se rozhlížela kolem sebe. Mhouřila oči proti slunci, které se odráželo od vodní hladiny. Otrokářská loď VESPA kotvila v přístavu! Tuhle nenáviděnou žlutočernou pruhovanou plachtu by poznala všude. A tamhle stál sám Venalicius a škodolibě na ni šilhal svým zdravým okem. „Zachraňte se! Utíkejte!“ vykřikla Nubia.

Caroline Lawrence / LUPIČI Z OSTIE
Praha : Albatros, 2007 / Edice KOD, sv. 208 / Přeložila Hana Petráková, ilustrovala Barbora Kyšková


vesuv130.jpgDruhý detektivní příběh ze starého Říma se jmenuje Tajemný Vesuv. Flavia, Jonatán, Nubia a Lupus plují do Neapolského zálivu nedaleko Pompejí, aby tu strávili léto u Flaviina strýce. Děti se ihned po příjezdu vrhnou do řešení hádanky, která je může dovést k velikému pokladu. Tou dobou se však začíná zachvívat půda a podle neklamných známek - silný zápach, otrávená zvěř – Jonatánův otec lékař Mordechaj vytuší hrozící nebezpečí. Blíží se jedna z největších přírodních katastrof všech dob - výbuch sopky Vesuv...

UKÁZKA Z KNIHY
„Loď se potápí!“ křikla Flavia. Námořník se rozběhl k dětem. Všichni tři psi se rozštěkali a skákali kolem něj. Sextus byl opálený a svalnatý a byl to opravdu pohledný muž, kdyby mu nechyběla většina zubů.
„Cože?“ ptal se dětí. „Kde?“
Ukazovaly na moře.
Sextus se nemusel dlouho rozmýšlet. V mžiku odhadl situaci, potichu zaklel a už si v běhu svlékal tuniku. S mohutným cákáním vletěl do vody a plaval mocnými záběry k převrácené lodi.
Lupus se také rozběhl k moři, na chviličku zaváhal, ale také sundal tuniku.
„Ne, Lupusi! Je to moc daleko!“ volali na něj kamarádi
Lupus si jich nevšímal. Vrhl se do vody a plaval za Sextem.

Caroline Lawrence / TAJEMNÝ VESUV
Praha : Albatros, 2007 / Edice KOD, sv. 209 / Přeložila Hana Petráková, ilustrovala Barbora Kyšková


vesuv400.jpgOba příběhy nabízí téměř vše, co od dobré knížky pro čtenáře kolem deseti let čekáme. Hrdinové jsou sympatičtí, dospělí mají porozumění pro jejich zájmy, děj se odvíjí rychle a udržuje si potřebné napětí, zápletka je sice jednoduchá, ale dobře vystavěná. Hlavní hrdinka Flavia Gemina se svými přáteli velice rychle vtáhne čtenáře do napínavého detektivního příběhu. Jejich pátrání čtenáře navíc zavede do přístavu, na fórum, na pohřebiště, do lázní, poznají život lidí z různých vrstev apod.

Můžeme sice konstatovat, že v detektivce jde především o zápletku, že postavy jsou občas schematické, že působí nevěrohodně, jak se skamarádily děti naprosto různého původu, společenského postavení i vyznání (svobodná Římanka bez matky, Žid konvertovaný ke křesťanství, který je rovněž napůl sirotek a trpí astmatem, africká otrokyně a žebrák s vyříznutým jazykem), ale je třeba ocenit, že autorka ve svém dnes už dvanáctidílném cyklu snaží přiblížit čtenářům svět antického Říma, život tehdejších lidí a jejich zvyky. A docela se jí to daří. A na to, co zjednodušila a idealizovala, děti nejspíš přijdou samy, až vyrostou.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Kyšková Barbora Lawrence Caroline

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit