Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Věže – příběh 11. září očima Čecha uprostřed trosek Ground Zero

veze_11_zariPříběh Čecha, který byl 11. září 2001 při tom, když se řítily Věže Světového obchodního centra v New Yorku. Stal se jedním z bezejmenných hrdinů, kteří vstoupili doprostřed pekla bezprostředně po katastrofě, aby pátrali po přeživších, ale nacházeli jen mrtvé.

Jiří Boudník žil v New Yorku a pracoval jako projekční inženýr na budově Federálního soudu vedle Brooklynského mostu. Z tohoto místa zažil útok na Dvojčata z bezprostřední blízkosti. Ihned po katastrofě se vydal na místo, nabídl své zkušenosti architekta a stavaře i znalost Světového obchodního centra a hned druhý den se dostal přímo do epicentra na Ground Zero. Požárníci neznali půdorys věží, a když začali hledat mezi troskami, nerozlišovali, jestli je tam kapsa vytvořená výtahovou šachtou nebo zaklíněním trosek. Jiří Boudník s nimi začal hledat výtahové šachty a schodiště, protože tam byla větší šance, že někdo přežil. Nacházeli však jen mrtvá těla. Aby se záchranáři lépe vyznali v hromadách trosek, vyráběl pro ně 3D modely a tím jim významně usnadnil orientaci.

Při této náročné a emočně vypjaté práci byl v každodenním kontaktu s newyorskými hasiči, kteří při pádu Věží přišli o více než tři stovky svých kolegů a kamarádů. Tiernach Cassidy je hasič z newyorské hasičské zbrojnice Ladder 12. V době útoků na Světové obchodní centrum mu bylo 29 let. Pád Věží přežil jako jediný ze své čety, všichni ostatní zahynuli. Aby uctil jejich památku, nechal si na záda vytetovat jména těchto hrdinů. Právě jeho fotografie zdobí obálku knihy.

Jiří Boudník (1970) se narodil v Plzni, ale jako sedmnáctiletý emigroval s matkou a sestrou do USA. Vystudoval na univerzitě Cooper Union v New Yorku architekturu. V současné době žije převážně v Plzni, kde se stal členem přípravného týmu akce Plzeň – Evropské město kultury 2015.

Věže | Jiří Boudník | Vydává Motto, AlbatrosMedia, 2011

Vaše názory 

# Radek Gala
11. září by v Čechách mělo být vyhlášeno Dnem odborníků na problematiku tavení ocelových konstrukcí při požárech mrakodrapů.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit