Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Andaluský přítel, strhující čtení o organizovaném zločinu

andalusky pritelNetrpělivě jsem otevřela krimi román Andaluský přítel. Upoutávka slibovala strhující čtení, překotný děj, akčnost. A příběh doopravdy stvrdil slova upoutávky. Alexander Södeberg na mne spustil od prvních stránek kanonádu, která mne provázela několika směry krkolomnými stezkami k rozuzlení. Ve svém románu autor popisuje souboj několika zločineckých organizací o evropské teritorium, jehož atributy jsou: bezohlednost, tvrdost, nesmiřitelnost.

Právě k takovým, kteří jdou tvrdě za svým, se připlete do cesty zdravotní sestra, vdova, matka náctiletého syna Sophie Bringmannová.
Tento okamžik ji hodně stojí. Sophiin život byl do setkání s představitelem zločinecké společnosti jednotvárný, klidný, bez vzruchů a někdo by snad prohlásil, že nudný. Mladá vdova pracuje v nemocnici, vychovává syna, občas si vyrazí s kamarádkou na drink, nepravidelně navštěvuje matku s otčímem, její životní rytmus je neměnný.

Sophie je majitelkou okouzlujícího úsměvu, kterým snad dokáže ulehčit od bolesti a velkou silou vlastní osobnosti.
Je sluníčkem pro své okolí, je oporou nejednomu z pacientů. Není divu, že si jí povšiml údajný majitel nakladatelství Héctor Guzman, který v nemocnici skončil poté, co byl sražen autem.  Charismatický mladý muž vdovu také přitahuje, i když ona v něm tu a tam zahlédne temnější stránky jeho povahy, jakési stíny zloby, krutosti. Neřeší to, ráda si se zajímavým mužem povídá a přijme dokonce jeho pozvání na oběd. Toto osudové setkání s člověkem, kterému je neustále v patách podivný přítel, znamená konec klidu a začátek nečekaných a velmi nebezpečných událostí.
Guzmán je ve Švédsku uznávaným podnikatelem. Úzce spolupracuje se svým otcem, jenž vlastní část pobřeží ve Španělsku. Společně ovládají své podniky a kryjí obchod s drogami po celém pobřeží od jihu Evropy na sever. To se však nelíbí zlatokopům z Východu. Guzmánova rodina začne mít potíže. Do jedné přestřelky mezi starou a nastupující organizací se připlete dobrodruh Jens, muž, kterého Sophie kdysi milovala a který jí zmizel ve víru života. Dlouho se neviděli, potkávají se až teď, když je všechno tak prapodivně zamotané.

Na druhé straně barikády stojí policejní vyšetřovatelka Gunilla Strandbergová a její tým.
Gunilla zastává podivné způsoby vyšetřování, které si dokázala prosadit u svých nadřízených. Je tajemná, v její partě jsou labilní týpci, které vytáhla z průšvihů a tím je nyní dokonale ovládá. Každý z členů týmu zná jen svůj úkol, žádný by neměl dospět k celistvému obrazu. Inspektorce vše vychází podle jejích představ. Jenže…  Netuší, že udělala chybu, když do svého týmu přijala labilního Larse. Ambiciózního policistu, který má problém s narkotiky. Tento muž rozbije pracně vytvořený pěnězovod vedoucí od lumpů na zahraniční konta Gunilly a spol…

Svěže napsaný příběh je ukázkou dobrého řemesla.
Autor umí dokonale proplétat jednotlivé příběhy, mlží, zahaluje, stále dokonale upoutává čtenářovu pozornost, odbočky k jiným příběhům nejsou zdlouhavé a vždy se v rychlém sledu vracejí k původní cestě. Čtenář se neztrácí v ději, vždy přesně ví, kde je a s kým, nakonec pak dospěje k cíli, ovšem takovému, který mu vyrazí dech. Po celou dobu není jasné, na čí straně stát. Zločinci a ochránci práva jsou tu na jedné lodi, likvidují se vzájemně i mezi patry, je těžké vyhodnotit, kdo je větší lump. Deprimující.

Mistrně napsané. Zdá se, že autor svět zločinu i ochránců práv důvěrně zná.
Dává nám možnost volby, na čí straně být, komu nadržovat. Nakonec asi dospějete k tomu, že není výběru, že vše je vzájemně neprodyšně prorostlé jako kořeny stromů a keřů v lese. Že by snad tento svět už nebyl dobrým místem k žití? Snažím se tomu nevěřit, ale znatelně mne autor nahlodal.
Kniha vyšla v zdařilém překladu Martiny Kašparové.

Andaluský přítel / Alexander Söderberg / Překladatel: Martina Kašparová / Vydal Host, 2013
www.hostbrno.cz

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit