Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Básník Michaela Connellyho je mistrovská detektivní lahůdka

basnik connellyDržiteli tří Edgarů a Pulitzerovy ceny Michaelu Connellymu (nar. 1956) z Floridy, který začínal jako novinář píšící o zázemí policejní praxe, vyšlo česky zatím šestnáct jeho vynikajících románů ( z jeho čtyřiadvaceti).

Předposlední Básník (originál 1996) líčí žurnalistovo pátrání po rafinovaném a bezpříkladně krutém vrahovi s titulní přezdívkou, který u zohavených obětí nechává citáty z básní Edgara Allana Poea Eulalie, Jezero, Sen, Zakletý palác, Země snů a Anně. Oběťmi se dál a dál stávají vyšetřovatelé vražd z různých míst Států poznamenaní nevyřešenými případy – i včetně žurnalistova bratra.

Ta kniha není podfuk, nýbrž román a obsahuje všechny staré a úchvatné atributy románu, napsal o Básníkovi před sedmi lety Stephen King.


Po sérii překvapení vybuchujících jako dobře nastražené nálože dynamitu se čtenář může ohlédnout a žasnout, jak pečlivě a dovedně je dílo poskládáno… Funguje jako klasický detektivní žánr a v tomto případě nezní otázka jen, kdo to udělal, ale i jak…
Vzpomeňte, jak jste se cítili, když jste se poprvé dozvěděli, kdo opravdu zabil Rogera Ackroyda! Poté, co nás životem provázeli Ellery Queen, John D. MacDonald, Elmore Leonard, Ngaio Marhová, Ruth Rendellová a spousta dalších, se už sotvakdo necháme něčím překvapit. Na konci básníka jsem však překvapen byl. A taky šokován.

Tato kniha notně přesahuje řadový detektivní román, avšak Michael Connelly přesto věnoval dosti striktním pravidlům žánru náležitou pozornost. Výsledkem je příběh s opravdovou hloubkou a strukturou, který volá po tom, abychom si ho přečetli znovu – nejen dvakrát, ale možná i třikrát.

Básník | Michael Conelly | přeložil: Jiří Kobělka | Vydává Domino, 2010

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Detektivky Connelly Michael

Vaše názory  

# Michala
Velmi dobře napsaná oddychovka s napínavým a propracovaným dějem a samozřejmě i závěrem, jak je u Connelyho zvykem. Neni to zrovna kniha do mé knihovny, ale ráda jsem ji půjčila.

You have no rights to post comments