Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Přelom. Kritické pohledy Ilony Švihlíkové na chaotický kapitalistický neoliberalismus

prelom svihlikovaKniha nejpopulárnější české ekonomky, která nezastává slepý mainstreamový pohled na vývoj globální ekonomiky a má k ní řadu zásadních a přelomových výhrad. V poslední době hovoří o tomto vývoji jako o zásadním přelomu v chápaní tzv. kapitalistické reality. Ve svých úvahách používá systémového přístupu a pracuje s teorii chaosu.

V knize Přelom předkládá další rozumné argumenty i náměty k přemýšlení ohledně podstaty a fungování systému krachujícího neoliberálního kapitalismu a jeho zostřujících se globálních rozporů.

Své fundované názory často prezentuje v médiích a má patřičné ohlasy od všech rozumně myslících lidí.

svihlikova ilona praha

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. (*1977)
absolventka VŠE v Praze, kde získala doktorát za práci „Politické aspekty globalizace“. Zaměřuje se na mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetickou bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou. V roce 2010 vydala monografii Globalizace a krize.
Zakladatelka občansé iniciativy Alternativa Zdola, která si klade za cíl podporu komunitního hnutí v ČR.

Ukázka z knihy...

Jak ale na situaci klesajícího počtu pracovních míst budou reagovat elity?

V rovině hospodářské politiky je možno v tomto scénáři očekávat nárůst tlaku na flexibilizaci práce, která samozřejmě neodstraní problém, jak koneckonců bylo vidno za posledních třicet let, ale dále oslabí vyjednávací moci práce. Omezení odborů, nárůst prekarizované práce i pracující chudoby, šikana nezaměstnaných, omezování podpor (např. potravinových poukázek v USA Republikány) apod.

Se zhoršující se situací se dají čekat další kroky, jejichž náznaky již zaznívají: –– Pracovní tábory. Je to taková upgradeovaná verze pracovní šikany, kterou se v ČR pokoušel zavést bývalý ministr Drábek. Nucené práce jako trest za nezaměstnanost v hlídaných táborech s dráb(k)y. Trest pro ty, kteří „nechtějí pracovat“. Maďarský návrh, který rezonoval v souvislosti s Romy. ––Omezení volebního práva lidem bez práce. Toto opatření, pomocí něhož by bylo možné odstranit vliv nezaměstnaných na politikou sféru a degradovat je jako občany druhého řádu (či jako ne-občany), je dosti staré a bude pravici velice blízké – navrhoval ho koneckonců již F. Hayek. –– Rozklad společnosti à la americký Detroit. Detroit je určitým modelem toho, jak vypadá ekonomická apokalypsa v malém. Rozrůstání ghett, gangů a na to navazující represe, jejíž použití je pro elitu důležité. Přebyteční lidé jako budoucí vězni, dárci orgánů apod. Koneckonců Z. Bauman již před lety napsal, že vězení je ve Spojených státech alternativou k zaměstnání. –– Využití přebytečných lidí v konfliktech, lidé najímaní jako žoldáci neboli kanonenfutter. Koneckonců americká armáda tímto způsobem již funguje.

Nedostatečné zisky, především bez umělých bublin a za projevů skutečné dlouhodobé stagnace, povedou k úvahám o růstu automatizace. Typickým příkladem je právě firma Apple a plně automatizovaná výroba, která se bez lidské práce obejde úplně. Rostoucí automatizace spustí lavinu rostoucí nezaměstnanosti, která nebude v rámci systému zvládnutelná a může vést k sociálním bouřím a revolucím.

Pro zastabilizování systému je nutné se nezaměstnaných a nezaměstnatelných (ale také nemocných, invalidů, seniorů), obecně pak pro systém „zbytečných“ lidí zbavit (ekonomická zátěž), ale zároveň je třeba je ideologicky prezentovat jako ty, kteří nám ujídají chleba – tedy jako parazity, škůdce apod. Jde zkrátka o to, sofistikovaně aplikovat poučku „rozděl a panuj“, jejíž použití je životní nutností současných elit.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... ekonomika Švihlíková Ilona globalizace

Vaše názory  

# John
vždycky nakonec skončí u Švihlíkové, protože většina těch, co si v Čechách říkají ekonomové, jsou ve skutečnosti ideologové liberalismu...
| Quote
# Milena
Mám ji moc ráda. Inteligentní, přímá a klade nám spoustu otázek k přemýšlení a návodů, kterými může začít každý z nás tam kde žije a hned. Změna začíná především v nás samých. Jinak se nic nezmění.
| Quote
# Ivana
Jednou z osvědčených a dlouhodobých taktik elit je vyvolávání strachu, zveličování, vytváření nepřítele, převádění na jiné problémy. A klasika Rozděl a panuj. Postavit jednotlivé skupiny proti sobě. To ukázala předminulá česká vláda,
www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/-Docentka-Svihlikova-Nuti-nas-tolik-pracovat-abychom-nemeli-cas-premyslet-Upadajici-velmoc-valci-a-hleda-nepritele-367011
| Quote
# Michalko
Hyde park (ČT24 - 22.4. 2013)
To stojí za váš čas. Švihlíková argumentuje věcně a jasně, komentátor ČTV hloupě a dementně. Nevím, co je to za člověka, který evidentně vede hovor o něčem, čemu ani za mák nerozumí.
https://www.youtube.com/watch?v=lIir98gHE2M
| Quote
# JAn
Srovnejte, jak viděl práci Karel Kraus (Poslední dnové lidstva) před skoro sto lety a jaký je současný stav. I když ne ještě úplně:
Citace:
Touha zjistit přesně, jakou dobu potřebuje strom v lese, aby se přeměnil na noviny, podnítila jednoho majitele papírny v Harzu k zajímavému experimentu. V sedm hodin třicet pět minut dal v lese sousedícím s továrnou porazit tři stromy, u nich dal oloupat kůru a poté dopravit do celulózky. Přeměna tří kmenů na tekutou dřevěnou hmotu proběhla tak rychle, že už v devět třicet odjížděla z továrny první role tiskárenského papíru. Tu roli dopravil automobil neprodleně do tiskárny jednoho deníku vzdálené čtyři kilometry a už v jedenáct hodin se noviny prodávaly na ulici. Tudíž trvalo pouze tři hodiny a dvacet pět minut, než se čtenáři dozvídali nejnovější zprávy na materiálu pocházejícím ze stromů, na jejichž větvích ptáci ještě zrána pěli své písně.

| Quote
# Rozalie
Práce jako (ne)smysl života
Moderní ekonomika potřebuje k růstu stále méně práceschopného obyvatelstva. Reakcí politických a ekonomických elit na problémy, které marginalizace práce způsobuje, je tlak na práci, aby se přizpůsobila kapitálu.Pryč jsou doby, kdy se lidé identifikovali především se svým povoláním. Pryč jsou doby, kdy k porozumění situaci na trhu práce stačil ukazatel míry nezaměstnanosti. A již dávno pryč jsou doby, kdy se daly použít jednoduché slogany typu „bez práce nejsou koláče“, či „kdo nepracuje, ať nejí“.
denikreferendum.cz/clanek/12268-prace-jako-ne-smysl-zivota
| Quote
# John
Současný problém je v tom, kdo koho chce ovládnou. Švihlíkovbá zcela správně několkrát ve svých rozhovorech připomněla, že je to EU, které nehájí své zájmy, ale zájmy USA. Důvody, které k tomu politiky vedou jsou podle ní pravděpodobně tři. Buď je to hloupost nebo to mají zaplacené a třetí možností podle ekonomky je, že USA používají sledovací systém NSA, takže je možné, že na evropské politiky leccos vědí a drží je v šachu. Většina světových problémů má zcela průhledné zdroje a je dobře, že Švehlíková je přímo a bez okolků prezentuje v médiích.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit