Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Čtyři Češky objevují mizející Ladak. Víc, jak cestopis

mizejici ladakVíce než jen cestopisný deník. Poučná kniha, která může být rovněž návodem, jsk se ve věku nad padesát let dá žít naplno. A vlastně mnohem líp, protože zkušenosti mladí rozhodně ještě nemají. Chce to je maličko odvahy a vzpomenout si na své cestovatelské sny, které se plnit dají kdykoliv.

Čtyři kamarádky – ve věku, kterému se říká zralý – se vydaly na cestu do Ladaku – Malého Tibetu, ležícího v podhůří Himálaje. Cestovaly k bájné řece Indus, do velehor s ledovcovými vrcholky osmitisícovek i za drsnou přírodou v podhůří, za buddhistickými mnichy a jejich kláštery. Snažily se pochopit tamější tradice, kulturu, filozofii.

Tato kniha není jen zprostředkováním myšlenek buddhismu a přiblížením himálajské přírody. Její autorka Jitka Kulhánková propojuje historické, kulturní a náboženské exkurzy s výpravami za obyčejnými lidmi, popisuje setkání s rolníky, s dětmi žijícími a vychovávanými v klášterech, obdivuje ženy, které perou prádlo v bahnitých řekách...

Cestovní deník napěchovaný dojmy a osobními zážitky, autorka doplňuje „ladackými útržky“, které přibližují historii, kulturu a geografii Ladaku. Tyto pasáže evokují i útržky Buddhových kázání pod širým nebem, které vítr roznáší do celého světa a které jako by povlávaly v podobě barevných praporků lungta nad krajinou.

Kniha může být i užitečným pomocníkem na cestách dalším poutníkům, kteří se do Ladaku teprve chystají, a nabízí možnost porovnat vlastní zkušenosti a zážitky těm, kteří už po Malém Tibetu cestovali.

Mizející Ladak - Útržky z Malého Tibetu aneb Po šedesátce mě doma nic neudrží | Jitka Kulhánková | Vydal Práh, 2011

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit