Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Velká ryba je román opravdu mytických rozměrů

velka ryba„Opravdu jsi porazil obra-kolohnáta? Opravdu jsi spadl ze střechy a jen se tomu zasmál? Opravdu jsi zabil holou rukou vzteklého psa?“
William vchází do pokoje, aby strávil pár chvil s umírajícím otcem. Když mu otec na vážné otázky odpovídá fousatými vtipy a mysliveckou latinou, William se sice usmívá, ale současně je také zklamán, že nedokáže proniknout k jádru otcovy osobnosti. Otcovy příběhy, klamy a mystifi kace nakonec tvoří jedinou realitu, na niž se může William může spolehnout, a zjišťuje, že není až tak důležitá pravdivost vyprávění, ale síla imaginace a citové pouto, které mezi vypravěčem a posluchačem, otcem a synem vzniká.

„Skvěle vystihuje rozporuplné pocity muže, kterému umírá jeden z rodičů.“
Tim Burton

Knihu Velká ryba: román mytických rozměrů vydal Daniel Wallace v roce 1998, a představil se tak jako nadaný fantazijní autor, který tvůrčím způsobem zpracovává známá jižanská témata: vypravěčství, magično v běžném životě, zrůdy cirkusové i jiné.
Už půl roku před vydáním si román vybral ke zpracování scénárista John August. Na plátno pak scénář vy stylu jižanské gotiky převedl proslulý Tim Burton v roce 2003, kdy do hlavních rolí obsadil Ewana McGregora, Alberta Finneyho, Jessicu Langeovou, Marion Cottilardovou a Helenu Bonham Carterovou. Adaptace slavila kritický i komerční úspěch a přitáhla další čtenáře k Wallaceově románu a jižanské literatuře vůbec.

Sám Tim Burton vznik filmové adaptace komentoval slovy:
„Před nedávnem mi zemřel otec, a i když jsme si nebyli příliš blízcí, zažíval jsem těžké chvíle. Začal jsem o nás přemýšlet a vracel jsem v duchu do minulosti. Strašně těžko se mi o tom mluvilo, ale pak se mi dostal do rukou scénář Velké ryby, který se právě takovým tématem zabývá. Práce na fi lmu pak byla úžasnou katarzí – mohl jsem tyto pocity zpracovat, aniž bych se musel svěřovat psychoterapeutovi.“

Velká ryba | Daniel Wallace | Přeložila Martina Knápková | vydalo Argo, 2011

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit