Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Stvořitelé a spasitelé, strhující román nositelky Pulitzerovy ceny

stvoritele_spasitele_brooksStrhující, velkoryse rozvržený román o spletitém putování iluminovaného židovského rukopisu napříč pěti staletími od držitelky prestižní  Pulitzerovy ceny Geraldiny Brooks.

Poté, co se rukopis objeví v troskách válkou zničeného Sarajeva, dostane se k mladé australské restaurátorce vzácných knih Haně Heathové, která zcela propadne jeho kouzlu a na základě nepatrných materiálních stop zachovaných v jeho staré vazbě postupně s pomocí řady dalších specialistů objasňuje jeho četná tajemství.

Příběh, inspirovaný skutečnými okolnostmi spojenými s nalezením tzv. Sarajevské hagady, zavede čtenáře do středověkého Španělska, Benátek inkviziční éry, Vídně přelomu století až po Sarajevo obsazené nacisty. Brooksová bravurně evokuje jednotlivá prostředí a barvitě líčí mnohdy pohnuté osudy této ojedinělé knihy a lidí kolem ní, to vše s nevídaným dramatickým talentem – ne náhodou ji jeden kritik popsal jako „Dana Browna v sukních“.

Geraldine Brooks (1955)

pracovala nejprve jako reportérka Sydney Morning Herald, zajímala se hlavně o problematiku životního prostředí. V roce 1982 vyhrála stipendium na magisterské studium žurnalistiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.  Později pracovala pro Wall Street Journal, kde psala o  krizi na Blízkém východě, v Africe a na Balkáně.

Pulitzerovu cenu v nejvýznačnější a nesledovanější kategorii pro literární dílo získala v roce 2006 za román March, v němž se zaměřila na hektickou dobu americké občanské války. Už její předchozí román Zázračný rok (2001) se však stal mezinárodním bestselerem. Je autorkou i populárně naučných knih.

Stvořitelé a spasitelé
Geraldina Brooks

vydává Albatros Media, Plus, 2011

You have no rights to post comments