Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Poutník. Místy až banální pohádka o strastiplné cestě Paula Coelha

V ne příliš povedené grafické úpravě Cataliny Estrada vyšlo nové vydání Coelhova prvního románu, v němž autor líčí svou pěší pouť do Santiaga de Compostela a získanou duchovní zkušenost.

poutnik


Kniha, která získala autorovi mimořádnou popularitu, je podrobným líčením jeho pěší pouti do Santiaga de Compostela a zhodnocením získané duchovní zkušenosti. Po stopách středověkých poutníků se Paulo pod vedením učitele a přítele Petra vypravil, aby našel meč, který mu byl při slavnostním rituálu jednoho esoterického řádu pro přílišnou pýchu a posedlost zázraky odepřen a ukryt kdesi na svatojakubské cestě.
Během náročných zkoušek, s jejichž pomocí poutník jednotlivé úseky cesty za ztraceným mečem zdolává, se vyvíjí i složitý vztah učedníka a mistra ve vzájemném dávání a přijímání.

Poutník | Coelho Paulo | ilustruje: Catalina Estrada / překlad: Pavlína Lidmilová | Vydalo Argo, 2010

Ukázka z knihy

Vyhrabal jsem v zemi nehlubokou, ale dlouhou jámu. Slavnostně jsem se dotkl půdy a pronesl přitom rituální formuli. Nato ke mně přistoupila moje žena a podala mi meč, který jsem používal víc než deset let a který mi za tu dobu prokázal službu při stovkách magických úkonů. Uložil jsem jej do vyhloubené jámy, navršil na něj hlínu a znovu jsem terén zarovnal. Přitom jsem si vybavoval zkoušky, jimiž jsem prošel, věci, které jsem poznal, a jevy, jež jsem dokázal vyvolat prostě proto, že jsem ten starý věrný meč měl s sebou. Teď jej měla pozřít zem, železo jeho čepele a dřevo jeho rukojeti se opět mělo stát potravou pro místo, odkud vytěžil tolikerou Moc.
Pak se přiblížil Mistr a držel přede mnou můj nový meč přesně nad místem, kde jsem pohřbil ten starý. Všichni pak vztáhli ruce a Mistr ze své Moci učinil, aby nás zalilo zvláštní světlo, které neosvětlovalo, ale bylo viditelné a zbarvovalo postavy jiným odstínem než žlutou barvou plamene. Potom vytasil svůj vlastní meč, dotkl se mě na ramenou a na čele a pravil:

„Z Moci a Lásky RAM tě jmenuji Mistrem a Rytířem řádu, dnes a po zbytek dnů tohoto tvého života.
R – Rigor, A – Amor, M – Misericórdia2, R – Regnum, A – Agnus, M – Mundi.
Nechť tvůj meč nikdy nezůstane dlouho v pochvě, neboť by zrezivěl. Jakmile jej však vytasíš, nechť se nikdy nevrátí zpět, aniž vykoná Dobro, otevře Cestu nebo prolije krev Nepřítele.“
A hrotem svého meče se mě lehce dotkl na čele.

Od toho okamžiku už jsem nemusel mlčet. Nemusel jsem skrývat, čeho jsem schopen, ani tajit zázraky, jejichž konání jsem se naučil na cestě Tradice. Od toho okamžiku jsem byl Mág.
Natáhl jsem ruku, abych si vzal svůj nový meč z oceli, kterou nic nezničí, a ze dřeva, které země nestráví, s černočerveným jílcem a černou pochvou.
Avšak sotva jsem se dotkl pochvy a chystal se ji uchopit, Mistr popošel o krok blíž a vší silou mi šlápl na prsty, až jsem vykřikl bolestí a meč pustil.
Podíval jsem se na něj naprosto nechápavě. Zvláštní světlo zmizelo a Mistrova tvář nabyla v přísvitu ohně přízračného vzhledu.
Chladně mě přejel pohledem, přivolal mou ženu a nový meč jí předal. Pak se obrátil ke mně a pravil:
„Dej pryč ruku, která tě klame! Neboť cesta Tradice není cestou několika málo vyvolenců, ale cestou všech lidí! A moc, kterou si osobuješ, nemá žádnou cenu, protože to není moc, na níž by se podíleli druzí! Tys měl ten meč odmítnout, a kdybys to byl učinil, byl by ti dán, protože tvoje srdce by bylo čisté.
Ale jak jsem se obával, v tomto výsostném okamžiku jsi uklouzl a upadl. A kvůli své chtivosti budeš muset jít znovu svůj meč hledat. A kvůli své pýše jej budeš muset hledat mezi prostými lidmi. A kvůli své posedlosti zázraky budeš muset hodně bojovat, abys opět dosáhl toho,co ti mělo být tak šlechetně předáno.“

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Coelho Paulo Catalina Estrada Lidmilová Pavlína

Vaše názory  

# Magdalena
Jednoduché ako Alchymista. Raz prečítať a koniec. Nič viac.
# Ladislav
Asi nejhorší kniha, kterou jsem dokázal přečíst. Fakt slabý příběh, pohádka pro zakomplexované dospělé děti, co neví, co se sebou.
# JAn
Někde jsem četl, že Leonardo di Capricio je čím dál lepší herec. Je to tak, 100 řečený kec, mediálně upravený, se stává pro mnoho lidí pravdou. Proč. Nemají svůj vlastní názor a přejímají vše u čeho cítí jakoukoliv autoritu. Coelhe je totéž. Pro mnoho lidí génius a Mág a pro ty myslící jen copywriter s dobrým tahem na branku v oblasti reklamy. Stačí si přečíst jeho životopis a každému normálnímu myslícímu člověku ( a nemusí být psycholog) je jasné, jaký typ ctižádostivého člověka Coelho je. Ten můj postřeh není o zavísti jeho úspěchu, ale o stavu lidského myšlení, které je pořád na úrovní nevzdělanců, přes všechny možnosti, které dnes máme k přístupu k in´formacím a naší obecné vtzdělanosti.
# Martina Seidlová
Člověk se zdravým rozumem ví,že osvícení nezíská vyčtením... Ale budu radši,když mé děti přistihnu,jak si čtou Coelha než při sledování porna na pc.
# Jiří Macoun
ok, dobře srovnané myšlenky vzdělance. Co jste ale vymyslel Vy osobně? Myslím nápady vyloženě vlastní, které jste nevyčetl z knih, najde-li se něco. Rád se seznámím s Vaši tvorbou a upozorňuji, že to nemusí být jen o literatuře. Vzdělání je na nic, jen tvořivost má svou hodnotu a velice rád poznám tu Vaši a určitě nejsem sám, kdo je zvědavý.
# Karolina
Pane Macoune, vždyť vy mluvíte o tvořivosti a Coelho jen opisuje, nic netvoří. Vy považujete výpisky žáka za mistrovské dílo? Anebo se také přikláníte k dnešnímu trendu, že stačí příběh opsat, nově zabalit a rejžovat z lidské hlouposti?
# Jiří Macoun
no právě, a kde je potom ten rozdíl žádoucí. Jeli správně požadován princip původnosti od autorů, tak by měl podle toho postupovat i kritik JAn. A vůbec mi nejde o Coelha, ale o JAna a jeho originální tvořivost. Ať háže kamenem ten, kdo umí líp, nebo si myslíte, že hnůj může kydat každý dle libosti?
# Karolina
A co originálního jste stvořil vy, když vám nevadí opisující Coelho? Kdybyste psal, tak bych se obávala si od vás něco pořídit.
Mimochodem, kdyby knihy hodnitili jen autoři, nemohlo by se stát, že se v ČR budou propagovat splašky Coelho.
# Jiří Macoun
...nehodnostil jsem dílo Coelha, ale komentář JAna. Coelho není můj oblíbený autor, ale jeho knihy čtou milióny lidí. Jejich vkus je třeba plně respektovat, protože i oni jsou lidské bytosti. V kritických vyjádření bych pak očekával trochu taktu a vcítění do postojů druhých, což myslím by se od sečtělých a mozek využívajících čtenářů Čítáren dalo očekávat. Z mé hlavy je třeba kniha Plus Minus Max, o které najdete článek na tomto webu v sekci Knihy mládež. S úctou JM.
# Jan
Paní Seidlová, přečtěte si Castanedu a Exupéryho - Citadelu a už Vám bude jasné, koho Coelho bez zardění vykrádá.
# Martina Seidlová
Vážení,s údivem jsem si přečetla vaše reakce a přesto,že můžeme svobodně sdělovat své názory,tak nejprve počítat nejméně do sta a pak teprve pustit své myšlenky do světa. Co jste vy dokázali? Obdivuji každého,kdo je schopný napsat poutavý a smysluplný příběh,či smyšlený nebo ne a řešit,jestli své náměty má cíleně vybraný,protože potřebuje vydělat na chleba? Není to tak dlouho,kdy J.Dušek mluvil o Dohodách. Takže máme i slavného manipulátora v našich řadách? Od toho máme svobodnou vůli a jestli někdo bezmyšlenkovitě přijme něčí názor,tak to je jeho boj. Neříkám,že všechny knížky od Paula se mi líbí,ale podstatný je,že u nich vypnu a odpočinu si od koloběhu,stresu,který nás všechny systematicky ničí. Tady bych poukázala na manipulaci. Já si pamatuju dětství věšně někde venku na kole,výlety,lumpárny,úrazy. Dneska frčí mít značkový hadry už na ZŠ,holkám se v 15 preventivně cpou antikoncepční prášky a tím pádem se může naše budoucí generace zvesela kopulovat,chlapci jsou z obliga a co je opravdová láska,to si v těch časopisech nepřečtou ba co víc,oni si myslí,že tohle plácání se mezi sexem a nicneděláním či pc,je v pořádku. Já si myslím,že zrovna Coelho nepatří mezi kýčovité spisovatele,třeba mu jen závidíte svobodu projevu,prožitky? Souhlasím,že jeho literatura neubližuje a pokud našel inpiraci V Malém Princi? Význam slova kopírista bych viděla u řady jiných,kteří pouze změnili jména,lokalitu a par drobností a ejhle,máme tu další trhák,který jde na dračku. A za vrchol drzosti vidím,jak sám sebe po čase veřejně zlinčuje,kajícně přiznává svou chybu a ejhle,za pár měsíců mu vyjde jeho vlastní kniha...jméno v podvědomí...takže na chleba bude. Proč bych se měla zahlcovat literaturou od někoho,kdo má sice uchopitelný,racionální úvahy se shnilým podhoubím? Pohádky nás oslovují hlavně proto,že je tam ještě pořád trocha naděje a optimismu. Kýčovitý je spotřební život,který vedeme.
# Jan
Vy asi netušíte, že Exupéry napsal podstatně důležitější a náročnější díla, než je Malý princ.
Coelho nic neprožívá, to vše je v Castanedovi obšírněji a Coelho to drze zkracuje jako výpisky.
# E.Nová
Ten obal je opravdu příšerný kýč, snad ještě větší než obsah knihy. V knihkupectví vypadá dokonce hůř než na webu. Udivuje mě, že sofistikované Argo se k takovému kýči odhodlalo. A že to tady vůbec vystavujete. Je to na úrovni Disneylandu. A jak jsem pochopila, proti němu správně brojíte.
# Kateřina
Jsou to sice bláboly, ale neublíží. Mnoha lidem opravdu knihy Coelha pomohly. O čem to svědčí?
# Jan
Ale prosím vás, tady jde o to, že se pisálkem se jménem Coelho holedbají bulvární hvězdy. Lucie Bílá byla jedna z prvních, která dokonce jeho knihu citovala v televizi... Proto ho taky čtou i další, nebo si ho spíše jen kupujou a nakukujou. Mimochodem, v těch knihách je semlet Exupéry a Castaneda, nic není originál či nové. Proto bláboly.
# JAn
Coelho je především pro lidi, co najednou zjistili, že mají mozek a jsou schopni o životě přemýšlet. Čtenářům z tímto osvícením skutečně stačí málo, ale na straně druhé Coelho literatura nikomu neubližuje, ale naopak pomáhá. To, že je manipulativní a spousta lidí to není schopna vidět je jiná věc. Stejně jako některým lidem pomáhá červená knihovna, jiným zase přinese osvícení Coelho. Takže pohádky pro dospělé, to je Coelho. Díky však za něho.
# Karolina
Mně osobně připomíná töhle dílo dnešní esoteriky,kteří jsou za jedno odpoledne zasvěceni. Nemusejí dlouhé roky studovat, přemýšlet, stačí jedna cesta plná zážitků podobných divadelně kýčovitých rekvizitám a je zasvěceno. Jako dnešní reiki a další podobná zasvěcení. Coelho prostě plyne v proudu, je "in".
Čtenář si přečte několik málo stránek a je osvícený. :-)
# Dana
Coelho tady je, protože je to opravdu kopírista Castanedy a Exupéryho. To jste vystihl dobře. A proto ho Argo rádo vydává a čítárny obhajují. Oni moc na originální knihy asi nebudou. tak se Jane nedivte. ;-)
# Jana Pracná
Znát vyznam slov, jako například "obhajovat" je základem smysluplné diskuse. Pokud začneme měnit význam slov, pak to není diskuse, ale prozrazování se :o) milá Dano, copak jsi na sebe prozradila?
# Dana
Vůbec nic, protože si mě milá Jano Pracná asi s někým pletete. Já netuším, kdo je nějaká jana pracná... Možná někdö hogofogo, ale takové já ne¨znám. A proto vám netykám.
# Kateřina
Kdyby Jan myslel, přišel by na to, proč ta kniha na Čítárnách je. :o)
# Jan
Kdo sem dal ten příšerně KÝČOVITÝ OBRÁZEK. Čítárny začínají skvěle propagovat velmi kýčovité naivní výtvarné umění. Hrůza.
# redakce
Tu obálku nakladatelství převzalo z původního vydání a zřejmě to byla podmínka prodeje práv autora. Mimochodem grafická úprava obálek je poslední dobou jen vzácně alespoň slušná. To ovšem Čítárny neovlivňují.
# Jan
Já jen že jsem si všiml, že se Čítárny v našem místním rybníku staví proti kýči. ALe že je to "Argo" a je to z ciziny, tak to pak kýč není. Zajímavé. Holt západ je západ...
Tím neomlouvám ten kýčovitý kalendář. Ale měli byste měřit všem stejným metrem. Nebo si to Argo zacálovalo?
# redakce
Srovnáváte nesrovnatelné, obálka Cataliny Estrady se nám také nelíbí, ale ona i Coelho je střední proud a rozhodně uškodí méně než projekt, který neumí ani zařadit do věkových kategorií knihy ke čtení. Argo a jiní partneři platí jen umístění svých stránek, jinak si Čítárny stále zakládají na skutečnosti, že jsou nezávislé a rovněž do komentářů nezasahují. Všechno jsou jen informace.
# Rudolf
Žádná velká literatura, ale mnoho lidí jednoduchý příběh osloví a pomůže jím ledascos pochopit o tomto světě. Proto i pohádky pro dospělé mají svůj význam. Coelho není žádný Dostojevskij, ale pro sposustu lidí bude pozitivní spisovatel, který jim otevírá oči.

You have no rights to post comments