Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Pí a jeho život uprostřed Atlantiku. Snaha byla, ale...

Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející bývalého ředitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana Bublinky, dvoumetrákového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí. Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti.

pi a jeho zivot

Možná zajímavá kniha o lidském osamění, souznění s přírodou a touhy po životě.

I když se někomu může zdát, že autor řeší základní filosofické otázky a vztah člověka k náboženství formou silného příběhu, zůstáva bohužel jen na povrchu, podobně jako Coelhe. Kniha má v sobě více prvků, které jsou podobné příběhům tohoto spisovatele a je zřejmé, že autor si při psaní byl vědomý, co většinový čtenář vyhledává a co si oblíbil. Přesto nebo právě proto kniha osloví spousty čtenářů, kterým může přinést jistou naději, aby se nad svým dosavadním životem aspoň zamysleli. Což je rozhodně velmi pozitivní.

Film, natočený podle knihy, je bohužel slabý odvar rádoby spirituálního příběhu.
Je evidentně upravený pro děti. Hezky se na to dívá, ale významově je úplně jinde jak kniha. Z knihy byly vypuštěny zajímavé etologické postřehy o zvířatech, o antropomorfismu a antropocentrismu, teologické pasáže, introspektivní úvahy hlavního hrdiny o světě, zvířatech, životních hodnotách apod. Zůstal jen okleštěný, pro mnohé snad i senzační příběh malého Inda, který přežil 227 dní na moři ve společnosti jednoho bengálského tygra. A to je škoda, neboť po stránce technické je film docela zajímavý.

Yann Martel se narodil v roce 1963 do rodiny kanadských diplomatů ve španělské Salamance, díky práci svých rodičů však vyrůstal postupně na Aljašce, v Kostarice, Mexiku, ve Francii a v Kanadě. Pochází z literárně velmi činné rodiny.
Roku 1996 vydal Martel svůj první román Vlastní já (Self), s nímž se dostal do užší nominace na kanadskou cenu pro nejlepšího debutujícího autora Canada First Novel Award. Za svůj druhý román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) získal cenu Hugha MacLennana za nejlepší román roku a v roce 2002 prestižní britskou literární cenu Man Booker Prize. Kniha byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků a v roce 2012 se dočkala úspěšného filmového zpracování (režie Ang Lee). Následoval román We Ate the Children Last (2004), v roce 2010 pak vyšla kniha Beatrice a Vergilius (Argo 2010). V současné době žije v Montrealu a pracuje na svém dalším románu.

Pí a jeho život | Yann MARTEL
V roce 2001 byla kniha oceněna v Kanadě jako nejlepší román roku, 2002 získal autor prestižní cenu Man Booker Prize.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Martel Yann

Vaše názory  

# Rudolf
Dcera knihu nedávno donesla a tak jsem do ní nakouk. Snaha o multikulti pohled na svět a myšlení, ale vznikl blábol. Nápad molžná zajímavý, ale bohužel autor velmi nezralý a jeho touha vyniknout stvořila tuto slátaniniu bez hlavy a paty.
| Quote
# Miroslaw
Kniha je fakt velmi zajímavá a čtivá, ale opravdu nedotažená. Všechno je tam rádoby, ta směsice všeho, co asi našel na internetu. Nechci říct blábol, ale k blábolu tam dost blízko.
| Quote
# Jarka
Velmi nadaný autor, čtivý, ale podbízivý. Jeho touha po úspěchu jen využívá jeho talent. Škoda, ale snad až se vydělá spoustu peněz a bude konečně šťastný, napíše něco smysluplného. ,, Ja vím, to co jsem teď napsala je blbost:o) ale asi takovým způsobem jsou psané jeho knihy.
| Quote
# Kamil
Dobrý jak pro koho. pro děcka s patřičným komentářem jsou to velmi dobře strávené dvě hodiny. To jo, ale jinak, jak bylo psáno., zůstáváme na povrchu. Coelhe v jiné barvě.
| Quote
# Milena
mimochodem opravdu dobrý film
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit