Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

O spánku a mizení. Příběh křehký jako pavučina

o spanku mizeni hagenaStejně jako k vám přicházejí sny, tak Katharina Hagena odhaluje osud specialistky na kvalitní spánek Ellen. Zalidňuje jej lidmi, vypráví na přeskáčku, odbíhá do stran a někdy se zase vrací. Proto se zdá, že čteme několik příběhů – každý jako by si žil na své vlastní nitce, kterou si přede, pečuje o ni a nikoho jiného na ni nepustí.

Ale tak tomu není. Brzy je nám jasné, že teprve společně všechny jemné nitky vytvářejí křehkou pavučinu, v níž má každý z „účinkujících“ své nezaměnitelné místo – každé vlákno musí vést tam, kam má, protože kdyby tomu tak nebylo, změnila by se celá pavučina – celý osud Ellen.
O spánku a mizení je jemný poklidný text, který se dotýká citlivě vztahů mezi lidmi – vztahů rodičovských i mileneckých, vztahů sousedských, kamarádských, vztahu k sobě samotnému… Veškeré nitky, které nám usoukala autorka k dispozici, soustředila do jedné jediné bezesné noci, v níž hlavní hrdinka Ellen, odbornice na spánek, sama nemůže usnout. Nezabírá žádná z jejích technik, kterými léčí své pacienty s poruchami spánku. Tu noc se Ellen totiž hlavou honí vše, co dosud prožila, myšlenky nedokáže zklidnit, nedaří se jí utišit víry, které jí vibrují v hlavě, které odhalují jednotlivé obrazy. Ale životní osud lékařky Ellen se neodkrývá chronologicky, pěkně popořádku, vždy vypluje na povrch okamžik, který ji zrovna v tu chvilku nějakým způsobem tíží. Ovládne její mysl a nutí ji nad ním přemýšlet, hodnotit ho, vykládat příčiny a důsledky svého jednání právě v tom kterém momentu.

A tak se sice na přeskáčku, ale dopodrobna, dozvídáme o Ellenině dětství, o jejím vztahu k zdánlivě nepřístupné mamince, o složitém soužití s otcem, jenž měl a stále má vlastní pravidla, a ta se musela a musí dodržovat.
Dočtenme se také o nemluvném Andreasovi, s nímž tvořila v dětství a dospívání nerozlučnou dvojku, s nímž se toulala v okolních lesích a který se snad měl stát jejím životním partnerem, jenže nestal, o prázdninovém příteli Lutzovi, co ji a Andrease rozdělil a zmizel hned, jak se dozvěděl, že s ním čeká dítě, o vlastní dceři, o které si všichni v Německu myslí, že se narodila z nějakého podivného vztahu v Irsku, kam Ellen utekla na dlouhých sedmnáct let, o tajemné Martě, která se nedávno přistěhovala do vsi, chodí po okolních lesích, skoro nemluví, zdá se být neviditelná, přitom však něco sleduje, nebo někoho?

Příběh, který upředla Katharina Hagena je skutečně křehký a něžný jako pavučina, nesmí se v něm potrhat vůbec nic – nemůžete přeskočit stránku, vynechat řádek – okamžitě se vám zhroutí a nedozvíte se zhola nic.
Krásný jímavý příběh jedné ženy, kterou opustil ten, co ho milovala, a nenáviděl ten, co miloval ji, zprvu jakoby měl čtenáře uspat, kolíbá ho, halí do snů, aby pak s gradací odhalil vše, co se kdysi, před sedmnácti lety v Grundu přihodilo, aby pravda vyšla najevo.

O spánku a mizení / Katharina Hagena / Překladatel: Petr Štědroň
Vydal Host, 2013
http://www.hostbrno.cz

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit