Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Nočni vlak do Lisabonu aneb jak změnit svůj život

nocni_vlak_do_lisabonuJedna z největších senzací literárního světa posledních let. Nejslavnější a celosvětově úspěšná kniha švýcarského spisovatele Pascala Merciera. Doposud se celosvětově prodalo přes dva miliony výtisků,  byla přeložena do téměř třiceti  jazyků. Česky vychází poprvé.

O čem je kniha


Hrdina románu Raimund Gregorius je profesorem starých jazyků na gymnáziu v Bernu. Starší pán se svými návyky a zaběhlými rituály, od kterého nikdo nečeká, že by mohl svůj spořádaný život ještě nějak zásadně změnit.
Jednoho rána se však na mostě, který den co den přechází cestou do školy, setká s tajuplnou ženou, jež stojí na zábradlí a trhá na malé kousíčky do řeky jakýsi dopis. Na profesorovu zvědavou otázku, jaká že je její rodná řeč, odpoví português. Melodie tohoto jediného slova vzbudí v Gregoriovi podivnou touhu…

Další události běží v rychlém sledu. Do rukou se mu dostane kniha lékaře z Lisabonu, útlý svazek myšlenek a úvah. Gregoria zcela uchvátí a po pár přečtených kapitolách dojde k zásadním rozhodnutí: následujícího dne za svítání vyrazí přes Ženevu a Paříž „nočním vlakem do Lisabonu“. Uniká tak každodenní rutině, zničehonic zříká se závazků a vydává se pátrat po portugalském spisovateli, který bojoval proti Salazarově diktatuře a jehož myšlenky mu nedají spát.

Kniha vypráví především o tom, že vždycky můžeme změnit svůj život, pokud máme pocit, že je to právě teď správné rozhodnutí, a že ho změnit můžeme, i když ten pocit nemáme.

Že i velmi konzervativní člověk je s to dělat „bláznivé“ věci a že pro svoje jednání nemusí mít vždy racionální důvod. Je plná úvah o životě a osamění. Úvah o lidském konání, o tom, zda vše, co činíme, činíme ze strachu před samotou.

Kdo je Pascal Mercier

Narodil se 23. června 1944 jako Peter Bieri v Bernu. Vystudoval filozofii, klasickou filologii, indologii a anglistiku v Londýně a Heidelbergu. Výzkumné projekty ho zavedly do Berkeley a Harvardu; publikoval řadu prací o filozofii poznání a jazyka. Mezi jeho nejznámější pojednání bezesporu patří Řemeslo svobody (Das Handwerk der Freiheit, 2001), které se zabývá problematikou vůle a klade si otázky, co vlastně znamená svoboda a zda vůbec existuje svobodná vůle. Od roku 1993 působil autor jako profesor na Svobodné univerzitě v Berlíně. Noční vlak do Lisabonu vydal již pod pseudonymem Pascal Mercier a kniha se stala jednou z největších senzací posledních let. Tímto románem Mercier jednoznačně získal punc bestsellerového autora se vším všudy.

Noční vlak do Lisabonu | Pascal Mercier | vydává Plus, Albatros Media, 2011

Vaše názory  

# lea
https://www.facebook.com/pages/Nocni-vlak-do-Lisabonu/172227919490676
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit