Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Minutové grotesky Istvána Örkénye a jiné postřehy

Groteska zpochybní to, co je definitivní, aniž by je nahradila definitivem jiným. Místo tečky vždy klade otazník, tudíž neuzavírá, neukončuje, ale začíná, otevírá cestu." Napsal klasik maďarské literatury Istvan Örkény. Už od 60 let minulého století psal povídky s groteskním až absurdním laděním a řadí se tak k dalším evropským velikánům jako byli Hrabal, Fuks. Kundera, Mrožek, Sorescu.

minutove grotesky orkeny


Mezi jeho nejtypičtější dílo patří Minutové grotesky (Egyperces novellák), které vyšly česky už v roce 1978. Krátké texty svou formou reflektují svou dobu a proto v knize nacházíme inzerát, sloupek, úvahu, novinovou zprávu, vtip a další. O co ale jsou úspornější, o to jsou hravější a vtipnější. Dokumentují nejen Örkényeho mimořádnou kreativitu, ale i schopnost všímat si detailů a zasazovat je do širších souvislosti, často velmi překvapivých.

"Domnívám se, že groteska je vlastně odpovědí 20. století na století 19. Tehdy se totiž vydaly na cestu rychlíky, byly přemnoženy první infekční choroby a lidstvo se začalo domnívat, že dovede vše vysvětlit a že začíná žít ve znamení takové morálky, která ho pomalu osvobodí od hříchu, války, hlouposti, podlosti... Groteskní pohled na svět jsem se naučil ve válce. Podívejte: ten prostý fakt, že z modrého a jasného nebe může něco spadnout, co vybuchuje, zabíjí a vraždí je takový paradox, jenž odporuje jakémukoliv rozumu..." Istvan Örkény

Co je groteska?
Grotesky se vyznačují satirickým pohledem na (nadčasové) společenské problémy, mezi něž patří přemítání o základním údělu člověka, možnostech lidské existence a o hlavních životních pocitech. K zamyšlení nás přiměje autorova ironie, nadsázka, absurdita i bytostný humanismus.

Ukázky:

1.Potvrzení
Já níže podepsaná Jutka Halladová, tímo potvrzuji, že jsem dnes z prsu své matky, dr. Katalin Halladové, stálým bytem v Budapešti, odsála osm decilitrů. Mléko bylo kvalitní a v dostatečném množství, a proto prohlašují, že vůči dr. Katalin Halladové, stálým bytem v Budapešti, nebudu uplatňovat další nároky.
Jutka Halladová v.r.
kojenec

2. Prohlášení
Já, níže podepsaná dr. Katalin Halladové, stálým bytem v Budapešti, prohlašují, že poskytnutí osmi decilitrů mléka Jutce Halladové, stálým bytem v Budapešti, pro mne neznamenalo zatížení, nýbrž naopak ulehčení. V důsledku toho nebudu požadovat po Jutce Halladové ani vděk, ani protislužbu a to ani nyní, ani v budoucnu.
dr. Katalin Halladová
matka

orkeny kruh

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Istvan Örkény groteska

Vaše názory  

# Kamil
Genialni, jedinecny autor. Uvedena kniha patri k tomu nejlepsimu co doma mam.

Auto a clovek nejsou rovnocenni partneri.“
„Jen se rozhlednete! Neuvidite jedine auto tazene psy!“
„Velka skoda! Clovek bohuzel nedokaze dostihnout techniku. Uziva ji sice, ale ve skutecnosti se ji desi.“
„Ja se aut nebojim.“
„Jenze tahle simca by za hodinu urazila i sto padesat kilometru…“
„Netrapte me, Feri… Zboznuju rychlou jizdu!“
„Vy mala nenasyto! Pred deseti dny jsme vyjeli z Pesti a hledte, uz jsme v Siofoku.“
„S dvanacti psy to ani neni tak velky vykon.“
„Ovsemze ne. Jenze ja jsem uz v Pesti pritahl rucni brzdu.“
„Nejste vy trochu moc opatrny?“
„Tohle je presne to tempo, pro ktere jsme stvoreni.“
„Vidite, kolik je tu lidi. A vsichni hledi na nas.“
„Zavidi nam.“
„Primo vyvaluji oci.“
„Protoze vidi, ze i nejkrasnejsi sny je mozne uskutecnit.

You have no rights to post comments