Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Hněv boží, čtivá ideologická fraška a´la americké hollywoodské filmy

Pravdou je že José Rodriguez dos Santos patří ve své vlasti k nejoblíbenějším a nejčtenějším autorům. Románu Hněv Boží se v Portugalsku prodalo přes 200 tisíc výtisků. Oblíbenost svého nového příběhu staví na všeobecně omílaném faktu o existenci jaderných zbraní v rukou teroristů, aniž by specifikoval kdo všechno terorista může být. Téma značně obehrané, ale ideologicky silně podporované médiemi a velkou části vlád euromaerické zóny. To samo naznačuje, jakou cestou se Santos vydal.

hnev bozi


José Rodriguez dos Santos svým prvoplánovitým přístupem nepíše ani tak román, jako akční scénař filmu, jakých se točí přehršel. Je to škoda. Téma je opravdu silné, ale Santos je si vědom, co se dobře prodává a hlavně, kam svým psaním směřuje. Do zábavního amerického průmyslu. Nejledejme proto v románu pravdu, nehledejme tam překvapivá fakta, ale nechme se unášet filmovým klišé druhořadých filmů o heroické úloze Spojených států, zachraňující světový mír. Téma silně připomínající heroické sovětské filmy o budování socialismu, ale pravda: pro mnoho lidí je čtivé.

O čem je příběh:
Román líčí nová dobrodružství historika Tomáse Noronhy, který byl hlavním hrdinou veleúspěšné Šifry samotného Boha z pera téhož autora. Tentokrát bojuje spolu s agenty Spojených států amerických proti hrozbě nukleární katastrofy. Tomás Noronha musí přerušit dovolenou na Azorských ostrovech poté, co ho osloví CIA s nabídkou, aby spolupracoval na důležitém případu, který údajně představuje mimořádné bezpečnostní riziko. Zpočátku váhá, ale pozoruhodná agentka Rebecca ho přesvědčí, aby nabídku přijal.
Zprvu těžko uvěřitelná informace, že islámským teroristům se zřejmě do rukou dostaly jaderné zbraně, nabývá čím dál konkrétnějších obrysů. Tomás se díky svým znalostem arabštiny a islámského světa stává nejdůležitější postavou napínavého a navýsost aktuálního příběhu. Právě on také nakonec odvrátí jadernou katastrofu doslova v posledním okamžiku. Jedním z hnacích motorů Tomásova úsilí je i jeho oslnivá kolegyně Rebecca. Když Tomás zabrání katastrofě a stane se hrdinou, doufá, že se mu konečně podaří získat její přízeň.

Hněv boží | José Rodriguez dos Santos | Přeložil Vladimír Medek | Vydává Plus, 533 stran, 2012

José Rodriguez dos Santos
(1964 v Mosambiku) je původně žurnalistou, pracoval pro BBC i CNN. Jako reportér procestoval celý svět a získal různá ocenění. Napsal několik románů, mimo jiné milostný příběh na pozadí první světové války Kapitánova dcera (2004). Tomás Noronha je hrdinou jeho románů Kodex 632 (2005), Šifra samotného Boha (v Plusu 2009) a Poslední tajemství (2011).

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit