Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Proč Haruki Murakamiho bestseller 1Q84 získává čtenáře po celém světě

Harukiho Murakamiho 1Q84 je trilogie, která má tisíc stran. Shinchosha Publishing Co. v Japonsku oznámil, že prodal milión výtisků asi za dva měsíce. Třetí díl se prodává třikrát rychleji než kniha první, což je rozhodně  další velký úspěch pro populárního Murakamiho.

Anglosasové čekali dva roky na dokončení překladu knihy do angličtiny. Do amerických knihkupectví přichází anglický překlad kultovní trilogie japonského autora v září 2011 a má podobný úspěch. Je vidět, že Murakami má velmi dobrého vydavatele, který umí načasovat knihu i na anglicky mluvící trh.

Murakami je jako kouzelník, který vysvětluje, co dělá, jak se provádí trik, a stále si myslíte, že má nadpřirozenou moc. Ale zároveň vypráví příběh, který se podobá snu a my jsme svědky úžasného prolínání osudů obou hrdinů ve fantaskním i reálném světě, které Murakami bravůrně a čtenářsky napínavě sepsal.

O čem je kniha?
Co kdyby jednoho dne kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a svět, jak ho znáte, jednou provždy skončil? A co kdyby si toho navíc nikdo kolem vás nevšiml? Aomame a Tengo jsou někdejší spolužáci. Ona je geniální fyzioterapeutka, která rozumí lidskému tělu jako málokdo. Jen svých znalostí občas využije k tomu, aby odeslala na jiný svět muže, na které je běžná spravedlnost krátká. On je vynikající matematik se spisovatelským talentem, který se jednoho dne propůjčí ke zdánlivě nedůležitému literárnímu podvodu. Ti dva se neviděli dobrých dvacet let, v hloubi duše ale nepřestávají myslet jeden na druhého. Oni sami se vlastně nezměnili. Jenže svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný. A oni by v něm teď měli najít jeden druhého… Ve svém nejnovějším románu se Murakami pokusil propojit své dosavadní tvůrčí postupy a zkušenosti do rozsáhlého celku, ve kterém nechává zaznít mnoha protichůdným hlasům, aby se znovu a nově zamyslel nad svými oblíbenými tématy.

U nás Murakamiho překládá dvorní překladatel Tomáš Jurkovič pro Odeon

Je to opravdu velmi zajímavá a čtivá kniha jednoho z nejuznávanějších současných autorů. Koneckonců nesmírný čtenářský úspěch to napovídá.

HARUKI MURAKAMI (1949) je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Roku 1973 absolvoval tokijskou univerzitu Waseda a místo toho, aby se zajímal o stálé zaměstnání u některé velké společnosti, učinil doslova revoluční krok a otevřel si na předměstí Tokia jazzový bar. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane. Již v době, kdy publikoval třetí dílo Hon na ovci (slovensky 2004) a získal za ně roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory, se začalo mluvit o „fenoménu Murakami“.
O tři roky později vychází Konec světa & Hard-boiled Wonderland (č. 2008), za nějž autor obdržel prestižní Tanizakiho cenu. Roku 1987 vyšel román Norské dřevo (č. 2002) – nezískal literární ocenění, ale překonal všechny rekordy, protože jen v Japonsku se knihy prodalo více než čtyři miliony výtisků. Podobný úspěch měly pak i další jeho práce: Na jih od hranic, na západ od slunce (1992, č. 2004) nebo Sputnik, má láska (1999, č. 2009). Roku 2003 vydal román Kafka na pobřeží (č. 2006) a o rok později prózu Afterdark (č. 2007). V češtině vyšly i autorovy „memoáry“ O čem mluvím, když mluvím o běhání (2010).
Dosud posledním dílem je rozsáhlý román 1Q84 vydaný roku 2009 v Japonsku. (česky 2012, 2013)
V říjnu 2006 mu byla v Praze udělena Cena Franze Kafky. Murakamiho díla byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Vydal také řadu sbírek povídek a esejů i několik knih literatury faktu. Do japonštiny přeložil některá díla F. S. Fitzgeralda, Johna Irvinga či Trumana Capoteho.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Murakami Haruki Jurkovič Tomáš

Vaše názory  

# Patrik
Po internetu koluje vtipný obrázek, který se původně objevil v New York Times Book Review s titulem Haruki Murakami Bingo. Obsahuje obrázky motivů, které se v Murakamiho dílech často opakují, poskládaných do tabulky 5 krát 5 čtverečků.U 1Q84 byste si – jistě i kvůli rozsahu trilogie – toto bingo mohli zahrát naprosto s klidem: najdeme tam předčasně vyspělou dospívající slečnu, tajemný průchod, staré džezové nahrávky i záhadná zmizení. Tím ovšem není bingu konec, nechybí paralelní světy, noční Tokio, postava s neobvyklým jménem i nádraží, nadpřirozené jevy, podivný sex, záhadná žena, nečekaný telefonát a kočky. Bingo, bingo, bingo. Zkrátka a dobře, je to Murakami, jak ho jeho čtenáři znají, jen ještě ve větších dávkách. (Iliteratura)
| Quote
# Milan
je neskutecne jak se ctou pribehy haruki murakamiho..tak lehounce a tak ze se nelze odtrhnout clovek se ocita zcela v jeho svete je to zvlastni protoze se mi to cte tak snadno a pritom v tom citim opravdovou hloubku...neco co mi pronika az do duse a probouzi ve mne tak uzasne zivouci pocit..tezko popsat co vse prozivam ale je to silne a omamne krasne...avsak i kdyz jsem pri cetbe ve svete roku iq84 a tezko se navracim a i pres bolest tohoto sveta uklidnuje me tak nejak ze stale na obloze pluje jen jeden mesic...(fACEBOOK)
| Quote
# Archa
1Q84 lze označit jako dosud nejlepší a nejvyzrálejší Murakamiho dílo, které se dá se číst jako netradiční milostný příběh stejně jako netradiční detektivka, ve které realitu našeho světa doplňuje a rozšiřuje realita světa, do kterého se člověk dostane tajemným průchodem v dálnici a v němž se střetává, podobně jako ve světě našem, svoboda člověka s náboženskou intolerancí a snahou menšiny ovládnout davy.
| Quote
# zdeni
kniha je čtivá, dobře napsaná, ale příběh mě prostě nezaujal, když jsem dočetla druhý díl, tak ve mě zůstal takový divný pocit, proč, že jsem to vlastně četla...
| Quote
# MD
"Jedná se o příběh Aomama, nájemného vraha..."
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit