Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Robert Fulghum - úvahy a vyprávění pro české čtenáře

fulghum_vecna_dobrodruzstviKnihu Fulghumových úvah a vyprávění sestavila krátce před smrtí autorova dvorní redaktorka Eva Slámová. Zadání pro výbor z autorových krátkých textů znělo takto: má to být knížka speciálně pro českého čtenáře a jeho českou mentalitu (v této podobě v angličtině nevyjde). Hned první text tedy pojednává o tom, jak slavný spisovatel čůrá komusi na plot. Fulghum se věnuje svým obvyklým tematickým okruhům, zejména pozorování svých bližních (zvlášť ho zajímají děti a jejich rodiče) i sebe sama, a filosofickým důsledkům běžných, každodenních činností (třeba praní prádla a čištění zubů). Fulghumův živočichopis v krystalické podobě.
Předmluva Evy Slámové k nové knížce a reakce autora na Evino úmrtí jsou přiloženy.


Čtenářům od autora…

„Kapitán Školka“ – tak mi začali říkat příbuzní a kamarádi, když mi vyšla knížka „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“.
Ta přezdívka je narážkou na komiksové superhrdiny jako jsou Kapitán Zázrak, Spider Man a Fantastická žena; pobaveně a zároveň laskavě tak vyjadřovali to, že nevěří vlastním očím – když to mé spisování něco znamenalo pro víc než deset lidí.

Dále jim i mně připomínala, že za úžasným počínáním superhrdiny se zpravidla skrývá obyčejný člověk, jemuž jsou vlastní schopnosti stejnou záhadou, jako je nechápe jeho okolí. A ti, kteří toho člověka znají, nikdy neuvěří, že právě on při boji se zločinem létá a splétá ohromné pavučiny.
Eseje a příběhy vybrané do této knihy odrážejí názory člověka, který na svých pravidelných výpravách do světa mává praporem dobrých úmyslů, ale právě tak pravidelně ho ze sedla shazují nečekané nárazy do reality. Jeho velmi častý výrok zní: „Vůbec jsem si nevšiml, že se to blíží.“ A na konec dopisů připisuje: „Nadále buď ujetý, pobavený a udivený – často to platí i o mně.“    

I tak se snaží ve věcech a událostech najít nějaký smysl a jeho život škobrtá dopředu. Kapitán Školka tvrdí, že všechno nejlépe dopadne pro toho, kdo si ve všem to nejlepší dokáže najít. Jeho každodenní dobrodružství pokračují… jsou věčná…

Robert Fulghum (1937)
vydal svou první knihu Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten) v roce 1988 v nakladatelství Random House v New Yorku. Drobné příběhy, úvahy, zamyšlení a filozofické postřehy z každodenního života si však psal léta do šuplíku. Kuriózní na jeho spisovatelské dráze je to, že o vydání nějaké své knihy vůbec neusiloval – redaktorka z Random House, jíž se dostal do rukou leták s textem, který je na začátku Mateřské školky, oslovila Fulghuma sama a vybídla ho k sestavení celé knihy.
Fulghum prošel řadou různých životních zkušeností: byl kovbojem, folkovým zpěvákem, obchodním agentem, barmanem, učitelem kreslení. Sám o sobě nejraději říká, že je filozofem, ale filozofem lidovým, přemýšlejícím o těch nejobyčejnějších lidských věcech. Působil také jako unitářský pastor a jeho zamyšlení a úvahy vznikala původně pro potřeby kázání v kostele.

Věčná dobrodružství Kapitána Školky. Evina knížka  |  Rubert Fulghum  |  Přeložili Lenka Fárová a Jiří Hrubý  |  Vydává Argo, 2011

fulghum_slamova
Robert Fulghum a Eva Slámová

Knihy od Roberta Fulghuma, které jste možná ještě nečetli...

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
Už hořela, když jsem si do ní lehal
Ach jo
Možná, možná ne
Od začátku do konce
Opravdová láska
Slova, která jsem si přál napsat sám
Třetí přání
Třetí přání 2: zbytek příběhu
Třetí přání (splněno)
Co jsem to proboha udělal?
Něco z Fulghuma I, II/From Fulghum I, II

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Fulghum Robert Slámová Eva

Vaše názory  

# Daniella
U této knihy se člověk nemůže zmýlit. Moudré vyprávění moudrého člověka, jednoduché, srozumitelné a plné lásky...
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit