Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Excelentní Hrad v Pyrenejích od Gaardera je o víře a lásce

Myšlenkou na otázku víry ve své tvorbě se Gaarder zabývá už od prvotiny, s druhem ortodoxní víry se vyrovnal v jiném svém románu Vita brevis. Autor mě tehdy při četbě ohromil především schopností vžít se tak opravdově do ženské postavy, která žije v raně křesťanském věku.

Pamatuji se, když Gaarder přijel na pražský veletrh Svět knihy, to když vyšlo Tajemství karet (to je skutečně pro děti a mládež), jak při obědě provokoval, čemu my tady vlastně věříme. Jestli jsme katolíci, evangelíci nebo věříme marxismu. Byla devadesátá léta a věděl, kde jsme vyrůstali.

Hrad v Pyrenejích, e-mailový román je o víře a o světovém názoru, ale také o muži a ženě, kteří se před jednatřiceti lety milovali, kvůli rozdílnému vnímání a podivnému zážitku se rozešli a…
Právě toto napětí, co se před těmi lety stalo, že se po pětiletém vztahu rozhodli rozejít, a jak nakonec dopadne ta e-mailová korespondence, udržuje čtenáře pozorného přes všechny výklady a vysvětlování rozdílných světových názorů. Knihu vydal Albatros, ale je určena dospělému čtenáři, čtení vyžaduje i jistou životní zkušenost.

Tento román rozhodně není pokračováním Sofiina světa, který v podstatě představoval populární učebnici filosofie pro mládež.

Autor nedal tomuto novému románu název podle surrealistického obrazu jen tak beze smyslu. Jedná se o rozumem nekontrolovatelný proud asociací, přesně v duchu surrealistického manifestu, nic na tom nemění, že mužská část korespondence tíhne k reálnějšímu pohledu na svět. Nechci prozradit více než je třeba, ale závěr románu se čte jak detektivka až k nečekanému, a přesto tak možnému závěru.

Tento poslední román Josteina Gaardera má protagonisty stejně staré jako je autor sám, je bravurním zachycením nánosu roků na člověku, aby nakonec dospěl k tomu, že člověk od dob mládí zůstává v jádru stejný, snad jen ta tělesná schránka doznává změny.

Hrad v Pyrenejích | Jostein Gaarder | Vydává Albatros Media - Albatros, 2011, Knihu opět výtečně přeložila do češtiny Jarka Vrbová

Gaarder spisovatel
Jostein Gaarder

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Gaarder Jostein Vrbová Jarka

Vaše názory  

# Vlasta
Chytrý autor pro chytré děti.
# Jarmila knihovnice
Opravdu velmi čtivý Jostein Gaarder vydává další bestseller. Vždyť je knihy Sofiin svět se prodalo 40 MILIÓNŮ. Ve svých knihách vždy spojuje poučení o historii, filozofii, dějinách nebo náboženství se čtivým a napínavým příběhem. Píše nejčastěji pro děti a mládež, ale mnohdy si i ti chytřejší dospělí rádi připomenou to, co už ze školy dávno zapomněli.
# Ludvík
Na co sáhne Gaarder, to je dobrý. Opravdový talent.
# Rudolf
Excelentni autor i jeho knihy pro dospívající, ale i pro většinu dospělých. Těžko bude hledat nástupce.

You have no rights to post comments