Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Dědeček automobil. Mistrovský úsměvný román Adolfa Branalda o pionýrských dobách automobilismu

Dědeček automobil je úsměvný román o pionýrských dobách motorek a podivných automobilů. Je o nekonečném nadšení věčných kluků k motorům, k závodům, vůni benzínu, ale především je o šikovnosti lidí s umem chtít něco dokázat. Je to knížka pro kluky, kteří chtějí vědět víc o krásných veteránech v době, kdy Laurin and Klement byla světová jednička a kdy jedině Češi diktovali světu, jak má auto vypadat.

dedecek_automobil

Adolf Branald byl skutečný mistr pera a tudíž i jeho román nejen pro kluky je mistrovský.
Nevím sice, do jaké míry osloví dnešní namlsanou mládež (protože ukažte mi motorkáře nebo mechanika, který čte )) ale věřím, že si své čtenáře najde nejen dnes, ale i za dalších sto let, protože dobře napsaná knížka se neřídí časem.

Hlavní hrdinou není žádný VIP světový závodník se spoustou peněz, ale obyčejný kluk, mechanik Franta Projsa, který prožívá svůj velký vztah s dcerou slavného francouzského závodníka Nanette.
Ale knížka není jen o milostném pábení dvou mladých lidí, je v ní mnohem víc. Branald mistrně skloubil počátky výroby aut s prvními velkými světovými závody, které svou rychlostí šokovaly svět. Popsal v ní nadšení a um mnoha lidí, díky kterým se automobily dostaly do popředí zájmu široké veřejnosti.

Pokud chcete vědět víc o pionýrské době prvních automobilových cen, o době, kdy jedině Češi uměli udělat pořádný automobil a diktovali světu, jak má vypadat, pokud patříte mezi nadšence, kteří donekonečna rozebirají v garáži motor a špekulují jak a co vylepšit, pak je to kniha právě pro vás. A taky proto, že správný chlap od aut má vědět o autech všechno, i jejich historii.

Kniha ve filmu i na CD
Podle knihy byl natočen zajímavý stejnojmenný  film, který režíroval Alfred Radok a hrají tam jak čeští herci, tak francouzští. Což na svou dobu (1956) byl vyjímečný počin.
Kniha byla mnohokrát namluvená. Například Radovanem Lukavským a nejnověji Borisem Rösnerem.
Bylo také vydáno velmi zajímavé multimedieální CD s ilustracemi Kamila Lhotáka, určeného dokonce dětem od 5 let.

Dědeček automobil / Adolf Branald / Ilustrace Kamil Lhoták
Kamil Lhoták, l. vydání Československý spisovatel, 1955, k nedožitým 100. narozeninám vydalo nakladatelství Fortuna Libri, 2010

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Lhoták Kamil Branald Adolf automobily

Vaše názory  

# Aleš
Knihu mám již 43 let je mi 47,dostal jsem ji jako malý kluk je to jedna z mých nejoblíbenějsích knih,která mě vždy vrací do dětství a je opravdu moc pěkně psaná pro všechny od malých čtenářů,až po ty nejstarší.Pan Branald ji napsal nádherně.
# Karel
Kdo se opravdu zajímá o auta, neměl by tuto knihu minout. Sice beletrie, ale je v ní spusta historických dat a zajímavostí. A tím je dnes ještě víc úsměvná. Potvrzuji že je dobře napsaná a čtivá.
# Katka
jedna z nejlepších beletrií o rozvoji automobilismu v Evropě. Právem patří do Zlatého knižního fondu. Anavíc Branald byl opravdu mistrem pera.

You have no rights to post comments