Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Měsíční pahorek v dlani, fascinující příběh z francouzské Provence

Poetický román Měsíční pahorek v dlani se odehrává v jihofrancouzké Provence. Sem přichází mladý Martial Malicroix, aby se ujmul svého dědictví. Podle závěti, ale musí strávit v místní divočině půl roku, aby se stal právoplatným dědicem. Nastává první osobní konflikt. Má převzít tajemné dědičné sídlo v romantické a spoře obydlené provencalské krajině nebo se má vrátit ke své slibné kariéře do civilizovanějšího prostředí?

mesicni pahorek v dlani


Malicroix se už na počátku dostává do střetu nejen s vlastními životními stereotypem a uvažováním, ale především s místními usedlíky, kteří ho jen neradi přijímají mezi sebe.

U Bosca není konkrétní dějová zápletka prvořadá, i když je jich v příběhu víc je dost. Na prvním místě jsou jeho fascinující snové a sugestivní popisy přírody a její osudový vliv na životy lidí, kteří jsou s ní spjati. Ne nadarmo se o něm psalo jako o největším francouzském básníku živlů, vody, země, ohně a vzduchu. S napětím taky sledujeme postupný a dramatický přerod Malicroixa v novém prostředí, jeho morální prohry i výhry, citové tragédie, podvodné úklady...

Román vyšel již roku 1948 pod názvem Malicroix. V Česku román vydává Odeon ve vynikajícím překladu Stanislava Jirsy.
Román vyšel i jako audiokniha. Měsíční pahorek v dlani 1/8 (1991). Režie Michal Pavlík. Interpretují Jiří Schwarz, Soběslav Sejk a Boris Rösner.

Henri Bosco (16. listopadu 1888 – 4. května 1976)
byl francouzský spisovatel. Narodil se v Avignon, Vaucluse do rodiny piedmontského původu. Přes otce byl příbuzným svatého dona Jana Bosca, o němž napsal biografii. Jeho romány pro dospělé a děti se zaměřují na drsný život lidí v provensálském kraji.
Za knihu Já, Pascal Dérivat (Le Mas Théotime, slovensky Theotimov majer) získal v roce 1945 cenu Prix Renaudot. Dále obdržel ceny Prix des Ambassadeurs v roce 1949, Grand prix national des lettres (1953), Prix de l'Académie de Vaucluse (1966), Grand prix de la Mediterranée (1967) a Grand prix de l'Académie française v roce 1968. Zemřel v Nice a byl pohřben na hřbitově Lourmarin.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Bosco Henri Provence

Vaše názory  

# Jana
Díky za upozornění! Byl to dvoudenní únik že současnosti. Úžasný zážitek!
| Quote
# Karla
Někde jsem četla, že román připomíná knihy Thoreaua nebo dokonce Otu Pavla, ale nemyslím sii to. Je to úplně jiné psaní, jiný pohled na svět a život. Bosco byl možná skutečný mystik, který mistrně ovládal nejen stylistickou stránku, ale i jazyk. Kniha je bohužel dost opomíjená a je škoda, že málokdo ji zná.
| Quote
# Jarka
Opravdu brilantně přeložená kniha Stanislavem Jirsou. Ne nadarmo se říká, že Bosco byl největším francouzským básníkem živlů, vody, země, ohně a vzduchu. Jsem z knihy nadšená, i když ve svém životě upřednosťuji filmová zpracování knih.
| Quote
# Martin
Bosco prý ve svých posledních knížkách upadal do mysticismu a vytvářel v nich svět plný nadpřirozených znamení a posedlosti. Jeho provensalský román Měsíční pahorek v dlani je samozřejmě diktován i nostalgií po vitálním řádu bytí, která se u něho promítla do maximálního zpoetizovaní světa i jednotlivých předmětů, do naturistického, deistického chápání koloběhu veškerého dění.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit