Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Skafandr a motýl, příběh o úspěšné prázdnotě našich životů

 Příběh o tom, že to nejdůležitější v životě si uvědomujeme až po velmi silném otřesu, když už musíme žit s tím, co jsme si přivodili vlastní hlouposti. Silně emočně laděný příběh, který osloví většinu čtenářů.

skafandr motyl bauby


A emoce prodávají. Už první den vydání, 7. března 1997, bylo koupeno 25.000 knih. Celkově byl příběh přeložen do více jak 20 jazyků v nákladu přes milión kusů. Samozřejmě, úspěch do velké míry podmíněn silnou reklamou, ale také neobyčejným osudem, který může potkat každého.

Čtyřicetiletý  Jean-Dominique Bauby byl ve společnosti úspěšný, ale víceméně směšný muž, který měl jen svou kariéru, rádoby fungující rodinu, splozené dvě děti a hloupou milenku. Pracoval jako jako šéfredaktor bulvárního magazínu Elle. Tím je snad řečeno všechno o jeho povaze i myšlení.
Úspěšný muž, kterému se jednoho dne zhroutilo úplně všechno. Díky mozkové příhodě a následnému kompletnímu ochrnutí ho postihl tzv. syndrom uzamčení. Jediné, co spojovalo jeho fungující vědomí s okolním světem, bylo levé oko.

Díky terapeutce a složitému systému dorozumívání pomocí mrkání, byl nakonec schopen komunikovat s okolním světem.
Pomocí jediného oka se domlouvá se svou asistentkou, která pomalu zapisuje jeho životní příběh. Jedno mrknutí znamená ano, dvojí mrknutí ne. Skutečný Jean-Dominique Bauby umírá ve věku 44 let na srdeční zástavu dva dny po vydání své knihy.

Přesto, že každý čtenář cítí s tímto mužem nesmírný soucit, jeho osobní příběh je bulvárně tuctový, naplněný prázdnými společenskými gesty, vyděláváním peněz, budováním pomyslné kariéry a posilováním osobní výjimečnosti svého ega.
To důležité, uvědomování si skutečné podstaty života, přichází až po tragickém zlomu, s nastupujícím strachem ze smrti nebo spíš pomalého umírání. Jeho pohled na svět mu připomíná bezmocný život ve skafandru, ve kterém je navždy uzamčen. Příběh je výmluvnou ukázkou o smyslu našich životů, jejichž prázdnotu si většinou uvědomujeme příliš pozdě.

Podle knihy natočil Julian Schnabel v roce 2007 stejnojmenný film.
Na filmovém festivalu v Cannes 2007 však díky exponovanému emočnímu ladění dostal film cenu za nejlepší režii. Byl také nominován na Oscara v kategoriích režie, střih, kamera a nejlepší adaptovaný scénář. Pravda, střih byl skutečně dobrý!

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... bauby,

You have no rights to post comments