Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Zuzana Brabcová a její oceněné Stropy z prostředí blázince

stropyKniha, za kterou autorka obdržela Literu za prózu, je z prostředí blázince a rozhodně se nejedná o první napsanou knihu z takového prostředí. Charakteristickým znakem celého příběhu je ale fakt, že nemocná společnost nemůže mít v knihách zdravé nebo obyčejné hrdiny, ale musí být také nemocní. V tomto smyslu je tato podmínka bezesporu splněna.

Sugestivní příběh ženy závislé na prášcích se odehrává v léčebně v Bohnicích a ve snech, představách a vzpomínkách hrdinky. Pojítkem s vnějším světem je dospělá dcera, které říká Rybko. Styl i jazyk knihy je profesionální, ale upřímně řečeno míra potrhlých hrdinek, které si nedovedou poradit se životem, je již naplněna. Uvítala bych spíše jiný typ, který ten život vydrží a s humorem a jistou zaťatostí se přenese do světa reálného, i když mnohdy krutého. Také skutečnost, že všechny životní problémy pramení nejen v genetických, ale i v prožitých traumatech v dětství není objevná. Román je však každopádně čtivý a porota zajisté věděla, proč knížku ocenila.

Titul vyšel v nakladatelství Druhé město – Martin Reiner, 2012 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Nadace Český literární fond.

Zuzana Brabcová
se narodila v rodině literárního kritika a historika Jiřího Brabce a literární historičky, editorky a překladatelky Ziny Trochové roku 1959. Po maturitě nemohla z politických důvodů studovat na vysoké škole, proto nastoupila na místo knihovnice, později nemohla vykonávat ani tuto profesi a pracovala jako uklízečka v nemocnici. Před rokem 1989 publikovala v samizdatu a v exilu, po pádu komunistického režimu pracovala na ministerstva zahraničí, pak se stala nakladatelskou redaktorkou. Působila v nakladatelstvích Český spisovatel, Hynek a Garamond. V roce 2001 při prezentaci svého „lesbického románu“ Rok perel uvedla, že žije s dcerou, manželem a přítelkyní v Praze. Za své dílo obdržela jakožto první laureátka Cenu Jiřího Ortena.

Bibliografie
Daleko od stromu, 1984, exilové nakladatelství Index
Zlodějina, 1995
Rok perel, 2000
Stropy, 2012
(zdroj Wikipedie)

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Brabcová Zuzana

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit