Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Román Vrač Martina Ryšavého. Po dlouhé době dobrý český román

vrac rysavy knihaFilmař a spisovatel Martin Ryšavý se proslavil ani ne tak vynikajícími dokumentárními filmy, ale díky své dvousvazkové knize Cesty na Sibiř, ve které mistrně vypráví o putování z Evropy do Asie. Jeho druhá kniha tématicky na ni navazuje. Popisuje v ní ruský příběh bývalého divadelního režiséra a dispečera moskevských komunálních služeb Dimitrije Ivanyče Guseva, který je pro čtenáře velmi čtivou fabulací nebo mystifikací (jak chcete). To závisí od vaší znalosti ruského prostředí.

Pokud víte, o čem Ryšavý píše, pak jeho poutavé vyprávění příjímáte se samořejmostí, s jakou Rusové pijí decáky vodky a říkají své proslovy. Pokud ne, pak jste zajatcem právě té pábitelské mystifikace, jenž románem prostupuje a vytváří u většiny literárních kritiků úžas v očích, hodný Alenky v říši divů. Bodejť taky ne, Ryšavý, na rozdíl od kavárenských kritiků, ví, o čem píše a ze svých příběhů, které slyšel nebo zažil na svých cestách, dokáže vytěžit maximum.

Osobně se nemohu rozhodnout, čeho je v románu víc. Zda beletristické fikce, eseje, hrabalovského pábení nebo pravdivého dokumentu. Ale asi to není důležité. Možná by z jeho psaní měl radost Hemingway a možná i Marquez, kdyby si oba sedli nad sklenkou vodky ve stínu starých dubů na hoře Říp. Každopádně je Vrač dobrá kniha, v české literauře výjimečná a Ryšavý naznačuje, že bude patřit k těm nejlepším. Uvidíme, jak dopadne jeho třetí, nejkrizovější román. Něco mi říká, že dobře. Koneckonců ani není důvod tvrdit, že ne.

Martin Ryšavý (nar. 1967) absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK a FAMU, kde působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. Je autorem filmů Sibiř - duše v muzeu, Afoňka už nechce pást soby, Kdo mě naučí půl znaku a Malupien, Olšový spas (DVD s tímto filmem vyšlo jako příloha Revolver Revue č. 78/2010). Knižně vydal "kapesní ságu" Lesní chodci a v Edici Revolver Revue román Cesty na Sibiř, který v roce 2009 získal Cenu Magnesia Litera v kategorii próza. V roce 2012 obdržel cenu Bank Austria Literaris za knihu Vrač.

Vaše názory  

# redakce
Román Vrač, vydaný v roce 2010 a oceněný cenou Magnesia Litera (2011), Cenou Josefa Škvoreckého (2011) a Bank Austria Literaris (2012), vyšel na podzim 2012 v překladu Kristiny Kallert ve vídeňském nakladatelství Wieser Verlag.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit