Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Tomáš Zmeškal překvapil svou prvotinou Milostný dopis klínovým písmem


milostny dopis klinovym pismemI když prozaická prvotina neoplývá výraznou originalitou, dokázal Tomáš Zmeškal přesvědčit čtenáře, že je čtivý, i když jeho příběhy nekloužou jen po povrchu, jak to často u českých autorů bývá. Na osudech rodiny v rozmezí od 50-ých let po počátek let devadesátých, dokázal přesně vykreslit nejen dramatický život tři generací na pozadí reálného socialismu, ale především hledání odpovědi na základní otázky naší vlastní existence ve vztahu k okolnímu prostředí a společnosti.

Jeho historický i milostný příběh je příběhem lidským, naplněný štěstím, chybováním, zlobou, trestem, odpuštěním, ale i soucitem a pochopením. Při čtení jeho románu se plně ponoříme do jeho čtivosti, ale zároveň si uvědomíme jednu velkou paralelu, která posouvá smysl románu dál než možná původně zamýšlel. Ačkoliv jsme místy až šokování chováním hrdinů v paradoxní době socialismu, je zřejmé, že hlavní těžiště lidského hyenismu nebo na straně druhé čistoty chování spočívá jen a jen v lidech a nikoliv ve společnosti, která je jen odrazem jejich chování.

Pokud by Tomáš Zmeškal zasadil román do současnosti nemusel by nic zásadního ve svém literárním scénáři měnit. Jen by zvolil jiná slova pro pojmenování stejných tragédií, která v jeho románu zažívají jeho fiktivní herdinové. Vždyť někdy stačí tak málo, nahradit barvu rudou za modrou, hvězdu za ptáka. V tom je, dle mého, jeho nejsilněší odkaz čtenářům.

Milostný dopis klínovým písmem získal Cenu Josefa Škvoreckého a byl nominován na Magnesii literu v kategorii próza. V roce 2011 získal za tuto knihu Cenu Evropské Unie za literaturu.

Milostný dopis klínovým písmem | Tomáš Zmeškal | Vydal Torst


Tomáš Zmeškal - Milostný dopis klínovým písmem

I když prozaická prvotina neoplývá výraznou originalitou, dokázal Tomáš Zmeškal přesvědčit čtenáře, že je čtivý, i když jeho příběhy nekloužou jen po povrchu, jak to často u českých autorů bývá. Na osudech rodiny v rozmezí od 50-ých let po počátek let devadesátých, dokázal přesně vykreslit nejen dramatický život tři generací na pozadí reálného socialismu, ale především hledání odpovědi na základní otázky naší vlastní existence ve vztahu k okolnímu prostředí a společnosti.

Jeho historický i milostný příběh je příběhem lidským, naplněný štěstím, chybováním, zlobou, trestem, odpuštěním, ale i soucitem a pochopením. Při čtení jeho románu se plně ponoříme do jeho čtivosti, ale zároveň si uvědomíme jednu velkou paralelu, která posouvá smysl románu dál než možná původně zamýšlel. Ačkoliv jsme místy až šokování chováním hrdinů v paradoxní době socialismu, je zřejmé, že hlavní těžiště lidského hyenismu nebo na straně druhé čistoty chování spočívá jen a jen v lidech a nikoliv ve společnosti, která je jen odrazem jejich chování. Pokud by Tomáš Zmeškal zasadil román do současnosti nemusel by nic zásadního ve svém literárním scénáři měnit. Jen by zvolil jiná slova pro pojmenování stejných tragédií, která v jeho románu zažívají jeho fiktivní herdinové. Vždyť někdy stačí tak málo, nahradit barvu rudou za modrou, hvězdu za ptáka. V tom je, dle mého, jeho nejsilněší odkaz čtenářům.

Milostný dopis klínovým písmem získal Cenu Josefa Škvoreckého a byl nominován na Magnesii literu v kategorii próza.

Milostný dopis klínovým písmem | Tomáš Zmeškal | Vydal Torst  (literatura)

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Zmeškal Tomáš

Vaše názory  

# JAn
Skromný a talentovaný spisovatel. Jen doufám, že nedodrží tradici první a poslední dobré knihy, jako u Topola nebo Hůlové. Moc bych si přál, abych se dočkal ještě lepší knihy... a ještě zajímavějšího příběhu.

You have no rights to post comments