Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Točoman a lidožrouti

tocoman lidozrouti

Nejdřív vysvětlivka k názvu. Točoman, od slova točit, (film, natáčet, rozumí se) je muž, který pohyblivým obrázkům propadl asi jako jiný propadne slávě nebo ohni. Totiž hodně. A Václav Táborský je takovým točomanem už dlouhou řadu let.

Když po „věrolomném napadení“ a okupaci emigroval, bylo mu už přes čtyřicet a přes dvacet let potom učil film na universitách v Kanadě. Jednoho svého žáka dokonce doprovázel na udílení Oscara.
Například. Představuju si tu slávu…
Mezi jeho přátele patří řada slavných lidí, z nichž drze připomínám jen Zdenu Salivarovou a Josefa Škvoreckého.
Stále v paměti je Škáchova několikrát publikovaná fotka, kde v r. 68 stojí na Václaváku v Praze tři nasraní muži- Pavel Bobek,  Jan Kaplický a Václav Táborský.

Podle záložky by v knize mělo jít o paměti- filmař – pamětník toho má na vyprávění zpaměti hodně, ale rozhodně nehledejte hluchá místa.
Rychlým, živým střihem a nápady byl autor známý už ve svých dokumentech před invazí- třeba o Janu Zrzavém, o Hospodě či Dovolené… pamatujete? Za kamerou s ním tehdy stál Jan Špáta.
Ale nejde jen o paměti. On ten filmař totiž,  ke svým zážitkům byvším, přidává další postřehy přímo současné. I fakta. Odbočky a zajímavosti a někdy, ovšem mile a opatrně a málo, utrousí radu.

Točoman a lidožrouti , volné pokračování Pamětí Točomana (2000) přichází po knize Život v prodlouženém čase. (Při její četbě jsem brečel a opil se) Ta se dá občas sehnat.

Lidožrouty -  (pokračování vysvětlivek)-  Václav nakresli a potom posílá na ty, kdo se mu znelíbí. Tak to dělá.
Takže si knížku koukejte přečíst, nebo budete sežráni. Kromě jistých žen, které i nadále budou k sežrání. A to zas bude „tóčo“!
Stačí, ne? Tak svědčím. O knížce, kterou jsem četl „elektricky“a pak se jen těšil až ji vezmu do ruky a přičichnu a budu si listovat. Stalo se.
Dobrý vítr na cestu, přeju,kamarádko a příteli!

Václav Táborský |Točoman a lidožrouti | vydal: Slávka Kopecká, 2013

psáno pro Literární noviny

pozn. redakce
Filmaři se dovedou na svět dívat a ti ze starší generace to navíc dovedou i sepsat. Vřelá lidská výpověď, která rozhodně nezarmoutí, se dotýká vlastně všech záležitostí, které nás v životě potkávají. Rozhodně vás pobaví i jeho vlastní ilustrační doprovod. Pokračovaní vzpomínek je opět napsáno svižně a s humorem. Knížku rozhodně doporučujeme.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Táborský Václav

You have no rights to post comments