Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Dobré a ještě lepší jitro Františka Nepila, kniha i audio

Kdybych měl říci, čím je František Nepil, řekl bych, že vypravěčem, napsal kdysi Miroslav Horníček a pokračuje: A to je vzácné, protože vypravěčů ubývá. Kdyby v nějaké zemi ubývalo hlíny, mizeli by hrnčíři. A vypravěčů ubývá po celém světě proto, že mizí posluchači. Ono totiž vyprávět je těžké. Skoro tak těžké, jako naslouchat. František je rozený vypravěč, ne snad povoláním, ale posláním. Když se ozve jeho hlas, zabrání to člověku spěchat. A teprve potom pochopíme, že jsme vlastně nikam nespěchali a čas, kdy jsme se zastavili s Františkem Nepilem, byl časem dobrým a požehnaným.

nepil dobre jitro


Dobré a ještě lepší jitro Františka Nepila je výběr z jeho velmi populárních ranních rozhlasových fejetonů, která se vysílala v pondělí po dlouhé dva roky. Ve svých fejetonech vzpomíná na svoje dětství, na různé zážitky z cest nebo svých setkání se zajímavými lidmi a většina příběhů jsou nejen vtipná a milá, ale jsou zakončena nějakým pozitivním sdělením. Dodnes jeho vyprávění patří k tomu nejlepšímu, co v Českém rozhlase vzniklo.

František Nepil o čtenářích na Českém rozhlasu
Nahrávka z roku 1989, Nepilovo zamyšlení nad otázkou, která je stále aktuální - čtou lidé stále ještě knihy, nebo je čtenář ohroženým druhem?
https://rebel.radio.cz/mp3/podcast/cz/zarchivu/100919-frantisek-nepil-o-ctenarich.mp3

Ukázka: Senkruvna

Pokusím se vám vylíčit co nejdecentněji příhodu se senkruvnou. Senkruvna je skrytá součást venkovských záchůdků. Když je plná, vezme se šoufek a pár starých kbelíků a rozlévá se -obyčejně v zimě nebo v předjaří -na záhony, aby byla úroda. Žádný kolemjdoucí nebere tuto akci na vědomí pouze mlčky. Každý považuje za svou povinnost vám sdělit, že to je rajská vůně; jako by ten, kdo to s tím šoufkem vybírá, neměl o ní ani ponětí. Do téhle práce se dal můj kamarád, protože mu od senkruvny začala vlhnout stěna ve sklepě. Několik hodin tedy zaléval záhony, než objevil, že betonová nádrž je prostě prasklá. Protože prasklina končila v horní třetině, poskočilo mu srdce radostí: nemusel, jak doufal, vybírat dál. Odložil tedy šoufek, umyl se a šel za svým kamarádem zedníkem Matějkou, ať to jde posoudit.

Matějka nedělal žádné štráchy, vzal si holínky, lžíci, kladivo, fanku a rajblík a šel. Kamarád mu cestou horlivě vysvětloval, že to vybral jen pod tu prasklinu a ten spodek že tam nechal. Do toho že by se prostě postavila koza a žebřík s fošnou. Nevšímal si, že Matějka kráčí vedle něho, pokyvuje hlavou, ale myslí si na své věci. Pouze mu bylo divné, jak zedník reagoval na tu kozu. -"My jsme chodili pást na draha," řekl, a můj kamarád nevěděl, co na to. Lešenářská koza a koza, co se pase, jsou přece nebe a dudy.

Když přišli na místo, obhlédl Matějka shůry prasklinu, pak si vzal zednické kladívko na její otlučení, zkoumavě se zahleděl na hustou sedlinu v septiku a než mohl můj kamarád cokoli ze sebe vyhrknout, Matějka hup dolů! -a panenko svatokopecká -v ten ráz mu koukala pouze hlava! A v ten ráz bylo mému kamarádovi zřejmé, že ho cestou prostě neposlouchal! A v této krizové chvíli nastal v celé věci nečekaně velebný zvrat: ten prostý zedník totiž jen omluvně řekl:
"Ono to vypadalo jako dno. -Přines nějaký žebřík."
Když vystoupil, postavil se trpělivě k pumpě, kamarád ho omýval hadicí jako embéčko a poděšeně kvokal o tom, jak chtěl postavit dolů tu kozu. Matějka na sebe vymačkával Jar, krásně pěnil, myslel si dál na své věci, a když se převlékl do suchého, postavil do senkruvny kozu a začal spravovat tu puklinu.

Jestli máte pár minutek času, zkuste si spočítat, kdo ve vašem okolí by nezasypal mého kamaráda takovým výrazivem, jež by bylo adekvátní prostředí i postavení, ve kterém se zedník octnul. Kdo by mu nenahrnul na hlavu všechnu vinu, kdo by vztekle nesbalil fidlátka a u senkruvny by ho už nikdo neviděl, ať to třeba zatopí celý barák. A když to všechno spočítáte, mělo by vám vyjít, že nezačernit kamarádovi den a zbavit ho starostí dokáže ten, kdo na to má, třeba i v senkruvně.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Nepil František fejetony

Vaše názory  

# Palo
Spoousta audioknih od Nepila, opravdové skvosty.
audioteka.cz/Franti%C5%A1ek+Nepil,autor.html
| Quote
# Ondřej Suchý
Když jsem šťastnou náhodou mohl na podzim roku 1992 cestovat se svým starším kamarádem Františkem Nepilem do Londýna, netušil jsem, že o osm let později budu na rozhlasových vlnách v čase předvánočním vzpomínat na poněkud absurdní situaci, kdy jsme spolu po tomto velkoměstě běhali a sháněli - na začátku měsíce října (!) - betlém. František totiž miloval Vánoce a všude, kde se ve světě ocitl, sháněl vždycky betlém. Však se vám z toho také sám vyzná, bohužel už jen v archivních nahrávkách (které se k Františkovým ctitelům dostávají občas také díky kazetám, vydávaným Radioservisem či Audiostory). Před pěti lety nás totiž František Nepil nečekaně opustil. Protože byl však spisovatelem a vypravěčem velmi pilným, máme ho naštěstí i po těch pěti letech stále na dosah ruky. 15. září letošního roku se navíc v berounském Knihkupectví Františka Nepila křtila knížka vzpomínek jeho přátel Jak jsem potkal Františka Nepila. Český rozhlas byl u toho, a tak v dnešním pořadu, vedle zvukových záznamů Františkových vyprávění, nebudu vzpomínat na tohoto báječného člověka jen já sám, ale z berounského křtu uslyšíte také veselé vzpomínky akademického malíře Karla Franty a v neposlední řadě i celý zahajovací projev kmotra této knížky, spisovatele a fejetonisty Rudolfa Křesťana. Zkrátka - František Nepil bude také v prosinci mezi námi. Díky svému nadčasovému dílu, plnému laskavého humoru i moudrosti, od nás vlastně nikdy neodešel
| Quote
# Profesor Josef Koutecký
Svým způsobem to byl fenomén. Dokázal objevit kolem nás a předávat »člověčinu« lidem v době, kdy společenské vztahy byly nesmírně neupřímné a formální. Lidé ho zbožňovali, protože se v jeho vyprávění viděli a nabývali pocit, že sami o tom dokážou vyprávět, čili získávali jeho prostřednictvím sebevědomí.
| Quote
# Johanna
Horníček měl pravdu. Byl to geniální vypravěč charismatického hlasu a člověk, který podobně jako Chesterton dokázal psát o maličkostech neuvěřitelně pabivým způsobem.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit