Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Kobold Radky Denemarkové, dvojromán o lásce a rafinovaném násilí

kobold denemarkovaKobold je kniha o živlech, která se dá číst z obou stran. Modrá (Přebytky něhy) je delší než žlutá (Přebytky lidí). Je to příběh rodiny Helly a Michaela Koboldových v průběhu jednoho století. Jejich osudy jsou propojené s tokem Vltavy i s místem Karlova mostu. Je to kniha o tom, co se s lidmi děje, když se namočí do nacistické a komunistické ideologie.

Je to kniha o podobách věčné lásky a rafinovaného násilí.
O tom, jak lidskou existenci předurčuje rodina, do které jsme vrozeni, či ideologie, do které se namočíme. Je to kniha o společnosti okoralé dovnitř i k okrajům, ke všem „slabším“, vnímavým. Muka těchto postav jsou chorobami naší doby. A zdro­jem těchto muk jsou, jak se zdá, Koboldové.

Koboldi žijí mezi námi: v rodině, ve škole, v práci. Nejvíc je jich v byznysu a politice. Nadprůměrná inteligence, nulová empatie. Největší kobold: prezident Klaus.

Kobold volně navazuje na knihy
A já pořád kdo to tluče (2005) a Peníze od Hitlera (2006) a autorka jím završuje svou trilogii o středoevropském dvacátém století.

Kobold | Přebytky něhy. Přebytky lidí | Radka Denemarková | Host, 2011

denemarkova portret red

Co pro Radku Denemarkovou znamenají Koboldi, odpovídá v jednom ze svých rozhovorů...

Koboldi mají různou podobu. Ďábel umí nastražit léčky. Má podobu nabídek, které jsou finančně velice lukrativní. První pikovteřinu ti hlavou proletí, že by to finančně zajistilo děti.

Poprvé to byla nabídka napsat televizní seriál. Třeba bych do toho i šla, ale jedině, kdybych měla absolutní volnost. A ta nikdy, nikdy nebude. Tady by nikdo nic takového jako je třeba Městečko Twin Peaks nenatočil. Odmítla jsem, okamžitě.

Podruhé to byla nabídka napsat knihu o Václavu Havlovi, prosvětlit jinak, pravdivě, i kontroverzně atd. Zjistila jsem, že mě to moc nezajímá. Odmítla jsem, okamžitě.

A potřetí to bylo zfilmování mého románu Peníze od Hitlera. Nejdřív to vypadalo dobře. Než se ukázalo, co je za průser ta producentka, lítala v tom spousta peněz, mluvila spousta lidí. Uvědomila jsem si, že kdybych měla narážet do konce života na dvdéčkách nebo na internetu na takovéto zfilmování, tak by mě to zabilo, to nemůžu Gitě Lauschmannové udělat, je to postava, na které mi tolik záleží.

Tady vůbec převažuje snaha dělat všechno stravitelný, čitelný, přehledný… pěkný věci, ale pro nedělní podvečer v televizi, ne pro velký plátno. Stírá se hranice mezi komercí a uměním. Ale film už přece ukázal, co všechno ve výrazu i obsahu umí!
Byli tady Resnais, Fellini, Vláčil, jsou tu bratři Coenové, Mallick, Aronofsky, to bychom tu mohli sedět hodiny a vyjmenovávat… Jenže vysvětlit něco zásadního některým producentům nejde, naplňují zjednodušené vzorce. Nejde jim vysvětlit, že svobodná a nezařaditelná tvorba je to nejdůležitější, co člověk má. Takže obecně - když se občas nějaký kobold objeví, tak už ho poznám. A stačí říct: „Zalez“. Řada obětí udělá tu chybu, že si koboldy do života pustí. Proto říkám, že i oběť je vinna.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Denemarková Radka

Vaše názory  

# Milan
V Čechách se objevila po dlouhé době kvalitní autorka !
# Martina
JEŠTĚ UKÁZKA.... Svlékne propocenou košili. Položí ji na nemocné umyvadlo. Běloba popukala, v prohlubni se vlní zapomenuté černé vlasy, háďata se nebezpečně vryla do hladké struktury. Vyčká několik sekund. Košili popadne, přehodí přes čelo kovové, zrezivělé postele. Na té celý život spává. Přihrbený pokojně odpočítá ochranitelský čas. Toutéž košilí vyleští stůl. A navlékne ji na židli; zplihlou košili na opěradle urovná, uhladí roztřepený límeček, zatahá za rukávy. Propocenou košili se zažloutlými kruhy v podpaží v noci překryje košilí vyžehlenou. Vrší se mu pod umyvadlem hromada špinavého oblečení. Neobnošená látka hlídá spodní, ošuntělou kupku.
# Martina
Není to žádné oddychové čtení, ale to je přesně pro mne. Navíc krásně teče a nutí myslet... kdo ještě z žijících čechů tak píše? nevzpomínám si... pasáže o vodě dokonalé
# Milan
Statečná ženská, která se nebojí říct, co si myslí a udělat to, o čem je přesvědčena, že je správné. A to i přesto, že ji to přinese problémy a ne výhody. V jejích knihách (ve všech) je cítit na každém stránce jaký má názor, jaká je hledající, jako my všichni. Píše o tom, čemu se často vyhýbáme a nastavujeme nejen sobě zcadlo, ale hlavně nám všem. Mám také rád její knihy a připojuji se: Díky za ně!
# Pája
Má pravdu, když mezi řády píše, že mnohem horší jak tupá blondýna je hloupý a ješitný chlap. Haha, je dobrá
# Lena
Mám její knihy moc ráda. Dává inspiraci a dotýká se nás hluboko v našem nitru. Kobold mě oslovil asi nejvíc a patří ke knihám, ke kterým se budu vracet.
Souhlasím, že je naše nejinteligentnější autorka a díky Bohu za ni.
# Pakom
Web Radky Denemarkové
www.denemarkova.cz/
# Rosťa
„Čeho se člověk bojí. Popsat stav vědomí v nějaké době. Krutosti, kterých se dopouštíme na nejbližších, předčí každou rafinovanost světových válek. Mír je válka. Válka je pokračováním míru.“ Denemarkov v knize, úvod
# Archa
Zajímá mě jediné: tragika bezmoci vůči sobě samému. Sonda, maximální lidskost i s propastmi a pochybami. Lidskost ve své obnažené absurditě. Radka Denemarkoví
# Rudolf
Na rozdíl od některých mužů, jejichž narcismus jim tryská z uší, plně souhlasím s Denemarkovou v tom, že muži ... lamentují, že jejich život omezili a ničili nacisti, komunisti, války, diktatury. Ale to si na sebe upletli muži. Neznám žádnou Stalinovou a Hitlerovou a Mengelovou. Muži jako by byli obtěžkáni kódem v genech. A když nemůžou být diktátory jinde, tak alespoň ve vlastní rodině. Náš prezident udělil milost muži, který po desetiletí synovi neplatil výživné. Výživné je zvláštní slovo. Neplatit výživné se skutečně může rovnat trestu smrti." Naprostá pravda. Neznám matku, která by poslala do války svého syna s nadšením. Pokud ano, pak není matkou. Je zřejmé, že války vyvolávají hlavně muži a je to největší zrůdnost, kterou člověk vymyslel. Zrůdnost, která vysoce předčí veškerý zvířecí pud sebezáchovy.
# John
Když chytrá ženská píše knihu a umí psát i myslet dál než za roh první ulice, pak vznikne jen krásně plná kniha. Díky za ni. Je jich tak málo.
# AnnaK
Denemarková umí psát. Pravděpodobně jediná česká autorka, která ukáže světu, že u nás ještě spisovatelé nevymřeli. A Kobold je mimořádná kniha, čtivá a plná přesahů a námětů k přemýšlení. Svým způsobem je i krásná, aspoň pro me určitě.
# Míla
naprostý souhlas

You have no rights to post comments