Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Příběh legendární kapely YES na samém kraji útesu

na_samem_pokraji_utesuSehnat desku YES bylo jako vyhrát v loterii. Ve své době stála jednu pětinu průměrného platu a kdo ji měl, byl v naších očích víc jak Bůh.

Kapela Yes vévodila světu rocku téměř čtyřicet let. Jon Anderson, Steve Howe, RickWakeman,Chris Squire a BillBruford jsou dnes už hudební legendy, kterým se podařilo dostat kapelu do naprosté špičky svého žánru. Kniha popisuje jejich pohnutý příběh od prvních živých koncertů v hospodách a klubech až po mezinárodní mega koncerty ve zlatých rockových časech.

Yes kdysi začínala jako předkapela Jimi Hendrixe, svoji největší slávu zažívá v letech sedmdesátých. Později byla mnohými tzv. kritiky odepsaná, protože zřejmě byla příliš náročná na poslech a tím neoslovovala novou dementní punkovou mládež. Přesto v 90.letech následoval velký comeback a nová generace znovuobjevila krásu jejich muziky, která se nepodbízí hysterickému davu, ale klade si i umělecké ambince, což u dnešní, umělohmotné muziky jen těžko nacházíme. Důkaz, že umění nepatří do hudebního showbusinessu.

Atypickou rockovou skupinu Yes založili v Londýně v roce 1968 zpěvák Jon Anderson (1944), baskytarista Chris Squire (1948), bubeník Bill Bruford 1949), kytarista Peter Banks (1947) a klávesista Tony Kaye (1946). Už jejich aranžmá prvních skladeb naznačily, že půjde o fenomén, především v atypickém spojení klasického rocku a klasické hudby. Dnes už legendární kapela Yes prodala za 40 let exitence přes třicet miliónů CD a DVD,
Vydání nového alba "Fly From Here" se plánuje na červenec 2011.

Na samém kraji útesu | Chris Welch | překlad: Marta Plášilová | Volvox Globator, 2009


Vaše názory  

# Petra
můžu poprosit o ukázku z knihy?

You have no rights to post comments