Vše, co zlepšuje schopnost přemýšlet, je sebevzdělávání!

A+ A A-

Andy Goldsworthy. Rivers and Tides. Umění v krajině vnitřní a vnější

stone goldsworthyOjedinělý film o cestě do „krajin vnitřních a vnějších" - se skotským výtvarníkem a legendou krajinného umění Andy Goldsworthym. V roce 2001 film natočil režisér Thomas Riedelsheimer (Rivers and Tides).

Goldsworthy používá materiál, který nachází v krajině, a vytváří z něj díla pro konkrétní prostor. Poslední slovo při tvorbě ponechává zvoleným prvkům, místu a klimatu: konstelace dřeva, listů či ledu ožívají pohybem, podléhají erozi a času. Německý filmař Riedelsheimer putoval s Goldsworthym jeden rok. Snímá ho intimně, nechává ho zlehka komentovat jeho snahu pomoci „vidět to, co nikdy dřív, i když to tam po celou dobu bylo, ale byli jsme vůči tomu slepí."

Andy Goldsworthy (1956)

studoval výtvarné umění na Bradford College of Art, další vzdělání získal na Preston Polytechnic (1975–1978). Poté žil v různých částech Skotska (Yorkshire, Lancashire a Cumbria), od roku 1985 pobýval v obci Langholm, o rok později ve vesničce Penpont (region Dumfries and Galloway ve Skotsku). Obdržel řadu ocenění své práce např. 2000 – Order of the British Empire (Řád britského impéria).

Materiály, které Andy Goldsworthy používá, jsou vždy přírodní, ať už jsou to květiny, rampouchy, listy, bahno, šišky, sníh, kámen, větvičky, stébla trávy nebo trní. V závislosti na použitém materiálu je také různá doba trvání těchto děl - od několika minut (v případě děl slepených z rampouchů) až po několik desítek let (kamenné zdi či hliněná výzdoba interiérů). Díla vytváří bez jakýchkoliv technických pomůcek. Goldsworthy je považován za zakladatele moderního umění vyvažování kamenů.
Web:
https://www.artnet.com/artists/andy-goldsworthy/

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Skotsko Goldsworthy Andy Art, uměni

Vaše názory  

# Elena
„Nemyslím si, že by mě krajina k čemukoliv potřebovala, ale já potřebuji ji“, říká Andy Goldsworthy. „Odejít jen tak do lesa, něco tam vytvořit. Znovu zapustit kořeny. Když nějakou dobu nepracuji (rozuměj – nedělám věci, které mají smysl), cítím se vykořeněný. A když pak tři týdny nic nevytvořím a mám vést přednášku o své práci – je to jako bych mluvil o někom jiném“.
| Quote

Napiš svůj názor

Bezpečnostní kód
Obnovit