A+ A A-

Ministr Dobeš opět perlil. Tentokrát ostře kritizuje "rasistický" text Ivony Březinové, aniž by četl celý text

V kuriózním rozhovoru ministra Dobeše na IDnes padla mimo jiné i jedná pěkná věta, kterou řekl sám mistr: "Když to přeženu, tak mentálně retardovaný měl ve starém systému možnost dosáhnout na titul bakalář," zdá se mi to hezký úvod k jeho rozhovoru. Ovšem upozorňujeme, že se nejedná o silvestrovský vtip.

UKÁZKA Z ROZHOVORU NA IDNES 18.11.2011

Objevil se také problém s čítankou pro druhou třídu.
Dobeš: Mýdlová Madla, to je velmi zajímavý případ. A opět by bylo možné spekulovat, proč se to objevilo právě teď, když ten příběh je známý už od roku 2008. V roce 2005 se Muzeum romské kultury k oné čítance vyjádřilo, že je výborná a nemá s ní žádný problém, ani s Mýdlovou Madlou. Čítanka dostala několik mezinárodních ocenění, ale pak se zjistilo, že je tam něco, co je skutečně za hranou, co vyvolává nesnášenlivost. V roce 2009 se tam dal úplně jiný, nezávadný článek, a teď zjišťujeme, že některé staré výtisky jsou ještě ve školách. Metodický list ministra školství doporučuje tento článek nahradit.

Problém s čítankou - text z čítanky

  • "Máma mi povídala, že se s těmi Demeterovic kluky vůbec nemám bavit... říkala, že jsou to cikáni. A cikáni jsou prý špinaví a kradou," dozví se školáci v povídce Mýdlová Madla od Ivony Březinové v čítance pro druhou třídu z roku 2005.
    Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková proto vyzvala Dobeše, aby ministerstvo okamžitě čítanku stáhlo ze škol a navíc neoprávněně a mediálně napadla autorku schváleného textu spisovatelku Ivonu Březinovou. (více čtěte zde).

ministr dobes
Ministr Dobeš se za své hlášky stává často terčem karikaturistů. Tohle nám přišlo včeta poštou večerní.


Sama autorka Ivona Březinová svůj text hájí, podle ní dílo naopak nabádá k rasové snášenlivosti (vyjádření autorky si přečtěte zde).
Přečetl jste si tu čítanku nebo danou povídku celou?
Dobeš:  Ministr nečte čítanky všechny. Projel jsem Mýdlovou Madlu, viděl jsem tam ty řádky, ale celý kontext jsem nečetl. Vidíte, ano. Někdo říká, že je to vytrženo z kontextu, že celá povídka má nějakou logiku. Často o mně říkají, že nemám citlivost na tyhle věci. Ale pokud tam jsou dvě věty, které říkají o někom to, co říkají, tak ať to interpretujeme a zabalujeme jakkoli, myslím, že ta povídka tam nepatří. Mě by to uráželo, i kdyby se to týkalo jiných národností, náboženského vyznání nebo sexuální orientace.

Kdybyste to dočetl, povídka končí tím, že Mýdlová Madla polemizuje s maminkou, že "cikáni" nejsou tak špatní, protože se k ní v té povídce chovají hezky. Nicméně máte pravdu, ony sporné dvě věty tam bezesporu jsou.
Dobeš: Vzájemná nesnášenlivost tady je, já nechci dělat rozhodčího, proč a jak. Ve chvíli, kdy si někdo nezatížený zkušenostmi může vybrat, otevíráte prostor nesnášenlivosti.

Celý rozhovor:
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mentalne-retardovane-bakalare-nechci-haji-dobes-testy-pataku-a-devataku-1nc-/domaci.aspx?c=A111116_195455_domaci_wlk

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... rasismus, Březinová Ivona

Komentáře  

# Kališ 2011-12-22
to je konec, máme opravdu ve vedení státu bandu idiotů
Citovat
# ABCda 2011-12-16
Ten novinar je sice snazivy, ale taky neni z tech nejlepsich :o)
Citovat
# Guest 2011-12-16
Pokud by si někdo přál jasný doklad nedovzdělaného chaotismu ministra školství Dobeše, lepší příklad těžko najde. Pan ministr, který po několik měsíců tvrdil, že plošné testy po páté a deváté třídě budou jen rychlou zpětnou vazbou pro děti a jejich učitele – pár kliknutí na počítači, tento týden prohlásil, že se mu zalíbil návrh Václava Klause mladšího a Asociace aktivních škol, aby ten, kdo test nesplní, nesměl nastoupit na víceleté gymnázium nebo jakoukoli jinou školu s maturitou. Nedomyšlená pitomost je to opravdu mimořádná.
Citovat
# Guest 2011-12-15
Dobešovo ministerstvo školství chce připravit vzdělávací kurzy až pro 100 tisíc dospělých. Podle Radiožurnálu má vzdělávání přijít na 890 milionů korun, peníze by šly z fondů EU. Úřad tak prý chce zlepšit úroveň dalšího vzdělávání, která je pod evropským průměrem. Neznám ani jeden projekt MŠ, který by nemnyl předraženýa minul se účinkem.
Citovat
# Guest 2011-12-03
Deset důvodů, proč si k Vánocům přeji nového ministra školství

Ráda bych vysvětlila, proč si myslím, že pan ministr Dobeš není náš nejlepší polistopadový ministr školství. A proč si přeji jiného. Nebudu psát o penězích - ty jsem nikdy neměla. Moje kritika se týká mnohem abstraktnějších záležitostí. Posuďte sami.

1. Ministr Josef Dobeš podpořil projekt státních maturit, jehož konkrétní realizaci, především pak zkoušku z ČJL, kritizovali v době jeho nástupu do funkce mnozí zasvěcení.

Nová maturita z ČJL je systémově nezvládnutý kolos, který vrací do škol výuku pojmů, ismů, samoúčelných rozborů poezie a oblíbenou povinnou četbu. Vše, co se sečtělí češtináři snažili v posledních dvaceti letech ze svých hodin vymýtit.

2. Ministr Dobeš svým setrvalým opakováním fráze “rozvolnili jsme osnovy, učitelé nevěděli, co učit, a my jim to nyní říkáme“ vyvolává v lidech pocit, že učitelé jsou idioti.

3. Ministr Dobeš v době krize prosadil další finančně náročný projekt – plošné testování v 5. a 9. třídách. Zvažuje zavedení jakéhosi síta pro přijímaní na gymnázia a školy s maturitou. Doposud fungoval systém „já si vyberu školy, školy si vyberou mě“. Nyní pomalu nastupuje tendence přesunout tyto kompetence na stát. To připomíná totalitní praktiky.

4. Ministr Dobeš často klade řečnickou otázku „proč by měly školy platit za přijímací testy soukromým firmám“. Opomíjí fakt, že plošné testování a drahé maturity doplácíme z vlastních daní. O rozdílech mezi testy „soukromých“ firem a „státního“ CERMATU se raději rozepisovat nebudu. Doporučuji porovnat. A zvážit, proč konzervativně a křesťansky orientovaný ministr tak rád drnká na levicovou strunu.

5. Ministr Dobeš se rozhodl srovnat i vysoké školy a jejich učitele. Nechce hlídat problémové školy a odnímat jim akreditaci. Nechce zavést pro učitele ČJL povinně světovou literaturu a kurz tvůrčího psaní. Chce reformovat celou akademickou obec a zavést Národní akreditační agenturu, odnímatelné docentské a profesorské funkce a profily absolvetnů jednotlivých škol. Papíry a méně svobody.

6. Ministr Dobeš podporuje učitele, kteří v médiích pomlouvají své nadřízené.

7. Ministr Dobeš příliš nenaslouchá učitelům, kteří mají věcné a logické připomínky v rámci svých oborů.

8. Ministr Dobeš si vybírá velmi zvláštní poradce a ještě podivnější podřízené.

9. Ministr Dobeš si dvacet dní nevšiml, že na webu MŠMT visí citlivé údaje osmi set romských studentů, kteří od státu pobírají dávky na studium.

10. Čeština pana ministra Dobeše.
Citovat
# Pavel 2011-12-01
Tak taková karikatura s tak nedovzdělanými názory chce reformovat školství? Za socialismu nebylo urovna nejlíp, byli tam i takoví chtrolíni, ale celkově takové zhovadilosti by nikdo nikdy neprosadil.
Citovat
# Pavel Kroupecký 2011-11-22
České školství trpí už velmi dlouho jednou věcí. Nedostatkem odborníků jak v křeslech ministrů, tak na úřednických postech. Pokud se toto nezmění od základů, je zbytečné cokoliv dělat. Kdykoliv přije nový blb, dopadne to stejně jak s tím malým Napoleonem Dobešem. Systém politických stran vede jednoznačně k úpadku společnosti a ne k jeho vzestupu. Systém politických stran není zárukou, že se k moci dostanou lidé, kteří svému řemeslu rozumí a kteří mají dostatečný morální kredit. není třeba kosmetických změn, je třeba měnit systém jako takový.
Citovat
# Jarka 2011-11-22
Diplomová práce ministra školství Josefa Dobeše (VV) z psychologie, kterou v roce 1994 vypracoval na brněnské Masarykově univerzitě, má takové nedostatky, že neměla být vůbec obhájena. Shodli se na tom experti, kteří ji na žádost Mladé fronty Dnes (MfD) posuzovali, aniž by věděli, kdo je jejím autorem. Dobeš si za kvalitou své diplomové práce, na jejímž základě získal titul magistr, stojí, uvedla úterní MfD.

Dobešova práce se jmenuje Reintegrace osobnosti v podmínkách alternativních trestů. "Práce, již jste mi předložili, neměla být vůbec připuštěná k obhajobě," tvrdí například profesor Jan Keller z ostravské univerzity. Na stejném závěru se s ním shodlo dalších pět odborníků, včetně psychologů. "Práce je obsahově výjimečně plytká. Bez zásadního přepracování neměla být vůbec obhájena," řekl deníku někdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.
Citovat
# Jan Poličný 2011-11-19
Koho jsme si zvolili, to máme. Příšte už žádné politické strany ale odborníky, žádné politiky a pitomce s vařečkou, co si hrají na reformátory a nemají všech pět pohromadě. Pokud na úřadě MŠ uvažijí všichni takto, pak je to třeba zrušit celé.
Citovat
# Lenka 2011-11-19
Jestli se někdy chtěl ministr ztrapnit, opak to dokazal naprosto skvělě. Naprostá neznalost problému, ale poučovat by chtěl. Ta karikatura má pravdu. Malý Napoleon a pod čepicí prázdno. Tak tohle je nejlepší ministr všech dob, jak pravil Klaus. To bude asi stejný, jako že Klaus je nejlepší prezident. Jeden za pět, druhý za tři. Copak to musíme trpět, takové hulvátství a neodbornost. Vždyť ti Češi vypadají jako úplní blbci, když si nechávají velit od takových pitomců.
Citovat
# Honza 2011-11-19
Pokud vím, inkriminovaná čítanka žádné ocenění nedostala, ale kniha, ze které je ukázka. To ovšem pan ministr neví i ty uvedené roky mu nehrají, ach jo. Měl by raději mlčet anebo to nechat odborníkům, myslím vše.
Citovat
# Jana 2011-11-19
ta fotka je nejlepší, Dobeš jako Napoelon, to opravdu sedí!!!!!!!!!!
Citovat
# JosefK 2011-11-19
To je fakt dobry, tak to dopada, kdyz se radoby manageri, kteri v zivote nepracovali, dostanou k moci. Ocividne nikdo z nich v zivote neucil ani hodinu, jinak by takove nesmysly nemohl rict.
Citovat