Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

A+ A A-

Jak vést k toleranci a k chápání souvislostí nejmenší děti z mateřské školky?

zidovstvi skola

Žijeme ve zvláštní době. Děti jsou obklopeny tématy, která by jim, jak mnozí komentují, neměla krást dětství. Útočí jim na všechny smysly násilí z televize, ze zpráv každou půlhodinu na rádiích se dozvídají věci ještě strašidelnější, tím spíše, že hovoří o současném dění. Na komerčních rádiích je to navíc „černá kronika“ a  všudypřítomný bulvár, který by se snad měl vysílat spíše po desáté večer. Když to ale ještě neskončil rodinný seriál, na kterém se spolu s našimi dětmi učíme, o čem ten svět vlastně je.

A pak Vám přijde přinejmenším podivné, když při nabídce vzdělávacích programů o respektu a toleranci pro děti a žáky ilustrovaných na židovských dějinách, tradicích a zvycích, někteří učitelé se starostí ve tváři poznamenají, že tohle není vhodné téma pro děti.

Naštěstí jsou tu i výjimky a ty své svěřené děti vodí do kostelů a synagog a otevírají jim i jiné světy, kde se toleranci a respektu učili lidé staletí a ony si pak uvědomí, že člověk, žijící odlišně, není hned špatný, naopak nás způsobem svého života může inspirovat a obohatit.

A kdy jindy začít, než právě u malých dětí. V době, kdy již propadnou extremismu je pozdě jim tyto principy vštěpovat, neboť, oni Vás už slyšet nemohou.
Učitelky z MŠ v Úsově to ale přece jen riskly a děti přivedly. Po celou dobu interaktivní návštěvy synagogy se všichni dobře bavili, ale zároveň soustředěně vnímali sdělované skutečnosti.

zidovstvi skolka

A jak jinak přiblížit tuhle problematiku malým dětem než na pohádkách, které jsou přirozenou součástí jejich každodenního života. Pohádka o tom, Jak Mojžíš dostával Tóru, o moudrém králi Davidovi, který dal světu ochranný štít v podobě hvězdy, která dnes zdobí dokonce vlajku Izraele a mnohé další...

Už Ámos Komenský říkal: „Nic není v rozumu, co před tím nebylo ve smyslech“,
proto využijme genius loci, dejme dětem na hlavu jarmulku, dejme jim možnost uvidět na vlastní oči pergamen s „tajným písmem“, schovat se se svou modlitbou pod pomyslný talit, naučit se tajnému písmu z židovských náhrobků v podobě symbolů a navíc si odnést domů omalovánku se symbolem duchovní i fyzické síly – lva.

Věřte, že děti se vážně dobře bavily a při loučení si domlouvaly návštěvu synagogy s babičkou či rodiči. Není větší odměny, než skutečný zájem malých dětí, kterým tímto tématem dětství nebereme, nýbrž obohacujeme.

 Vzdělávacího pořadu obcanského sdružení Respekt a tolerance se zůčastnily děti mateřské školky Úsov na Moravě.
Více o vzdělávacích pořadech: http://www.respectandtolerance.com/

Komentáře  

# Jan Michla 2012-06-29
Násilí, které děti dnes musí snášet je o dost menší, než bylo před sto lety. Ale souhlasím s tím, že je třeba vést děti cílovědomě k toleranci a vzdělávání. Jinak z nich vyroste tupé stádo, které převálcuje jakoukoliv inteligenci. Bohužel tio, co bylo před 20 lety průměrné je dnes vynikající. Slevujeme z požadavků na vzdělávání ana všech úrovnívh, včetně vysokých škol pedagogického zaměření, kteeré produkuje zaměstnance ministerstev a ne pedagogy. Když děti nemá kdo učit, myslím tím, když je kvalita menší jak 50%, pak se celá společnost žene do záhuby. Komercializace školství, které se dnes tlačí na všechny úrovně školství, to je poslední hřebík do rakve. Bude trvat dvě generace, než se to napraví, ato jen za předpokladu, že z obnovou začneme do deseti let.
Citovat