A+ A A-

Zakázané vzdělávání, velmi inspirativní dokument pro všechny učitele

vzdelavani skola

Moderní škola je dvě stě let stará a je stále považována za hlavní formu vzdělávání. Škola a vzdělávání jsou pojmy, které jsou široce diskutované na akademické půdě, ve veřejné politice, vzdělávacích institucích, médiích a občanské společnosti. Od svého vzniku se škola vyznačuje strukturami a postupy, které se již dnes považují za překonané a velmi zastaralé. Její hlavní nedostatek je v uspořádání, které nebere v úvahu povahu učení, svobodu volby a význam lásky a lidských vazeb v individuálním a kolektivním rozvoji.


Z těchto úvah vzešly v uplynulých letech revize, návrhy a změna myšlení. Dokumentární film "Zakázané vzdělávání" ukazuje, jak moderní školství vznikalo, s jakými výzvami se potýká a předkládá možná řešení. Zároveň zkoumá alternativní přístupy a zviditelňuje ty zkušenosti, které se odvážily změnit strukturu vzdělávacího modelu tradiční školy.

Celosvětový projekt několka set producentů o vývoji a smyslu vzdělávání. Žádný copywrite, naopak kopírování a sdílení žádoucí!

Ve filmu je více než devadesát rozhovorů s učiteli, vědci, odborníky, spisovateli, matkami a otci. Je to cesta napříč osmi zeměmi Latinské Ameriky a čtyřiceti pěti nekonvenčními vzdělávacími zkušenostmi, kterou dosud vidělo nebo si stáhlo již více než deset miliónů lidí. Film byl společně financován více než sedmi sty koproducenty a nabídnut k volnému šíření do celého světa. Z filmu se ve španělsky mluvících zemích stal jedinečný fenomén, zcela nezávislý projekt nebývalého rozsahu, který odhaluje skrytou potřebu a volání po nových formách vzdělávání.

Webové stránky projektu:
http://www.educacionprohibida.com/

Český překlad filmu vznikl s pomocí International Montessori School of Prague a nakladatelství DharmaGaia.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... vzdělávání, škola

Komentáře  

# Kateřina 2014-08-13
Díky, video mě naprosto dostalo, ale také nakoplo!!!! Vždycky se dá jít kupředu.
Citovat
# John 2013-10-09
Neobyčejně inspirující video. Místo keců konkrétní příklady! To se mi moc libí. Díky!!!
Citovat
# Radek 2013-08-08
Kalouskovo a Nečasovo pojetí podpory vzdělávání nebylo žádné. Udržovat veřejnost v nezájmu a průměrnosti je důležité, aby lidé nechápali, jak je s nimi manipulováno. Kvalita vzdělání poskytovaná nižším sociálním vrstvám je úmyslně udržována co nejhorší, aby propast nevědomosti ležící mezi nižšími a vyššími vrstvami zůstávala stejná a nebylo možné ji překročit.
Bylo načase, že tato éra skončila, nicméně všechno se teprve bude rozhodovat.
Citovat
# Franta 2013-05-27
Ono ten problém bude hlavně asi v tom, že mnoho obhájců moderní výuky a odpůrců plošného testování tvrdí, že žáci se nemají biflovat, ale hledat souvislosti. Jak ale nalézat souvislosti mezi něčím, co žáci nevědí, již ovšem nikdo z nich neřeší.
Citovat