Děti do knihoven. Dejte dětem šanci, aby nebyly hloupé

A+ A A-

Český olympijský výbor arogantně zakazuje Čechům používat slovo "olympijské"

Český olympijský výbor zakázal muzeu vidlí olympiádu. Prostřednictvím své marketingové agentury pořadatelům "olympiády v Muzeu vidlí" zaslal dopis, v němž je upozornil na to, že pojem "olympijské" v názvu her užívají neoprávněně.

Rozum zůstává stát nad tím, co si pod pojmem autorské právo lze všechno představit.

To je přesně to, co chtěla zavést reforma, zvana ACTA. Nějaká organizace zakazuje Čechům používat české slovo jenom proto, že je na ní údajně uvalen zákaz? To jsme skutečně v Absurdistánu nebo v totalitě? Právo vyjadřovat se ve svém vlastním jazyku a používat ho ve svém životě patří mezi základní lidská práva. Kdo je ČOV, že si vůbec dovoluje veřejně a arogantně porušovat lidská práva v České republice? Jaký je to vlastně zákon a kdo je pod nim podepsán?

Citace z dopisu, která je víc než nehoráznost a odporuje základním myšlenkám olympiády...
Důrazně nás v něm upozorňuje na nelegální užívání olympijské symboliky, konkrétně slova "olympijský" a "olympiáda" ve smyslu zákona č. 60/2000 Sb. a registraci u Úřadu průmyslového vlastnictví pod č. 609693.
Celé znění tzv. zákona>> Paradoxní je ovšem hned úvod zmíněného zákona.

Příště si někdo označí jako obchodní značku výrazy "láska", "dobro", "svoboda", "lidskost"? A úřady v ČR, předstrašeně ustupující komerčním tlakům, mu to schválí?
Útokem na jazyk vždycky začíná útok na svobodu. A nakonec teče krev. To, že se komerční firmy v Británii chovají arogantně, a britské úřady v této věci jako pitomci (před zahájením Olympijských her v Londýně vyvolávala exkluzivní práva na olympijskou značku velkou mediální kontroverzi) přece neznamená, že si i Češi musejí nechat cenzurovat jazyk.

Absurdit a´la totalita je na olympiádě mnohem víc

Jak napsali na servru lupa.cz. Pokud budete návštěvníkem olympiády, nesmíte spoustu věcí. Nesmíte používat mobilní telefon pro sdílení mobilního připojení. Nesmíte prodávat žádné pořízené obrázky a i v případě zveřejňování fotek či videí na sociální síti budete mít trochu problém, zejména pokud je vložíte jako „veřejné“. Na olympiádě si ostatně můžete koupit pouze hranolky od McDonalds. A platit můžete pouze Visa kartami. I v takovýchto věcech existuje „exklusivita“.
Zlatý hřeb je ale to, že na olympijský web (tedy www.london2012.com) nesmíte odkazovat jinak, než čistě textovým odkazem. A když už na něj odkazujete, nesmíte to dělat v okamžiku, kdy o webu či olympiádě mluvíte jakkoliv špatně.

Američanům snažícím se získat pokrytí olympiády z jiných zdrojů na internetu NBC a Olympijský výbor připravili důkladnou vlnu promazávání obsahu na YouTube.com. Jakéhokoliv obsahu, který má něco společného s olympiádou. „This video contains content from International Olympic Committee, who has blocked it on copyright ground“ tak postupně nahrazovalo tisíce a tisíce videí, které se na YouTube objevovaly. A také stále objevují.

Zatkli ho, protože se neusmíval
Při cyklistickém závodě policie dokonce zatkla člověka, který se neusmíval a neměl podle ní asi ze závodu radost. To, že měl Parkinsona a ani nemohl vyjadřit svůj pocit mimikou policii nezajímalo a propustili ho až po dvou hodinách jako zloděje. viz: http://www.blisty.cz/art/64397.html

Co všechno se nesmí. Skoro nic. Platí staré Werichovo pořekadllo: Kde blb, tam nebezpečno!
Sportovci mohou psát jen formou osobních deníčků, nesmí se pokoušet o novinářský styl, například komentovat jiné soutěže. Fotografie na svých profilech vystavit smějí, zapovězeno je ale jejich další komerční užití. Videa sportovců? Na internet podle MOV nesmí. Vrcholem absurdity je zákaz vyjadřovat se o jiných sportovcích, např. včetně gratulace k úspěchu.

zdroj: http://www.blisty.cz/art/64396.html
Muzeum vidlí
Více o olympijských hrách na Inuru

Vaše názory  

# JAn
Coubertin dal do vínku novodobých olympiád touhu po neustálém zlepšování výkonů, vyjádřenou mottem „Citius, altius, fortius.“ („Rychleji, výše, silněji.“). Tentýž sport měl podle něj sloužit dosažení ideálu tělesné krásy a duchovní harmonie - principu kalokagathia. V rozporu těchto dvou principů spočívá největší Coubertinův omyl. Pokud bude člověk cokoliv dělat s narůstající rychlostí, bude chtít stále výš a větší silou, nikdy nemůže dosáhnout harmonie. Zákonitě narazí na limity přirozených možností. Vystoupí na vrchol. A za ním už není nic. Jen strmý sestup nebo pád. To, co platí pro vrcholový sport, týká se celé společnosti.
# John
Místo toho, aby lidé sdíleli informace a hledali nové cesty, tak se vracíme o staletí zpátky do doby katolického temna a nboženského fanatismu, které existoval také díky zákazům určitých slov a slovních spojení. Už opravdu jen čekám, kdo řekne, že zrušení otroctví byl velký omyl lidstva.
# Michaela
Náklady na hry: 15 až 20 miliard amerických dolarů

Ministr kultury a sportu Jeremy Hunt hovoří o nákladech na celé olympijské hry kolem 15 miliard amerických dolarů (do 10 miliard liber), odhady soukromého sektoru sahají kolem 20 miliard dolarů. Hunt říká, že v dlouhodobém horizontu očekává v důsledku posílení obchodu přínos v rozsahu (právě) 20 miliard dolarů. Oblíbený „vtipálek“, starosta Londýna Boris Jonhson, vybruslil ze svého dřívějšího vyjádření o zhruba nulovém zisku jeho úpravou na „nerovnoměrné efekty napříč sektory“ a pro něj typicky nadsazeným dodatkem, že lidé mimořádně vylidněný Londýn budou moci poznat jako mnohem přívětivější město se spoustou míst, kam zajít za klidem.

A tak se stalo. Prázdné jsou i obvykle přecpané přestupní stanice Victoria či Waterloo nebo chodníky Knightsbridge, Oxford Street, Bond Street, Piccadilly nebo Soho. Tamní obyčejně přeplněné kavárny a jiná posezení sundaly ceny o pětinu. Obchody na západě Londýna hovoří o poklesu tržeb o 10 a více procent. Ricky McMenemy, šéf proslulé restaurace Covent Garden, specializující se na britskou kuchyni, hovoří o katastrofě, znamenající na číslech poloviční obsazenost jindy beznadějně vybukované restaurace.
byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-56962800-olympiada-je-pro-brity-velkym-byznysovym-propadakem-z-londyna-je-mrtve-mesto
# Martin
Olympiáda po ekonomické stránce zatím selhává. Londýnské hotely, restaurace i ulice zejí prázdnotou, obchodům dokonce klesly tržby. "Londýn se vylidnil, vypadá jako město zoombie," poznamenal na svém twitterovém profilu například věhlasný ekonom Nouriel Roubini.
# Milena
Zdá se, že propagace tzv. ochrany autorského zákona se obejde i bez nových zákonů. ČOV dokázala, že ve sportu nejde o žádný humanitní pohled a o původní myšlence se už nedá ani hovořit, ale jde jim pouze o prachy. Je mi opravdu líto, že jsem podporovala olympiádu. Víckrát už to neudělám, je to opravdu ponižující soutěž.
# Honza
je původně název pro dobu mezi jednotlivými hrami, takže je v češtině používána špatně. Jinak mezinárodní olympijský výbor to má samozřejmě chráněno jako název a špatné užívání mu vadí a dokonce to mu dle regulí stíhat. Nejspíš tak dali pokyny i všem národním výborům, které mají čistotu užití chránit. Takže nepřehánějte! Možná je blb jinde.
# John
Bohužel to špatně chápete. To není o špatném užívání, to je kontrolovaném zákazu. Jakémkoliv. Otázka ale zní, jak je možné chránit tzv. autorským zákonem slovo olympiada? Zitra to budou jakí slova? Pohádka nebo Láska nebo Pravda?
# Mirek
Pokud ČOV porušuje svobodu slova takovým hrubým způsobem, měl by nést veškeré následky. Toto je opravdu už ohavnost a arogance vůči všem slušným lidem.
# Jana
Kde blb, tam nebezpečno. Werich věděl o čem mluví. Přesné!

You have no rights to post comments